Správy z kultúry: na východ zavíta medzinárodný festival vážnej hudby, Levoča s Belou oslávia storočnicu Československa

Začína sa festival Musica Nobilis

Súčasťou 23. ročníka medzinárodného hudobného festivalu bude koncert vážnej hudby v nedeľu 14. októbra o 18.00 h v Spišskej Novej Vsi v koncertenej sále Reduty, kde zaznejú skladby od Schneidera-Trnavského, Čajkovského, Pucciniho či Verdiho. Vystúpi Ľubica Vargicová, Gustáv Beláček a Daniel Buranovský. V Kostole sv. Egídia v Poprade si v pondelok 15. októbra o 18.00 h vypočujete v podaní Jana Krejču a Moniky Knoblochovej Kapsbergerove, Couperinove, Frobergerove i Storaceho piesne.

Kostol sv. Egídia v Poprade. Ilustračná snímka: archív PN

Levoča oslávi storočnicu prvej republiky

Levoča vás túto sobotu 13. októbra pozýva na oslavy 100. výročia vzniku prvej Československej republiky. V priestore pri Divadle Tatra uvidíte od 14.00 h veterány a zahrá vám Dychová hudba mesta Levoča. O 15.00 h sa deťom o zábavu postará československá detská show Tomík a Niki. Súčasťou sprievodného programu bude ukážka prvorepublikových tancov či vystúpenia miestnych žiakov. Vstup bude voľný. O 20.00 h vás v Kongresovej sále čaká Prvorepublikový spoločenský večer. Vstupné 24 eur.

Beľania budú mať koncert v kostole

Okrem Levočanov jubileum vzniku prvej československej republiky oslávia aj v Spišskej Belej. Slávnostný koncert Pocta českej opere sa v piatok o 19.00 h uskutoční v evanjelickom kostole. Dirigent David Lukáš povedie zmiešané spevácke zbory Otakar z Vysokého Mýta a Bendl z Českej Třebovej. Predstaví sa vám i Litomyšlský symfonický orchestr a sopranistka Eva Hornyaková. V ich prevedení si vypočujete skladby Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetanu, Leoša Janáčka a Viléma Blodeka. Vstup je voľný.

Stará Ľubovňa hostí Vansovej Lomničku

V piatok o 14.00 h odštartuje 51. ročník festivalu umeleckého prednesu žien slávnostné prijatie primátora Starej Ľubovne. V obradnej sieni mestského úradu sa od 14.30 do 18.00 h uskutočnia aj prednesy Slávnosť slova. Nasledovať bude galaprogram Orjabina, orjabina v kostole sv. Michala Archanjela v skanzene pod hradom Ľubovňa. V sobotu budú od 8.30 h pokračovať prednesy Slávnosť slova. O 9.30 h sa začne s rozbormi prednesov a slávnostné vyhodnotenie celoslovenského festivalu bude o 12.00 h.

Vypočujete si paletu géniov

Vo štvrtok 11. októbra zaznejú v rámci 37. ročníka Kežmarskej hudobnej jesene skladby od Debussyho, Rachmaninoffa, Gershwina, Elgara, Lehára, Arditiho, Ravela, Satieho, Blocha aj R. Wrighta a G. Forresta. Na flaute vám ich o 18.30 h na Základnej umeleckej škole A. Cígera zahrá Andrea Hallon Stankovská s klavírnym doprovodom Dušana Stankovského. Vstupné na podujatie je 3 eurá, členovia kruhu priateľov hudby zaplatia 2 eurá.