Pod Tatrami otvorili nový skejtpark

Naplnil sa tak minimálne 20-ročný sen milovníkov skejtbordingu z Popradu.

Nový skejtpark v Poprade. Snímka: mik

Nový skejtpark vybudovalo mesto Poprad neďaleko rozostavaného a nedokončeného športového komplexu pri ceste I/18. „Pred 20 rokmi tu bol klub. Chceli sme skejtpark, došlo k tomu až približne pred štyrmi rokmi, keď poslanci schválili financie, následne sme urobili projekt a teraz je tu. Podarilo sa to,“ uviedol Dušan Jarošík, jeden z iniciátorov vybudovania skejtparku v Poprade.
Podľa Jarošíka je prekvapujúce, koľko ľudí, a hlavne mladých, sa tu dnes stretlo. Skejtbording bude v roku 2020 na olympiáde, takže je podľa neho dobré, že takýto park vznikol už aj v Poprade. „Na Slovensku je niekoľko skejtparkov, ale dovolím si tvrdiť, že tento je momentálne najlepší. Samozrejme, tým, že sa skejtbording stal olympijským športom, budú sa stále vyvíjať. Skejtbordisti aj bajkeri si nový park pochvaľujú. Sú tu prekážky pre začiatočníkov aj pre pokročilých. Dajú sa tu robiť súťaže aj pre sponzorovaných skejterov. Myslím si, že sa tu nájde každý. Prekážky sú vhodné pre skejterov, bicykle i korčule,“ dodal Jarošík. Na budúci rok by tu chceli Popradčania zorganizovať majstrovstvá Slovenska.

Nový skejtpark v Poprade. Snímka: mik

Park je na európskej úrovni

„Nebola to ľahká práca. Najdôležitejšie bolo nájsť miesto. Ten úplne prvý skejtpark, ktorý bol na Juhu pri nákupnom centre, bol nekvalitný, prekážky boli len z umelej hmoty a rušili obyvateľov. Toto miesto je dobré a dôležité bolo aj vybrať vhodnú firmu a vyčleniť prostriedky z rozpočtu, aby bol skejtpark na európskej úrovni. Myslím si, že sa to podarilo,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko. V najbližšom období by sa mali urobiť ešte úpravy okolia a pribudnúť by mala aj nejaká zeleň. V budúcnosti, po dokončení nedostavaného športového komplexu, by sa mohol celý areál „pričleniť“ k tomuto projektu, aby tvorili spoločnú športovú zónu. Skejtpark by mal mať po úplnom dokončení v správe športový klub.
Podľa zverejnenej zmluvy, projekt Skate park má celkovú rozlohu takmer 1 843 metrov štvorcových. Náklady na výstavbu predstavujú vyše 184-tisíc eur. Ďalšie náklady si vyžiadali projekty a výkupy pozemkov na zabezpečenie prístupu k pozemku.

Nový skejtpark v Poprade. Snímka: mik

Park tvorí 42 prekážok

„Skejtpark je výnimočný okrem výhľadu na hory aj tým, že na menšej ploche je veľa prekážok. Tie sme navrhovali spolu s miestnymi skejtermi, takže je to presne podľa toho, ako si to priali a v rámci rozpočtu,“ uviedol konateľ spoločnosti Hydro Gas Manufacture Denis Martaus, ktorá stojí za značkou Fiveramps skateparks. Podľa neho ide veľkosťou o priemerný park, aké doteraz vybudovali. V Poprade je stále priestor na prípadné rozšírenie skejtparku.
Nový skejtpark má tri hlavné výškové úrovne a je doplnený betónovými prekážkami a kovovými railami. Skladá sa z jednotlivých na seba nadväzujúcich častí a je možné ho rozdeliť do štyroch základných sekcií – flow, street, bmx zóna, bowl. Dominantnú časť parku tvorí východná strana obsahujúca „street“ prekážky.
Severozápadná časť parku je svojimi prekážkami a ich veľkosťou určená prevažne pre jazdcov na bicykloch. Tieto dve línie parku spája na juhu betónový bazén ako centrálna prekážka skejtparku, ktorý obsahuje spolu 42 prekážok. Súčasťou projektu je aj akumulačná vsakovacia jama pre odvod dažďovej vody.

Rastislav OVŠONKA