Začína sa 26. Medzinárodný festival horských filmov

Od stredy až do nedele bude región patriť festivalu horských filmov.

Vo veľkej zasadačke Mestského úradu v Poprade odštartuje v stredu o 18.00 h 26. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov. Diváci sa môžu tešiť na 57 súťažných filmov (pôvodne ich bolo 58), zo 16 krajín celého sveta. Medzi súťažnými filmami bude aj osem slovenských, z toho dva filmy budú mať na festivale premiéru, informovala riaditeľka festivalu Mária Hámorová. Okrem snímky Pavla Barabáša Tieň jaguára, to bude aj film Rastislava Hatiara Vrcholová príležitosť. Ide o dokument o slovenskom himalájistovi Petrovi Hámorovi. Tento film uvidia návštevníci festivalu v sobotu o 18.00 h a Barabášovu snímku v rovnaký deň v bloku o 21.00 h.

Pripravené sú štyri besedy

Diváci sa môžu okrem súťažných filmov tešiť aj na štyri prezentácie a besedy. Všetky sa uskutočnia v hlavnej sále festivalu, ktorá je v Poprade na mestskom úrade a začínajú o 18.00 h. Vo štvrtok to bude štvorica lezcov Martin Grajciar, Ondrej Húserka, Vladimír Linek a Jozef Krištoffy, ktorá porozpráva o „lezeckej bombe“ v Kirgizstane. V piatok to bude horolezec Leo Houlding, ktorý bol hosťom festivalu už v roku 2003, následne v piatok o 21.00 bude beseda s Michalom Sabovčíkom a Jurajom Koreňom o ich „lietaco-lezeckom“ dobrodružstve v Antarktíde. V sobotu to bude hlavný hosť festivalu – rakúska horolezkyňa Gerlinde Kaltenbrunner, ktorá ako druhá žena v histórii vystúpila na vrcholy všetkých osemtisícoviek, ale ako prvá bez použitia kyslíka.
Sobotňajší program festivalu doplní uvedenie knihy Alojza Halása a Juraja Zaťka Zimný hrebeň Tatier – úplné prelezenie hrebeňa Vysokých Tatier – 1974. „Krstnými rodičmi“ budú horolezci Zoltán Demján a Peter Hámor. V rámci festivalu sa v sobotu na Námestí sv. Egídia v Poprade uskutočnia už tradičné preteky Slovenského pohára v športovom lezení pre dospelých a mládež.

Diváci sa majú opäť na čo tešiť. Ilustračná snímka: Peter Stas

Festival expanduje to Tatranskej Lomnice

Sprievodným podujatím festivalu budú aj dve výstavy. V nákupnom centre Forum to je fotovýstava Martina Jakubca Maurícius a vo vestibule mestského úradu to bude fotovýstava Monochrome Mountains, ktorej autorom je jeden z členov poroty – Slovák Martin Žilka. Ďalšími členmi budú Boris Hlaváček z Českej republiky a Alek Lwow z Poľska. Festivalová porota rozhodne o držiteľovi Grand Prix, ako aj ďalších piatich cenách. Udeliť môže aj čestné uznanie. Len raz, v roku 2010, sa stalo, že porota neudelila hlavnú cenu.
Okrem hlavnej premietacej sály na popradskom mestskom úrade, sa budú niektoré bloky súťažných filmov premietať aj v Kine Tatran – piatok až nedeľa, v kežmarskom Kine Iskra – piatok až nedeľa, spišskonovoveskom Kine Mier streda až nedeľa a novinkou je premietanie súťažných filmov v Teniscentre v Tatranskej Lomnici od piatku do nedele. Rozšírenie premietacích sál súvisí aj s nárastom počtu divákov na festivale. Vlani videlo filmy viac ako desaťtisíc návštevníkov. Diváci si budú môcť zvoliť aj svoj najlepší film v tradičnej ankete o Cenu diváka.
Tohtoročnou novinkou je aj online predpredaj vstupeniek na stránke festivalu. Lístky si možno kúpiť v predpredaji aj v pokladni Kina Tatran.

Rastislav OVŠONKA