Na Levočskom babom lete zaznejú aj legendárne „stradivárky“

Festival vážnej hudby bude od štvrtka v znamení slovensko-poľskej spolupráce.

Organizátormi 11. ročníka festivalu Levočské babie leto sú bývalá londýnska politička Naďa Conway pôvodom z Popradu a jej manžel britský muzikológ a historik hudby David Conway. Po zmene režimu si kúpili dom v Levoči a po jeho obnove dostali nápad s hudobným podujatím. „Naším cieľom bolo predĺžiť miestnu turistickú sezónu a dostať do regiónu čo najviac ľudí zo zahraničia. Dramaturgia je veľmi neobvyklá, miešame úplné novinky so starou klasikou. Festival je medzinárodný, počas uplynulých desiatich rokov prijali pozvanie vystupovať svetoznáme osobnosti,“ uvádza Naďa Conway.

Elblągský komorný orchester vystúpi v piatok. Snímka: Piotr Manasterski

Kotla povedie slovenské premiéry

Počas hudobného festivalu zažijú návštevníci päť koncertov. Začne sa vo štvrtok 4. októbra o 18.00 h v mestskom divadle, kde bude fórum o budúcnosti umenia zamerané na slovenskú a poľskú spoluprácu v rámci hudby. Pri príležitosti osláv 100. výročia nezávislosti Poľska sa v kongresovej sále v piatok o 19.00 h uskutoční koncert Elblągského komorného orchestra pod vedením dirigenta Paweła Kotlu. S orchestrom vystúpia dvaja sólisti. „Jedným je Janusz Wawrowski, ktorý bude hrať na stradivárkach koncert Mieczysława Weinberga, poľského skladateľa, ktorý utiekol pred 2. svetovou vojnou do Ruska a stal sa blízkym priateľom Dmitrija Šostakoviča. Druhý koncert odohrá na violončele Slovák Jozef Lupták,“ približuje David Conway. Tieto sólové skladby zaznejú na Slovensku po prvýkrát.

Ožije hudba Debussyho a Rossiniho

Babie leto si už tradične zaspomína aj na významné výročia svetových hudobníkov. „Tento rok si na festivale pripomíname 100. výročie úmrtia francúzskeho hudobného skladateľa Clauda Debussyho i 150. výročie úmrtia talianskeho skladateľa Gioacchina Rossiniho,“ informuje David Conway. Skladby ako Beau Soir, Romance či Fantoches od Debussyho a La regatta veneziana a La danza: tarantella napolitana od Rossiniho zaznejú v Letohrádku Dardanely v Markušovciach v sobotu od 15.00 h v podaní hlavnej sopranistky budapeštianskej štátnej opery Kláry Kolonits a klaviristu Daniela Dinyésa z Maďarska.

Viedenské komorné symfonické kvinteto uvidíte v sobotu a nedeľu. Snímka: archív VKSK

Svetovú premiéru uvedie autor osobne

Tretí koncert odohrá v sobotu od 19.00 h v divadle komorné symfonické kvinteto z Viedne. Okrem predohry k Mozartovej Čarovnej flaute sa diváci môžu tešiť na Beethovenovu predohru k opere Coriolanus. Nedeľné vystúpenie o 15.00 h v koncertnej sále ZUŠ v Levoči otvorí Jonathan Powell. Predvedie etudy Franza Liszta či Klavírnu sonátu Fryderyka Chopina. Svetovú premiéru ponúkne anglický skladateľ James Erber, ktorý uvedie svoje Memento a / i. „O čo sa vždy snažíme, je kombinovať známu hudbu s takou, ktorú diváci nepoznajú, keďže účinkujúci majú možnosť hrať menej známy, nekomerčný repertoár, ktorý obvykle nehrávajú,“ prezrádza Naďa Conway. Záver festivalu bude v nedeľu 7. októbra o 19.00 h.

Bez hudby by bol život omylom

Nietzscheho výrok je mottom manželov od začiatku festivalu. „Organizovanie tohto podujatia je proces, ktorý nikdy nekončí. Už teraz začíname riešiť záležitosti na ďalšie roky a zvažujeme možnosti, ako napríklad, či k nám príde časť detí z King´s College Choir, čo je školský zbor Univerzity v Cambridgi. Na to ale potrebujeme podporu z Anglicka, takže uvidíme, či to bude možné,“ načrtáva David a pokračuje, „keď končíme sezónu, stále si hovoríme, už nikdy viac, toto je posledný ročník, ale hneď prvé tóny hudby počas nového festivalu nám povedia, prečo to robíme ďalej. Niekto sa ma spýtal, prečo to robíme a moja odpoveď bola – niekto to musí robiť a ukázalo sa, že to musíme byť my,“ uzatvára David Conway. Voľný vstup bude na diskusné fórum, na verejnú skúšku orchestra v piatok o 11.00 h a tiež na klavírny koncert Jonathana Powella. Inak pre každý koncert platí vstupné 4 eurá. Patrónska vstupenka na všetky koncerty stojí 12 eur.

Ľudmila GROMADOVÁ