Tatranské chodníky si načas oddýchnu

V Tatranskom národnom parku sa vo štvrtok 1. novembra začína sezónna uzávera turistických chodníkov.

Chata pod Rysmi bude od 1. novembra zatvorená. Dôvodom je sezónna uzávera chodníkov. Snímka: rov

V celom národnom parku budú uzavreté chodníky v 39 lokalitách, vo Vysokých a Belianskych Tatrách je ich 18. Pre bežných návštevníkov národného parku platí, že v Tatrách sa dá chodiť len po vysokohorské chaty. Výnimkou je Chata pod Rysmi, ktorá bude počas sezónnej uzávery zatvorená pre turistov, keďže tá sa vzťahuje aj na turistický chodník vedúci k chate, a to od rázcestia nad Žabím potokom.

Za porušenie pravidiel treba očakávať pozdrav

„Znamená to, že časť tatranských chodníkov bude vyčlenená prírode a nerušenému rozmnožovaniu sa kamzíkov. Predpokladám, že všetky svišťe sú už pred zimou úspešne zamurované. Je nanajvýš vhodné, aby si po letnej sezóne časť chodníkov oddýchla,“ uviedol riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko. Šéf tatranských ochranárov upozorňuje návštevníkov aj na skracovanie dňa, zásadným spôsobom sa menia podmienky na chodníkoch. Turisti by sa mali podľa neho zariadiť tak, aby zbytočne nepribúdali na Symbolickom cintoríne nové tabuľky.
Pred začiatkom letnej sezóny sa mohli turisti stretnúť so strážcami prírody vo viacerých exponovaných lokalitách, kde ešte bol zakázaný vstup a vracali odtiaľ turistov. „Je dosť možné, že ľudí už otáčať nebudeme, ale budú mať kolegovia so sebou pokutové bločky. Apelujem na všetkých, aby rešpektovali sezónnu uzáveru,“ povedal Pavol Majko. Mnoho záchranných akcií sa stáva turistom, ktorí v danom teréne nemali čo robiť. Aj keď záchrana ľudského života je prvoradá, ľudia by si mali podľa neho uvedomiť, že vrtuľník, ktorý letí pre zraneného turistu, plaší kamzíkov či inú zver. Podľa Majka majú ochranári dohodu so záchranármi, takže všetci tí, ktorí porušia zákon o ochrane prírody a krajiny, sú následne riešení aj orgánmi ochrany prírody.

Začína sezónna uzávera značkovaných chodníkov v TANAP-e. Ilustračná snímka: jat.

Na návštevnom poriadku sa stále pracuje

Sezónna uzávera platí v Tatrách na základe rozhodnutia Okresného úradu v Prešove, odboru starostlivosti o životné prostredie z 25. októbra minulého roku o obmedzení vstupu verejnosti do jednotlivých častí Tatranského národného parku. Toto rozhodnutie nahradilo neplatný Návštevný poriadok Tatranského národného parku. Na rozdiel od pôvodného návštevného poriadku je pre turistov aj v zime otvorená časť červenoznačenej Tatranskej magistrály Od Velického plesa cez Batizovské pleso, Sedlo pod Ostrvou k Popradskému plesu až k rázcestiu Trigan. Naopak, sezónna uzávera sa vzťahuje aj na turistický chodník na Slavkovský štít, kde sa v minulosti dalo chodiť aj v zime.
„Stále riešime návrh nového návštevného poriadku. V najbližších týždňoch bude odoslaný na krajský úrad. Nie je to jednoduchý dokument. Prieniky sa nehľadali ľahko. Niektoré veci si ešte stále potrebujeme vyjasniť. Aj preto túto zimu bude platiť rozhodnutie okresného úradu,“ uviedol Majko. Pri príprave nového poriadku spolupracujú ochranári nielen so správcami a vlastníkmi územia, ale aj s horskou službou. Do celého procesu prípravy tohto dokumentu vstupovalo veľké množstvo rôznych záujmových športových skupín a klubov. Pavol Majko nevedel povedať, kedy by mohol nový Návštevný poriadok Tatranského národného parku vstúpiť do platnosti.

Rastislav OVŠONKA