Z obetí Tatier sa stali už len čísla v štatistikách

Na Symbolickom cintoríne pod Ostrvou sa spomínalo na obete horských nešťastí.

Pietna spomienka na obete hôr na Symbolickom cintoríne vo Vysokých Tatrách. Snímka: rov

Predposlednú októbrovú sobotu sa na Symbolickom cintoríne pri Popradskom plese stretli príbuzní, priatelia a známi tých, ktorí prišli o život v Tatrách či iných horstvách. Krátko pred 11.00 h sa rozozvučal zvon z kaplnky na Symbolickom cintoríne, ktorý prítomným oznamoval začiatok tradičnej pietnej spomienky na obete hôr.

Prvýkrát sa nečítali mená obetí

Prvýkrát v histórii pietnych spomienok pod Ostrvou sa zhromaždení nedozvedeli mená tých, ktorí svoj život ukončili v horách. Nové legislatívne úpravy v oblasti ochrany osobných údajov spôsobili, že pri čítaní zoznamu obetí horských nešťastí sa prítomní dozvedeli už len všeobecné a neosobné údaje o nehodách a nešťastiach v horách. Z obetí sa tak stali už len čísla v štatistikách bez mena. Hneď po pietnej spomienke sa konala omša za všetky obete hôr.

František Mrázik (uprostred) z Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru priblížil osudy obetí hôr za uplynulý rok. Snímka: rov

Tragédie zavinilo aj počasie

Prítomní na pietnej spomienke sa tak mohli dozvedieť, že od tej poslednej, ktorá sa konala 21. októbra 2017, zahynulo na slovenskej strane Vysokých Tatier 16 ľudí, z toho 11 v roku 2018. „Pod príčiny nehôd sa zapísali aj extrémne výkyvy počasia. To spôsobilo v Tatrách dosť často ľadové podmienky, čo sa odrazilo nielen na úmrtnosti kamzíkov, ale aj ľudí. Tri prípady boli také, keď človek bol v horách sám. Ak by tak nebolo, ten úraz nemusel skončiť tragicky,“ uviedol František Mrázik (na snímke úplne vpravo) z Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru, ktorá bola spoluorganizátorom spomienky.
Na poľskej strane Tatier zahynulo od minuloročnej spomienky 15 ľudí. V poľských Tatrách nemali ani jeden prípad lavínového nešťastia, na slovenskej boli dva takéto prípady. V Poľsku najviac smrteľných nehôd zaznamenali v oblasti Rysov. Druhou najpočetnejšou príčinou úmrtí v poľských Tatrách boli problémy so srdcom. Podľa dochovaných záznamov na slovenskej strane Tatier zahynulo doteraz 1 214 ľudí.

Ilustračná snímka: rov

Utajené zostali aj mená na nových tabuľkách

Ochrana osobných údajov sa prejavila aj v tom, že prítomní sa síce dozvedeli, že na Symbolickom cintoríne pribudli za uplynulý rok štyri tabuľky s menami obetí, avšak ktoré konkrétne to sú, sa už prítomní nedozvedeli. Známa je tak len štatistika, že pod Ostrvou sa v súčasnosti nachádza 378 tabuliek, na ktorých je spolu 498 mien obetí hôr. Zo štyroch mien, ktoré pribudli na tabuľkách na Symbolickom cintoríne, si tri ľudské životy vyžiadali Vysoké Tatry, jedna tabuľka patrí človeku, ktorému sa stala osudnou expedícia na čínsku horu Muztagh Ata.
Správcom Symbolického cintorína pri Popradskom plese a hlavným organizátorom spomienky sú Štátne lesy Tatranského národného parku. Tretí rok sa spomienka koná v predposlednú októbrovú sobotu, dovtedy to bola posledná sobota v októbri. Schvaľovanie a montáž nových tabuliek s menami obetí je v kompetencii Štátnych lesov TANAP-u. Tie sa prostredníctvom svojho Strediska terénnych služieb, ako aj ochranného obvodu Štrbské Pleso, starajú o údržbu celého areálu, vrátane povestných detvianskych krížov a kaplnky, v ktorej sa nachádza zvon s mottom Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu.

Rastislav OVŠONKA