Je po komunálnych voľbách. Priniesli viacero zmien

Víkendové komunálne voľby priniesli viacero zmien v obciach a mestách nášho regiónu.

Snímka: archív PN

Uplynulú sobotu sme si po ôsmykrát slobodne volili starostov, primátorov a poslancov obecných a mestských zastupiteľstiev. Volebná účasť na Slovensku dosiahla 48,67 percenta, čo je o pár desatín percent viac, ako pred štyrmi rokmi. Už pred voľbami bolo jasné, že nových primátorov si zvolia v Poprade, Spišskej Belej, Spišskej Starej Vsi a Levoči, kde primátori zvolení v posledných voľbách už nekandidovali.

Mestá s novým vedením

Voliči v Poprade rozhodli, že do kresla primátora po štvorročnej pauze zasadne 59-ročný Anton Danko, ktorý získal podporu 5 491 voličov, čo je 29,29 percenta hlasov. Do volieb išiel Anton Danko ako nezávislý kandidát. Súčasný primátor sa pár dní pred konaním volieb vzdal kandidatúry.
V Spišskej Belej sa voliči rozhodli pre Jozefa Kunu, ktorý kandidoval ako nezávislý kandidát. Hlas mu dalo 1 155 voličov, čo predstavuje 42,49 percent hlasov. Doterajší primátor Štefan Bieľak sa v týchto voľbách neuchádzal o post primátora, stal sa však poslancom mestského zastupiteľstva.
Nového primátora majú aj v Spišskej Starej Vsi, kde sa voliči rozhodli pre Jána Kurňavu. Hlas mu odovzdalo 560 voličov, čo predstavuje 56,33 percent z celkového počtu odovzdaných lístkov pre voľbu starostu. V posledných voľbách uspel Jozef Harabin, ktorý zomrel počas výkonu funkcie primátora, mesto dočasne viedol zástupca Peter Minčík.
Nového primátora bude mať aj Levoča, kde uspel nezávislý kandidát Miroslav Vilkovský. Toho volilo 1 958 voličov, čo predstavuje 41,80 percent odovzdaných hlasov. V predchádzajúcich voľbách vyhral Milan Majerský, ktorý bol vlani zvolený za predsedu Prešovského samosprávneho kraja. Mesto dočasne riadila zástupkyňa primátora Lýdia Budziňáková.
Vo Svite neobhájil svoj post doterajší primátor Miroslav Škvarek. Toho nahradí vo funkcii nezávislá kandidátka Dáša Vojsovičová, ktorú volilo 1 214 voličov, čo predstavuje 38,09 percenta.
Svoju pozíciu neobhájil ani primátor Podolínca Daniel Marhevka. Novým primátorom sa stal nezávislý kandidát Jaroslav Seman, ktorému odovzdalo hlas 732 voličov, čo predstavuje 48,06 percenta platných hlasov.

Staronoví primátori

Staronovým primátorom Kežmarku bude kandidát Smeru-SD, SNS a Most-Híd Ján Ferenčák. Hlas mu dalo 3 888 voličov, čo predstavuje 82,18 percenta odovzdaných platných hlasov. Staronovým primátorom je aj Ľuboš Tomko v Starej Ľubovni, ktorého podporilo 4 121 ľudí, čo predstavuje 72,60 percenta platných hlasov. S výrazným náskokom obhájil svoju pozíciu aj primátor Spišského Podhradia Michal Kapusta, ktorého podporilo 1 181 ľudí, čo predstavuje 69,38 percenta platných voličských hlasov. Svoju pozíciu obhájil aj primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš, ktorého volilo 550 ľudí, čo predstavuje 26,68 percenta platných hlasov. Pred štyrmi rokmi Jána Mokoša volilo 844 občanov Tatier.
Vo väčšine obcí nášho regiónu súčasní starostovia obhájili svoj post. Je medzi nimi aj starosta Štrby Michal Sýkora, ktorý vedie obec už od roku 1981. V tohtoročných komunálnych voľbách dosiahla volebná účasť v Štrbe 32,37 percenta. V aktuálnych komunálnych voľbách nemal Michal Sýkora protikandidáta. Jeho meno zakrúžkovalo 767 voličov, čo predstavuje 100 percent platných hlasovacích lístkov pre voľbu starostu.

Rastislav OVŠONKA