Editorial: SND dostáva 16 miliónov ročne, SFZ sedem. Je to nastavené správne?

Vo štvrtok som si nemohol nechať ujsť diskusiu na RTVS o zákone o športe, ktorú viedol Marcel Merčiak. Vedel som, že dátum 1. január 2019 je veľkým strašiakom pre mnohé kluby, ktorým by sa mali drasticky až likvidačne zvýšiť náklady na mzdy. Zaujala, ba až prekvapila ma reč niektorých čísel. Toto nie je priestor na matematické vzorce ani absolútne presné čísla, takže skôr ich použijem ako ilustráciu.

Šokovalo ma, keď v diskusii padla informácia, že štát dotuje Slovenské národné divadlo sumou 16 miliónov a Slovenský futbalový zväz (najväčšia športová organizácia na Slovensku) dostáva od štátu 7 miliónov. Výkladnou skriňou SFZ je reprezentačný A-tím mužov, kde (opäť na ilustráciu) tréner Pavel Hapal zarába 15-tisíc eur mesačne a za postup na európsky šampionát by dostal prémiu 200-tisíc eur. Mnoho ľudí si povie, že luxusný plat. Lenže pripomínam, že ide o človeka na čele výkladnej skrine najdotovanejšieho športového zväzu. Majú 7 miliónov a napriek tomu tam také peniaze pre neho vedia nájsť. V diskusii padla aj veta, že šport je, resp. bol čiernou dierou na peniaze. Ja sa teda pýtam, čím z hľadiska financovania je potom kultúra, reprezentovaná SND, ktoré dostáva viac ako dvojnásobok? Nič proti kultúre, ale je to len príklad toho, že buď je šport na Slovensku z finančného hľadiska extrémne poddimenzovaný, alebo sú niektoré iné sféry spoločenského života, naopak, predimenzované.

Druhý variant je podľa mňa zásadnejší, aj keď aj prvý má určitý dopad. Nechám kultúru na pokoji a dotknem sa dopravy. Veď keď sa stavia kilometer novej cesty, tak sa tu hovorí o miliónoch eur, ako keby to boli nejaké fazuľky. Pritom čo by väčšina športových zväzov dala za také celoročné dotácie, ako stojí kilometer cesty? Prerozdeľovanie štátnych financií je v našej krajine z môjho pohľadu extrémne nesprávne nastavené a na športovú zložku idú v podstate iba drobné. Pritom šport prospieva zdraviu a zdraví ľudia nepredstavujú náklady na zdravotníctvo. Celá koncepcia športu je evidentne nastavená nie úplne prospešne, ale neviem prečo kompetentní objavujú niečo nové, keď si vlastne „iba“ stačí vybrať krajinu, kde to funguje a nastaviť to rovnako aj u nás.

Michal KLEIN