Zimný štadión začnú stavať na jar

Tretí pokus o výstavbu zimného štadióna v Starej Ľubovni urobí súkromný investor z Prešova.

Nedokončený zimný štadión v Starej Ľubovni, v pozadí športová hala. Snímka: Mário Veverka

„Podpísali sme kúpno-predajnú zmluvu a tiež zmluvu o poskytovaní dotácií a zmluvu o postúpení stavebného povolenia na súkromného investora KEN-EX, ktorý bol investorom a je aj prevádzkovateľom Arény PSK v Prešove. Pozemok a existujúce objekty sme poskytli firme za jedno euro. Zaviazali sme sa poskytovať dotáciu stotisíc eur ročne po dobu 15 rokov a investor postaví zimný štadión s ľadovou plochou s rozmermi 26 krát 56 metrov, minimálne sto miest v hľadisku. Je to forma verejno-súkromného partnerstva,“ povedal pre Podtatranské noviny primátor Starej Ľubovne Ľuboš Tomko. Mesto tiež musí sfunkčniť kanalizáciu.

Štadión chcú otvoriť na budúci rok

Mesto sa tiež zaviazalo vybudovať potrebnú infraštruktúru k zimnému štadiónu. „Momentálne riešime územné konanie na vybudovanie prístupovej komunikácie a pre parkovacie plochy. Je to tretí pokus o výstavbu a dostavbu štadióna a veríme, že bude úspešný. S výstavbou sa má začať na jar budúceho roku. Dokončenie je naplánované na september budúceho roku,“ doplnil Tomko. Aj nový investor použije existujúce objekty rozostavaného štadióna, vrátane betónovej plochy a nedokončených prevádzkových budov ešte z roku 1988. Tento objekt bude zrekonštruovaný a prispôsobený pre šatne nového štadióna.
V Starej Ľubovni je podľa primátora záujem nielen o korčuľovanie, ale aj o hokej. Podľa neho je ešte predčasné hovoriť, či Stará Ľubovňa bude hrať v budúcnosti niektorú z oficiálnych hokejových súťaží. Momentálne sú tu partie, ktoré chodia hrávať hokej do poľskej Krynice či Prešova. Aj preto sa neobáva, že by zimný štadión nebol v budúcnosti využitý.

K peniazom sa mesto asi nedostane

Stará Ľubovňa sa naďalej borí s problémom spadnutej strechy zimného štadióna, ktorú mesto stavalo z vládnej dotácie. „Stále prebieha na okresnom súde pojednávanie a predpoklad ukončenia nie je veľmi optimistický. Očakávame ešte niekoľkoročný súdny proces. Je to náročný problém, keďže sú tam znalecké posudky, ktoré si vzájomne protirečia, ale problém je aj dĺžka súdneho konania a prieťahy v konaní. My sa domáhame náhrady škody. Tento nárok trvá, ale neviem, či budeme úspešní, keďže firma, ktorá to stavala, je už v likvidácii,“ uviedol primátor. Ak by aj mesto vyhralo spor, je otázne, či sa dostane k peniazom. „Nie sme veľmi optimistickí,“ dodal Tomko.

Štadión stavajú už tridsať rokov

Prvé úvahy o výstavbe zimného štadióna sa objavili už v roku 1983. Povolenie na pôvodnú stavbu s názvom Sociálno-prevádzková budova pre umelú ľadovú plochu bolo vydané v roku 1988, po ktorom sa vybudovala hrubá stavba prevádzkovej budovy a umelej ľadovej plochy. Po roku 1989 sa výstavba zastavila pre chýbajúce peniaze. V roku 2010 Vláda Slovenskej republiky poskytla mestu Stará Ľubovňa jeden milión eur na dostavbu štadióna. Mesto za tieto peniaze zastrešilo ľadovú plochu a kúpilo technológiu. Novopostavená oceľová strecha sa však v roku 2013 pod náporom snehu zrútila a zimný štadión ostal nedokončený.

Rastislav OVŠONKA