Krátke správy z regiónu – 47. týždeň

NAKA zasahovala v Kiskovej firme

Policajti Národnej kriminálnej agentúry zasahovali ešte v stredu 7. novembra vo firme KTAG, ktorej spoločníkmi sú prezident Andrej Kiska a jeho brat Jaroslav Kiska. Akcia by mohla súvisieť s daňovým priznaním spoločnosti, ktorá si mala neoprávnene uplatniť nadmerný odpočet DPH za mesiace apríl 2014, jún a november 2013. Celková suma vratky mala dosiahnuť 146-tisíc eur a mala súvisieť s financovaním prezidentskej volebnej kampane Andreja Kisku. Polícia sa prípadu venuje od januára.

Prezident Andrej Kiska. Snímka: mam

Tribúna pripomínala november ´89

Do dnes, utorka 20. novembra, ste si mohli v Kežmarku pripomenúť udalosti 17. novembra 1989. V piatok vyrástla pred redutou inštalácia pódia pripomínajúca tribúnu udalostí novembra ´89. „Tu sa všetci môžeme zastaviť, spomenúť si na tie dôležité chvíle. Zaštrngať si kľúčmi, či zapáliť sviečku na poctu obetiam boja za slobodu, spravodlivosť a hodnoty. Rok 1989 bol veľkým míľnikom k našej slobode a nezávislosti,“ uviedli organizátori z iniciatívy Za slušné Slovensko v Kežmarku.

Vytancujte sa na krojovanej zábave

Túto sobotu sa od 19.30 h začne v kultúrnom dome v Novej Ľubovni pravá Folklórna krojovaná zábava. Na deviatom ročníku zahrá do tanca Ľudová hudba Rada Kertisa. Lístky si zakúpite na obecnom úrade v Novej Ľubovni. Oplatí sa vám prísť v kroji, vtedy zaplatíte 10 eur, bez kroja vás lístok bude stáť 12 eur. V cene lístka je aj škola ľudového tanca s Katarínou Babčákovou a Marekom Sabolom a ešte pred zábavou vás čaká voľná prednáška o tradičnom odeve národnostných menšín horného Spiša.

Ilustračná snímka: www.hzs.sk

Uviazli pod Studeným sedlom

V sobotu poobede dostala Horská záchranná služba volanie o pomoc od dvojice českých turistov zo žľabu pod Studeným sedlom vo Veľkej studenej doline. V komplikovanom teréne nebolo možné z vrtuľníka vysadiť záchranára ani lekára, preto boli vysadení v doline a za 44-ročným mužom a 38-ročnou ženou doliezli. Záchranári mierne podchladených turistov bez zranení pod žľab spustili pomocou lanovej techniky. Odtiaľ ich transportoval vrtuľník VZZS na Zbojnícku chatu, kde boli ubytovaní.

V Kine Tatran pocestujete do Gruzínska

Mária Gyoriová porozpráva túto stredu o 19.00 h v popradskom Kine Tatran o bike a freeride ceste po Kaukaze. Vstupné sú tri eurá, lístky si zakúpite len rovno pri vstupe, ktorý bude zo zadného vchodu kina. Séria cestovateľských večerov sa začala 7. novembra, zatiaľ ste si „pocestovali“ do Indie a s Whiskym do Iránu. Ďalšie programy budú podľa záujmu organizovať v kine alebo v Groteske Art Caffee.

Schválili projekt osobností

Zástupcovia Podtatranskej knižnice v Poprade v spolupráci s Podtatranským múzeom a zoskupením Priatelia Popradu schválili minulý týždeň definitívnu podobu projektu Osobnosti Popradu 19. a 20. storočia a ich podiel na rozvoji mesta. Prvým podujatím bude v januári 2019 sympózium odborníkov o úlohe osobností v spoločnosti venované 130. výročiu úmrtia Dávida Husza. Projekt sa zameriava na žiakov a študentov, pričom výstupom z neho bude publikácia o stovke najvýznamnejších Popradčanov.

Obec Ľubica. Snímka: archív obce Ľubica

Ľubica a PSK uspeli s web stránkou

Minulú stredu v Crown Plaza v Bratislave vyhlásili výsledky súťaže ZlatýErb.sk 2018. V rámci Medzinárodného kongresu ITAPA udeľujú ceny za najlepšie stránky medzi samosprávnymi krajmi, mestami a obcami. PSK spolu s trenčianskym krajom získali Grand Prix, obe totiž získali najvyššie hodnotenia. V 15. ročníku súťaže uspela aj Ľubica, medzi obcami skončila na treťom mieste za Valčou a Jaslovskými Bohunicami. Cenu prevzal správca IT a webmaster Miroslav Kruk. Z miest dominovali Nové Zámky.

Stará Ľubovňa je o niečo zelenšia

Mestská spoločnosť Ekos ako správca verejnej zelene vysádzala listnaté a ihličnaté stromy. Minulý týždeň finišovala, a tak je Stará Ľubovňa zelenšia. Celkovo počas tohtoročnej jesene vysadili 32 listnatých a 12 ihličnatých okrasných stromov. Na Okružnej a Štúrovej ulici pribudla alej z javorov mliečnych v guľovitej forme. Na sídliskách Západ a Východ vysadili ihličnaté dreviny ako borovice čierne a duglasky tisolisté. Tento týždeň mesto čaká orezávanie konárov stromov pri komunikáciách.

Žiaci vo Vrbove už cvičia v novom

V piatok poobede slávnostne otvorili telocvičňu pri Základnej škole Vrbov. Po 60 rokoch tak od dnes žiaci konečne necvičia v provizórnych priestoroch na chodbách školy alebo v improvizovanej telocvični, ktorá vznikla spojením dvoch tried. Telocvičňu prišli s predstaviteľmi školy a samosprávy otvoriť aj hostia – bývalý československý reprezentant v cestnej cyklistike Jozef Regec, majsterka sveta vo freestyle futbale Lucia Kevická a držiteľ Stanley Cupu Martin Cibák.

Vrbov sa po 60 rokoch dočká telocvične. Snímka: obec Vrbov

Spišská Nová Ves oslavuje s pečiatkou

V deň 750. výročia prvej písomnej zmienky o meste Spišská Nová Ves prichádza samospráva aj s príležitostnou pečiatkou, 29. novembra tak budete môcť získať jej odtlačok. Námet obrazovej časti vychádza z mapového podkladu centrálnej časti mesta, hrubšie línie znázorňujú doposiaľ zachované objekty pôvodnej zástavby. Autorom grafického návrhu je Stanislav Susa. Odtlačok pečiatky môžete získať na Pošte 1 – na Hlavnej pošte na Štefánikovom námestí.