Najviac odpadu bolo v kvetnickom kameňolome

Pod hladinu troch tatranských plies a zatopeného kameňolomu v Poprade-Kvetnici sa ponorilo 49 potápačov.

Potápači čistili bývalý kameňolom v Poprade-Kvetnici. Snímka: rov

 

Tí sa zapojili do 25. ročníka akcie Čisté vody, aby spod hladiny jazier vytiahli neporiadok predovšetkým po letnej turistickej sezóne. Potápači čistili Velické, Popradské a Štrbské pleso. Nové Štrbské pleso tento rok organizátori vynechali, keďže oň medzi potápačmi nebol záujem. Celkovo vytiahli na breh 562 kilogramov odpadu. Najviac, až 406,5 kilogramu neporiadku ležalo na dne bývalého kameňolomu. Takýto výsledok očakával aj predseda Potápačského klubu Vodnár z Popradu Pavel Svitanek. Popradskí potápači bývalý lom čistili už tretíkrát v tomto roku, prvýkrát v rámci podujatia Čisté vody. Spod hladiny bývalého kameňolomu vylovili potápači aj tašku s knihami, televízor, pneumatiky, rôzne laná, železá i bežný domový odpad.

Lovili aj odpad po turistoch

Vo vysokotatranských plesách potápači najčastejšie nachádzali sklenené fľaše či plastové poháriky. Kurióznym úlovkom bol tomahawk, ktorý v Štrbskom plese ostal zrejme po nakrúcaní filmu Náčelník Veľký had z roku 1967 s legendárnym Gojkom Mitičom v hlavnej úlohe, informovala Martina Petránová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku. Najväčší záujem medzi potápačmi bol už tradične o čistenie Štrbského plesa, kde sa tohto roku zanorilo 28 potápačov. Z jeho dna vytiahli 77 kilogramov odpadu. „Okrem množstva plastových pohárikov končili vo vreciach silonové vlasce, rôzne tyčky či časti plotov, ktoré boli nastavané cez pleso počas rôznych pretekov,“ informoval koordinátor akcie za Štátne lesy TANAP-u Pavol Kráľ. Našli sa však aj staré mince. Prekvapením pre organizátorov bola aj malá meteostanica, ktorú potápači objavili v strede plesa.

Bývalý kameňolom v Poprade-Kvetnici. Snímka: rov

Sliezskemu domu pomohli s vodovodom

V Popradskom plese našli potápači aj nový dron. Na brehu skončili i skrinky, sklo, tehly, dosky či konzervy. Dokopy 46,5 kilogramu neporiadku odtiaľ vytiahlo osem potápačov. Ďalší piati sa zanorili do Velického plesa. Z jeho dna vylovili 32 kilogramov odpadu. Išlo predovšetkým o stavebný materiál, najmä tehly. Okrem upratovania plesa pomohli Sliezskemu domu aj pri údržbe vodovodného potrubia, ktoré stiahli pod hladinu a zaťažili kameňmi, aby v zime nezamrzlo. „Dvadsiaty piaty ročník akcie sa vydaril. Poseidon zariadil špičkové počasie, no najdôležitejšie je, že všetci, čo vošli do vody, sa z nej aj vynorili. Teší ma, že odpadkov v tatranských plesách ubúda. Kvetnický lom je nová lokalita, ktorú sme čistili po prvý raz, o čom svedčí aj množstvo vyloveného odpadu, ale verím, že ho bude z roka na rok menej,“ zhodnotil jubilejný ročník akcie Čisté vody jej dlhoročný koordinátor.

Časť odpadu z kvetnického kameňolomu. Snímka: rov

Potápači aj festivalovali

Akciu Čisté vody zorganizovali Štátne lesy TANAP-u v spolupráci s Potápačskou školou Technical Diving zo Spišskej Novej Vsi, Zväzom potápačov Slovenska, Potápačským klubom Vodnár z Popradu a Nemocnicou Košice-Šaca. Podujatie je súčasťou Medzinárodného festivalu potápačských filmov, ktorý odštartoval vo štvrtok v Podbanskom. V rámci 33. ročníka videli návštevníci 16 súťažných filmov a 259 fotografií spod vodnej hladiny. Svoje diela tento rok prihlásilo celkovo 37 autorov zo 16 krajín.

(rov)