Kamzíky v Tatrách zlomili rekordy

Výsledky jesenného sčítania kamzíkov prekvapili. Obavy, že náročná zima zníži počty tejto zveri, sa nepotvrdili. Na slovenskej a poľskej strane narátali spolu 1 431 kamzíkov.

Snímka: archív PN

Tento počet prekročil aj doterajšie maximum z jesene 2014, kedy do sčítacích hárkov zapísali 1 389 jedincov. Na slovenskej strane Tatier tentokrát narátali 1 010 kamzíkov, z nich bolo 75 mláďat. V Poľsku počet kamzíkov po prvýkrát prekročil hranicu štyristo kusov. Spomedzi 421 jedincov bolo 46 mláďat.

Rekordy na obch stranách

Výsledky jesennej kamzičej inventúry prekvapili aj zoológov. Očakávania, že po mimoriadne náročnej zime budú počty kamzíkov nižšie ako pred rokom, sa nepotvrdili. Práve naopak. Na slovenskej i poľskej strane Tatier padli rekordy. „Vôbec sme to nečakali. Pre istotu sme niekoľkokrát prekontrolovali sčítacie hárky, ale výsledok je jasný. Hoci sme predpokladali nižšie číslo, potvrdilo sa nám to, čo sme hovorili už na jar, keď sme tvrdili, že i napriek početným úhynom je predčasné robiť unáhlené závery a treba si počkať na jesenné sčítanie, keď budú už mláďatá väčšie a pohybovo aktívnejšie,“ okomentoval výsledky jesenného sčítania Jozef Hybler, zoológ Štátnych lesov TANAP-u, ktoré zastrešujú pravidelné kamzičie inventúry. Podľa jeho slov sčítaniu do karát nahralo aj počasie, ktoré bolo v v porovnaní s predošlými rokmi ideálne. Podľa Hyblera sa tiež dá  predpokladať, že tohtoročný jesenný počet kamzíkov je veľmi blízky realite.

Kamzíkom sa darí. Snímka: PeSa

Poradili si aj s tuhou zimou

Najviac kamzíkov tradične narátali v Belianskych Tatrách. Prekvapili aj lokality, ktoré boli po minulé roky takmer bez kamzíkov. Išlo o masív Širokej, Hlinskú alebo Žabiu Bielovodskú dolinu. „Aj napriek tomu, že to po zime vyzeralo dramaticky, príroda nám ukázala, že sa naozaj nemáme čoho obávať, ak je úhyn len nárazový, spôsobený hlavne počasím a nie výskytom chorôb. Z výsledkov sčítania vidíme, že prírastky nám dokážu vykryť straty a zrejme aj počty kamzíkov, ktoré sme zaevidovali vlani, nekorešpondovali s reálnym stavom. Kamzíkov už vtedy muselo byť viac,“ uviedol Jozef Hybler.

Počítajú už takmer 70 rokov

Počas dvojdňovej inventúry bolo v teréne približne dvesto ľudí. Vo vysokohorskom prostredí spozorovali tiež viacero medveďov, našiel sa jeleň strhnutý vlkmi a na poľskej strane videli aj tri orly skalné. V TANAP-e kamzíky rátajú od jeho vzniku, teda takmer 70 rokov. Štátne lesy TANAP-u v spolupráci so Správou TANAP-u a PIENAP-u, Tatrzańskym Parkom Narodowym a s ďalšími organizáciami počítajú kamzíky dvakrát ročne – vždy na jar a na jeseň. Jarné spočítanie je zamerané hlavne na zisťovanie prírastkov mláďat, jesenné mapuje početnosť kamzičej populácie pred zimou.

(red)