V uliciach je viac psov

Mestský útulok v Poprade zaznamenal v septembri výrazne zvýšený prísun zvierat, ktoré stratili domov a ocitli sa na ulici.

Snímka: archív

S najväčšou pravdepodobnosťou šlo o svojskú reakciu niektorých majiteľov psov na prijatie novely zákona o veterinárnej starostlivosti. Legislatívna úprava podľa neho spôsobila, že pes sa po novom považuje za živého tvora a majiteľom psov pribudlo viacero povinností vrátane povinného čipovania psov. „Už od polovice augusta sme pocítili zvýšený prísun nových psíkov. Vyvrcholilo to v prvý septembrový týždeň, keď sme na ulici našli, alebo nám priviezli 13 psov, od šteniat až po veľkých psov. Vo všetkých prípadoch šlo o psíkov, na ktorých bolo vidieť, že mali svoj domov, svojho pána, mali svoje návyky. Z rôznych zdrojov vieme, že dôvodom toho, prečo sa ľudia takýmto spôsobom zbavovali psíkov, bola najmä povinnosť čipovať psíkov a s tým spojené náklady, ktoré nebol ochotný znášať každý,“ uviedol Peter Greňa z Mestského útulku v Poprade. Zvýšený nápor očakáva mestský útulok aj v najbližších mesiacoch.

V súčasnosti je v Mestskom útulku v Poprade a v dočasných opaterách umiestnených spolu 45 psov. Vybrať si psa na adopciu je možné vždy v dňoch od utorka do nedele od 8.00 do 16:00 h. Záujemcovia môžu prísť psy aj vyvenčiť, a to od 13.00 do 16:00 h.

(red)