Východniarske derby „kamzíci“ prehrali, no zdolali lídra tabuľky

Hokejová Tipsort Liga mala minulý týždeň na programe tri kolá.

Ilustračná fotografia zo zápasu Poprad – Žilina. (Snímka: archív/mik)

Prvý zápas hrali v stredu pod Dubňom, kde mal tréner Stantien k dispozícii celý káder okrem zraneného Paločka a prednosť v bráne dal Vošvrdovi. Lepší vstup do stretnutia mali Podtatranci. Bellušovu strelu Mikoláš iba vyrazil pred seba, dorážajúci Paukovček síce nedokázal zakončiť, ale puk sa poodrážal až medzi kruhy pred Masíka, ktorý trafil do ľavého vinkla. Vzápätí hostia viedli už o dva góly, keď si Bondra so Svitanom pripomenuli spoluprácu z majstrovstiev sveta. Bondra prihral do sľubnej pozície Svitanovi, ktorý mu však puk vrátil ideálne do jazdy a Bondrovi stačilo nastaviť hokejku. Ani time-out „vlkom“ nepomohol. Na trestnú lavicu si totiž sadol Žilin a štvrtá formácia sa bleskovo odvďačila za neobvyklú dôveru v presilovke. Presnú kombinačnú akciu šikovne zakončil Macík. Žilinčania predsa len pookriali, keď sa vydal do útoku po pravom krídle Jakub Ručkaj, vystrelil cez Ťavodu a Vošvrda nedokázal dostatočne zareagovať. V závere prvej časti sa ešte dostal v oslabení do úniku Piegl, no popradský gólman ho tentoraz vychytal. Druhú dvadsaťminútovku poznačilo až jedenásť vylúčení, no žiadnemu z tímov sa napriek výborným príležitostiam dlho nedarilo skórovať. Často sa hralo aj štyria proti štyrom a ku koncu tretiny to v jednej takejto situácii padlo aj Ervingovi, aj Brejčákovi. V kratučkej presilovke Žiliny ešte korigoval Milý, no Mikoláša stihol vyhnať z brány Belluš, keď napodobnil úspešnú strelu Brejčáka z ľavého kruhu. Osemnásťročnému Lackovičovi hneď v záverečnej časti po Bondrovej strele pomohlo brvno a ustál aj oslabenie. Keď si sadol na trestnú lavicu aj Síkela, stala sa nevídaná situácia, keď sa Lukáš Paukovček priznal, že faulovaný nebol a Síkela dve minúty nedostal. „Vlci“ ešte znížili v presilovke, keď všetko prestrelil Bagin. Bodku za zápasom dal Zagrapan, ktorý síce najskôr podčiarkol svoje strelecké trápenie, nakoľko nezasunul puk do odkrytej brány, ale v presilovke už úspešne doklepol prihrávku Koyša. „Kamzíci“ teda triumfovali 3:7.

Patrik Koyš síce otvoril skóre stretnutia, no Košice výsledok otočili. (Snímka: mik)

Rozhodli presilovky 5 na 3

Jedinou zmenou v zostave na piatkové domáce derby s Košicami bol brankársky post, ktorý zaujal Gračnar. Práve v jeho blízkosti plynuli prvé minúty stretnutia, no hostia nedokázali gólovo udrieť. Naopak, Podtatranci z prvých dvoch striel aj skórovali. Najskôr potiahol akciu po pravom krídle Abdul, pomedzi Pulliho nohy prihral Salijovi, ktorý to ešte predĺžil na Koyša a Škorvánek sa už nestihol presunúť. Vzápätí mohol odpovedať Hričina, no zoči-voči Gračnarovi neuspel, čo z medzikružia potrestal Takáč, ktorý dostal ideálnu prihrávku z rohu od Brejčáka. Popradčania mohli zápas zlomiť v početnej výhode o dvoch hráčov, no nevyužili ju a ešte horšie dopadla presilovka štyroch proti trom v úvode druhej tretiny. Gračnar chcel rýchlo rozohrať akciu, no jeho úmysel vystihol Klíma a z úniku znížil. Potom prišli dva momenty Lukáša Paukovčeka, ktoré sa však gólom neskončili. Najskôr zvonila po jeho strele ľavá žŕdka, a potom trafil Škorvánka do masky tak, že ho musel vystriedať Habal. Keď „kamzíci“ opäť neskórovali v presilovke piatich proti trom, „Košičania“ im ukázali, ako sa to v tejto situácii robí. Marcel Haščák „neškodne“ vozil puk, otvoril sa mu priestor, tak cez Šoltésa rozohral biliard na Bropheyho, ktorý z prvej z medzikružia vyrovnal. Vo výhode o dvoch hráčov sa stretnutie v tretej časti na stranu hostí aj lámalo, keď Netíkovu strelu úspešne tečoval Hričina. Košice už v rovnovážnom počte náskok ešte zvýšili, pretože boli rýchlejší ako popradská defenzíva. Do Klímovej prihrávky si ľahli aj Václav, aj Salija, no puk na Kafku aj tak prešiel a Gračnar nemal nárok. Podtatranci ešte dostali malú šancu s výsledkom niečo urobiť, no v presilovke si nevypracovali nič a ešte im aj unikol Haščák a spečatil na 2:5.

Na východniarske derby bolo zvedavých 1 906 divákov, čo je tohtosezónnym rekordom. (Snímka: mik)

„Začiatok nám vyšiel perfektne. Strelili sme dva rýchle góly, no škoda, že sa nám nepodarilo dať aj tretí, ktorým by sme súpera zlomili. Potom to bolo z oboch strán taktické a čakalo sa na chyby. Prišli presilovky aj o dvoch hráčov a stratili sme rytmus. Nám to v presilovkách nevychádza a je nám to skôr na škodu ako na úžitok. Celkovo sa málo tlačíme do brány a chýba aj streľba od obrancov,“ vyjadril sa strelec druhého gólu „kamzíkov“ Samuel Takáč.

Ilustračná fotografia zo zápasu Poprad – Zvolen. (Snímka: archív/rov)

Proti lídrovi tabuľky

Trojzápasový týždeň uzavreli Popradčania pod Pustým hradom. Chorého Abudla nahradil junior Miškovec. Zvolenčania mali v úvode prevahu, no nepotrestali ani Bellušovo vylúčenie. Naopak, „kamzíci“ dokázali vo svojej početnej výhode udrieť. Kozák od modrej nahodil na bránu a v medzikruží prišiel teč Mlynaroviča. O chvíľu prišla aj odpoveď, keď sa pred bránkoviskom pasovali Erving s Vandasom, ktorý udrel do puku a ešte cez Heizerovu hokejku preloboval Gračnara. Vzápätí sa Zvolen dostal do vedenia, pretože Lušňák s tečujúcim Šišovským presne okopírovali gól Mlynaroviča, no tentoraz to bolo v rovnovážnom počte. V druhej tretine sa výborne korčuľovalo, rodili sa šance a hokej mal grády. Gól však padol len jeden, keď Petran z diaľky vypálil na Skapskiho, ktorému clonil vlastný spoluhráč Zeleňák. Hneď v úvode záverečnej časti „rytieri“ zužitkovali početnú výhodu o dvoch hráčov. Špirko nabil Vandaneovi na modrú a jeho delovku zastavil až ľavý vinkel Gračnarovej brány. Paukovček ihneď vyrovnal, keď unikol v oslabení, naznačil blafák, no puk len pustil pomedzi Skapskiho betóny. Vzápätí sa do obdobnej situácie dostal opäť, no prvý pokus mu domáci gólman zmaril a dorážka mu nesadla. Kurióznym gólom to napravil Zagrapan, ktorý napádal Skapskiho rozohrávku, puk mu nahodil na korčule a Kanaďan si ho priviezol až do brány. Zvolen potom nevyužil power-play, takže „kamzíci“ zdolali lídra Tisport Ligy 3:4.

Michal KLEIN