Primátor sa dozvie verdikt

Uplynulý týždeň sa konalo ďalšie pojednávanie na Okresnom súde v Poprade v prípade súčasného primátora Jozefa Švagerka.

Primátor Poprad Jozef Švagerko. Snímka: rov

Ten je obvinený z ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Sudca ho vo februári trestným rozkazom odsúdil na peňažný trest 1 200 eur a zákaz viesť motorové vozidlo na obdobie 18 mesiacov, za to, že ešte 16. augusta 2017 šoféroval pod vplyvom alkoholu. Jozef Švagerko sa však vtedy odvolal, a tak sa prípad dostal na riadne súdne pojednávanie.

Svedčili policajti i znalec

Na ostatnom pojednávaní vystúpili ako svedkovia členovia policajnej hliadky, ktorí vtedy primátora kontrolovali a tiež súdny znalec. Jozef Švagerko sa na pojednávaní osobne nezúčastnil. Vo štvrtok odzneli záverečné reči obžaloby i obhajoby. Obžaloba navrhla, vzhľadom na okolnosti prípadu, obvinenému prísny trest zákazu činnosti vedenia motorových vozidiel v príslušnej výmere v dolnej polovici trestnej sadzby, ale nie pri dolnej hranici trestnej sadzby. V prípade peňažného trestu navrhuje uložiť taký trest, aby bol účelný na nápravu páchateľa. Podľa obhajoby vo veci Jozefa Švagerka bolo porušené jeho právo na spravodlivý proces.

Rozhodnutie padne v utorok

Sudca Okresného súdu v Poprade po vypočutí záverečných rečí pojednávanie prerušil do utorka 13. novembra, kedy by mal odznieť verdikt súdu. V prípade, že by súd odsúdil primátora za úmyselný trestný čin a rozsudok by nadobudol právoplatnosť, Jozef Švagerko by prišiel o mandát primátora. Či by sa tak udialo ešte do odovzdania mandátu novozvolenému primátorovi Antonovi Dankovi, je otázne. Ak áno, na pár dní by sa zastupujúcim primátorom stal zástupca primátora Anton Andráš.

(rov)