Kežmarský primátor a poslanci zložili sľub

V slávnostnej časti Metského zastupiteľstva v Kežmarku minulý štvrtok zložil sľub staronový primátor Kežmarku Ján Ferenčák a novozvolení poslanci mestského zastupiteľstva.

Staronový primátor Kežmarku Ján Ferenčák. Snímka: jat

Primátor chce stavať na spolupráci s obcami

Ján Ferenčák otvoril ustanovujúce zasadnutie ako dosluhujúci primátor, v závere slávnostnej časti sa prihovoril už ako novozvolený zástupca obyvateľov. Spomenul vyriešenie dlhodobých problémov, ktoré podľa jeho slov trápili obyvateľov mesta. V nasledujúcom funčnom období chce stavať na spolupráci medzi samosprávami. „Dnes už môžeme symbolicky dvihnúť vlajku a vyzvať okolité obce a mestá k ešte užšej spolupráci.  Našich susedov – obce Ľubica, Malý Slavkov, Mlynčeky, Vrbov a ďalšie obce, vyzývam k postupnému zbližovaniu sa s cieľom spoločného rozvoja,“ povedal v príhovore Ján Ferenčák.

Novým viceprimátorom sa stal Karol Gurka. Vymenovaním zároveň skončil vo funkcii prednostu mestského úradu. Snímka: jat

O spoluprácu požiadal aj členov mestského zastupiteľstva a ako viceprimátora si vybral Karola Gurku.

Najbližšie funkčné obdobie budú Kežmarčanov zastupovať Janka Gantnerová, Ondrej Jankura a Karol Gurka za SMER – SD, Eleonóra Baráthová, Jana Majorová Garstková a Matúš Polák za SaS, NOVA, OĽANO, SME RODINA – Boris Kollár, ŠANCA, Miroslav Perignáth a Eleonóra Levická za KDH a Marta Sabolová, Vojtech Wagner, Jaroslav Maitner, Andrej Zreľak, Jozef Matia, Jozef Juhász a Ľuboslav Kovalský ako nezávislí kandidáti.

Platy primátorov porastú

Poslanci schvaľovali aj plat primátora. Ferenčákovi patrí 2,53 násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve, ide teda o 954 eur krát 2,53, spolu 2 413 eur. Mestské zastupiteľstvo túto sumu zvýšilo o 60 percent, výsledný plat je teda 3 862 eur. S účinnosťou od 1. decembra sa však na základe zákona o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov zvýši plat primátora na 4 290 eur. Poslanci schválili aj sobášiacich, oddávať budú Miroslav Perignáth a Jozef Matia.

(jat)