Poľskú kultúru priblíži divadlo i výstava

V priestoroch Podtatranskej knižnice a lezeckej haly WoodRock v Poprade vám od stredy do piatka predstavia poľskú kultúru.

Projekt Dni poľskej kultúry v spolupráci s Podtatranskou knižnicou organizuje Občianske združenie Polonus Žilina a Občianske združenie Polska v Poprade. Program sa začne v stredu 21. novembra o 10.00 h v Podtatranskej knižnici, ktorá sídli na Podtatranskej ulici. „Seminár bude viesť poľský historik a archivár Jacek Cwetler, ktorý bude o téme Tatry v dielach poľských spisovateľov diskutovať so stredoškolákmi. Jeho účasť zabezpečila riaditeľka OZ Polonus Žilina Katarzyna Bielik, ktorá bude túto jeho prednášku prekladať,“ informuje Monika Naštická z úseku knižničných a informačných služieb knižnice.

Podtatranská knižnica v Poprade. Snímka: rov

V rovnakom čase otvoria v knižnici aj výstavu Slovensko očami Poliakov. „Fotografickú výstavu pripravuje OZ Polonus Žilina. Mala by obsahovať približne 30 fotografií. Určite bude visieť tie tri dni a ak by sa podarilo, tak by sme ju nechali vystavenú aj v decembri,“ spresňuje ďalej Monika Naštická.

Pokračovanie bude v hale

Podujatie sa v stredu o 17.00 h presunie do lezeckej haly WoodRock v priemyselnom obvode Západ. Tešiť sa môžete na literárny večer Literatúra v horách, hory v literatúre s prekladateľkou Sylviou Galajda z OZ Polska v Poprade. „Hovoriť budeme predovšetkým o výnimočnej osobnosti svetového horolezectva Wojtekovi Kurtykowi a jeho literárnych počinoch – špeciálne o novele Čínsky maharadža. Tento text je mimoriadne zaujímavý, pretože je príkladom originálnej literatúry z horolezeckého sveta, ktorý navyše dokáže reflektovať aj spoločenské dianie či životnú filozofiu horolezcov a ich osudových vrcholov,“ prezrádza Sylvia Galajda, ktorá toto dielo preložila pre divadlo Kontra zo Spišskej Novej Vsi. „Bolo to naozaj náročné, keďže Čínsky maharadža nie je vôbec ľahký text, W. Kurtyka je mimoriadne vnímavý a rozhľadený autor, takže príbeh ponúka viacero vrstiev a pri čítaní si na svoje prídu nielen ľudia, ktorí majú radi lezenie a hory, ale aj tí, ktorí majú radi kvalitnú literatúru plnú originálnych myšlienok,“ dodala Galajda. Štvrtok sa pre žiakov stredných škôl Dni poľskej kultúry začnú o 13.00 h v lezeckej hale predstavením Čínsky maharadža v podaní divadla Kontra. O 17.00 h divadlo predstavenie zopakuje aj pre širokú verejnosť.

Kútik s poľskou literatúrou

V piatok sa projekt opäť vráti do Podtatranskej knižnice. O 9.00 h porozpráva O prekladoch a prekladaní Sylvia Galajda: „Prednáška by mala poodkryť zákulisie umeleckého prekladu a rôzne nástrahy a dobrodružstvá, ktoré prekladateľov môžu čakať. A práve o tom budem rada s návštevníkmi aj diskutovať.“ Na záver podujatia vystúpi o 10.00 h technik zo Slovenskej knižnice pre nevidiacich Norbert Végh so svojou prednáškou Hráme sa s mobilnými aplikáciami a virtuálnou prehliadkou s 3D okuliarmi.

Knižnica na Podtatranskej ulici v Poprade má kútik s beletriou v poľskom jazyku. V študovni knižnice sa nachádza aj oddelenie horskej literatúry v poľštine, do ktorej je možné nahliadnuť. Snímka: gro

„Už dlhšie roky spolupracujeme s OZ Polonus Žilina. S nimi sme u nás v knižnici vytvorili aj poľskú knižnicu. Dodávajú nám pravidelne nové i staršie knihy, ktoré máme zvlášť vyčlenené. Aj predtým sme zhromažďovali literatúru v poľštine, ale zameriavali sme sa na takú, ktorá sa týkala oblasti Tatier. S OZ Polonus sme to rozšírili o oblasť beletrie,“ zhodnotila pre Podtatranské noviny riaditeľka Podtatranskej knižnice v Poprade Anna Balejová. Na webovej stránke knižnice je k dispozícii archív, kde si záujemcovia o poľskú literatúru môžu prezrieť, čo všetko sa v knižnici nachádza.

Ľudmila GROMADOVÁ