Krátke správy z regiónu – 45. týždeň

Švagerko sa vzdal kandidatúry

Minulú stredu 31. októbra na brífingu primátor Popradu Jozef Švagerko oznámil, že v nadchádzajúcich komunálnych voľbách nebude bojovať o priazeň voličov. Odôvodnil to tým, že Poprad je pre neho na prvom mieste. Keďže sa neuchádza ani o post poslanca mestského zastupiteľstva, je to momentálne jeho koniec v komunálnej politike. „Verím, že moje rozhodnutie bude symbolom zjednotenia všetkých kandidátov, ktorých spoločným cieľom je naše prosperujúce mesto,“ povedal na brífingu Jozef Švagerko.

Primátor Poprad Jozef Švagerko. Snímka: rov

Omočil muža, ktorého napadol

Ešte v nedeľu 28. októbra obvinili policajti z Podolínca 17-ročného mladíka z obce Lomnička. Obvinený chlapec ešte 9. septembra okolo 21.30 h na ulici pri kostole v obci Lomnička napadol 33-ročného miestneho muža. Keď poškodený kráčal po ulici smerom na Podolínec, podišiel k nemu obvinený a päsťou ho najmenej dvakrát udrel priamo do tváre. Muž spadol na zem, vtedy si obvinený rozopol nohavice a vymočil sa mužovi na tvár, hruď, brucho a nohy. Obvinený je stíhaný na slobode.

Horelo na symbolickom cintoríne

Na Sviatok všetkých svätých došlo na Symbolickom cintoríne pri Popradskom plese k požiaru. Oheň sa, našťastie, podarilo včas uhasiť a nespôsobil väčšie škody. Štátne lesy Tatranského národného parku a tiež správca symbolického cintorína žiadajú návštevníkov, aby boli v období „Dušičiek“ mimoriadne obozretní pri zapaľovaní sviečok na tomto pietnom mieste. Vzhľadom na menší pohyb ľudí oproti bežným cintorínom môže oheň v národnom parku spôsobiť výraznejšie škody ako minulý týždeň.

Ilustračná snímka: MP

Záchranári mali náročný zásah

V nedeľu 52-ročná maďarská horolezkyňa spadla z hrebeňa Litvorového štítu smerom do Kačacej doliny. Po páde z niekoľkých desiatok metrov si vážne poranila hlavu, nohy aj ruky. Vrtuľník vysadil na hrebeni postupne šiestich záchranárov, ktorí ku zranenej postupovali v exponovanom teréne. S pomocou lanovej techniky horolezkyňu vo vážnom stave vytiahli na hrebeň a transportovali ku Sliezskemu domu, kde ju odovzdali posádke RLP. Zásah trval od obeda do 23.00 h, pracovalo na ňom 20 horských záchranárov.

Chystá sa zberateľská burza

V sobotu 10. novembra sa uskutoční tradičná Popradská zberateľská burza, ktorú organizuje Klub filatelistov v Poprade. Konať sa bude v priestoroch Strednej odbornej školy na Okružnej ulici 25 od 7.00 do 12.00 h. Na svoje si prídu nielen zberatelia známok, ale aj pohľadníc, mincí či bankoviek.