Správy z kultúry: V Crazy vystúpi Peter Lipa, do Domu kultúry príde Bohdalová

Peter Lipa opäť zavíta do Crazy

Hudobník Peter Lipa oslavuje tohto roku 75 narodeniny. V rámci plánovaných koncertov po celom Slovensku ho aj s kapelou uvidíte už tradične v Café Razy Restaurant v centre Popradu. Peter Lipa Band tam vystúpi vo štvrtok 4. októbra o 19.00 h. Na koncert platí vstupné 10 eur. Repertoár slovenského umelca tvorí prevažne jazz a blues. Texty preňho píše Milan Lasica, Rudo Rusiňák, Peter Kollár či Christian Webber.

Peter Lipa. Snímka: archív Petra Lipu

Jeseň prinesie aj organový recitál

Už 36. ročník Popradskej hudobnej jesene otvorí v utorok 2. októbra o 18.00 h organový recitál Holanďana Aarnouda de Groena. V jeho podaní zaznejú skladby Bacha, Rheinbergera, Muddeho, Grešáka či Montiho. Predpredaj vstupeniek je v Dome kultúry a MIK. Vstupné pre dospelých bude 4 eurá, ostatní zaplatia 2 eurá. Prvé podujatie hudobnej jesene nájdete v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie v Poprade. Koncert sa uskutoční v rámci 48. ročníka Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola.

Gaga a Cooper si zahrajú spolu

Levočské kino Úsmev vás v piatok a sobotu 5. a 6. októbra o 19.00 h pozýva na snímku Zrodila sa hviezda. Hudobná dráma pôvodne z roku 1937 prináša vo svojom štvrtom spracovaní na filmové plátna premiérovo speváčku Lady Gaga a štvornásobného držiteľa nominácie na Oscara Bradleyho Coopera ako režiséra. Skúsený country muzikant Jackson Maine sa zaľúbi do neznámej speváčky Ally a pomôže jej k úspechu. Čoskoro však jeho vlastná kariéra začne upadať. Pre premietanie platí jednotné vstupné 5 eur.

Snímky uvedú autori osobne

Kežmarský filmový klub Iskra ponúka v rámci filmovej prehliadky Projekt 100 v utorok o 19.00 h ako predfilm krátku animovanú drámu Monštrum, ktorú osobne uvedie jej autor Martin Snopek. Čiernobiele linoryty zobrazujú príbeh o ovplyvňovaní ľudských životov zo strany mocných. O 19.10 h nasleduje dokument Posledný autoportrét z dielne režiséra, scenáristu a kameramana Mareka Kuboša. Ide o sebareflexiu, ako robiť a nerobiť filmové dokumenty. Vstupné je 4,50 eura, členovia klubu zaplatia 3 eurá.

Do Popradu príde Dejdar a Bohdalová

V nedeľu o 19.00 h vás v Dome kultúry čaká multimediálna šou o Jiřine Bohdalovej, ktorou vás bude sprevádzať Martin Dejdar. „Bohdalka“ si zaspomína na dobré i zlé chvíle vo svojej osobnej a profesnej sfére. Okrem súkromia bude hovoriť i o hereckých kolegoch Vladimírovi Menšíkovi, Vladimírovi Dvořákovi či o Jozefovi Krónerovi, Marianovi Labudovi alebo Eve Krížikovej. Súčasťou podujatia budú filmové a televízne ukážky. Vstupné je 23 eur. Lístky zakúpite v MIK alebo na www.ticketportal.sk.