Reprezentovať bude kvarteto „kamzíkov“

Hokejisti spod Tatier strávia prestávku na tretej priečke Tipsport Ligy.

Peter Kundrik si proti Detve obil tohtosezónny debut. (Snímka: mik)

Ďalší trojzápasový týždeň začali „kamzíci“ v utorok doma proti Detve. V zostave chýbali zranený Paločko a Abdul po otrase mozgu, ale k maródom pribudol aj brankár Gračnar. Vošvrdovi teda kryl chrbát Pavličko a tohtosezónny debut si odbil Peter Kundrik. Keďže „dušičkový“ týždeň priniesol aj dve vyhasnutia životov spojených s popradským hokejom, na obrancu Dávida Gaborčíka a jedného zo zakladateľov fanklubu Slavomíra Výrosteka sa spomínalo pri minúte ticha.

Elitný brankár

Domáci vykročili do stretnutia miernym zlepšením si katastrofálnej presilovkovej bilancie. Koyš dostal veľmi ťažkú prihrávku na zakončenie, no puk výborne posunul na opačnú stranu a Bellušovi stačilo len trafiť doprostred odkrytej brány. Ďaloga mohol z prečíslenia rýchlo odpovedať, no Vošvrda v poslednej chvíli predviedol parádny zákrok hokejkou. Hokejisti zamierili do šatní už po desiatich minútach, pretože sa rozbilo plexisklo. V polovici zápasu zvýšil náskok Podtatrancov Dávid Bondra, ktorý za Petríka poľahky dorazil Kozákovu strelu. Detvania opäť hľadali rýchlu odpoveď a tentoraz aj Vošvrdu prekonali, ale keďže Sládok mal pri sklepnutí puku za jeho chrbát hokejku príliš vysoko, videorozhodca gól uznať nemohol. V stredu to nebol zápas Detvy. Hrali aj v početnej výhode piatich proti trom, okamžite po nej dostal trest aj Belluš, ale presilovky nevyužili. Lepšie šance si vytvárali „kamzíci“ a v treťom dejstve vsietili aj dva góly. Opäť im pomohla nedôrazná defenzíva hostí i Petrík, ktorý Ťavodovu strelu vyrazil len pred dorážajúceho Zagrapana. Výsledok potom na 4:0 spečatil úspešným pokusom od modrej, keď videl, že Petríkovi cloní dvojica Paukovček – Kuklev.

Tomáš Vošvrda patrí k absolútnej špičke Tipsport Ligy. (Snímka: mik)

„Som spokojný s troma bodmi a nula je len niečo navyše. Pre chlapcov to bol ťažký zápas, pretože im odišiel kamarát. Nálada v kabíne teda nebola príliš dobrá. Ja som tam nato, aby som niečo chytil a ak nechytím, tak aby ma to aspoň trafilo, prípadne šlo vedľa brány. Zlomová bola ubránená presilovka piatich proti trom,“ vyjadril sa brankár domácich Tomáš Vošvrda.

Znovu im ušlo dvojgólové vedenie

Popradský lazaret sa do piatku rozšíril aj o chorého Lukáša Paukovčeka, takže „kamzíci“ nastúpili v Miškovci len s jedenástimi útočníkmi. Od začiatku sa hral zaujímavý hokej s miernou prevahou hostí a postupne sa rodili aj zaujímavé šance. Na obrovitého Adama Vaya, ktorý Miškovec posilnil len v závere októbra,  však platili až dorážky v závere prvého dejstva. Brejčák na neho bekhendom nahodil puk, v skrumáži sa síce Takáč nepresadil, ale následne sa výborne zorientoval Mlynarovič a Vay premiérovo v Tipsort Lige inkasoval. O minútu „kamzíci“ viedli už o dva góly, keď maďarský brankár vyrazil Svitanovu strelu priamo pred Dávida Bondru, ktorého Somogyi bránil iba tieňovo.

Popradčania prehrali o gól aj druhý zápas v Maďarsku. (Snímka: archív/mik)

Aj druhá tretina mala slušné tempo a iskru. Na gól sa však taktiež čakalo o niečo dlhšie. Pri znížení Miškovca Vošvrda nemal čisté svedomie, lebo Szirányiho strela od modrej a od ľavého mantinelu, na ktorú pohodlne videl, mu prepadla za chrbát. Záver tretiny bol jednoznačne v réžii domácich, ktorí mali aj výborné príležitosti na vyrovnanie, no presadiť sa nedokázali ani v presilovke. Tá v úvode záverečného dejstva ešte pokračovala a zároveň sa roztrhlo vrece s vylúčeniami. Miškovec mal aj minútovú prevahu o dvoch hráčov, no najväčšiu šancu spálil, paradoxne, v krátkom oslabení Galanisz, ktorý sa po Svitanovom kikse v rozohrávke rútil sám na Vošvrdu. V ďalšej presilovke piatich proti trom však už Milam svojou typickou delovkou od modrej čiary využil Magosiho clonenie hosťujúcemu gólmanovi. Maďari boli v ofenzíve omnoho nebezpečnejší, no v koncovke sa už nepresadili, takže sa muselo predlžovať. Tam si výborné príležitosti vypracovala zohratá dvojička Svitana-Mlynarovič, ale tešili sa domáci. Ako správny kapitán to vzal na svoje plecia Magosi, ktorého nedokázal ubrániť Salija, sám prenikol k bráne a poza Vošvrdu technicky zasunul puk do jeho svätyne. Poprad však získal aspoň bod za prehru 3:2 pp.

„Kamzíci“ porazili Nové Zámky. (Snímka: mik)

Tentoraz to ubránili

V nedeľu sa „kamzíci“ opäť predstavili na domácom ľade v televíznom zápase proti Novým Zámkom. Do zostavy sa síce vrátil Paukovček, no Evring s Macíkom ochoreli. Najzaujímavejšie momenty prvého dejstva sa odohrávali pred Košarišťanom, ktorý však nebezpečné dorážky za chrbát nepustil. Oba tímy mali gólové príležitosti aj v presilovkách, no Urbana vo vyloženej pozícii vychytal Vošvrda a po Kozákovej strele s tečom Belluša zachránila Košarišťana žŕdka. O víťazovi rozhodla druhá dvadsaťminútovka. V početnej výhode Podtatrancov Svitana nahodil na bránu, Takáč poslal puk naslepo zadovkou popred bránkovisko na Heizera, ktorý nemohol nedať. Domácich držal nad vodou najmä brankár Vošvrda a okrem spoľahlivého chytania založil aj druhú gólovú akciu. Dlhou prihrávkou našiel na útočnej modrej čiare Zagrapana, ktorý len priťukol Svitanovi, a ten obstrelil Hendersona a Košarišťanovi „odmeral teplotu“. V tretej tretine Nové Zámky dokázali v presilovke vyrovnať, keď Štrauchovu strelu dorazil vďaka rybičke Bajtek. Záver zápasu bol o Vošvrdovi, ktorý vychytal únik Zbořila i tutovku Juríka, takže Poprad zvíťazil 2:1.

„Prvú tretinu sme boli lepší. Mali sme tam viac striel, no im výborne chytal brankár. V druhej časti sa hra vyrovnala a v tretej sme sa dostali, dokonca, pod tlak, keďže sme spravili lacné fauly. Nové Zámky znížili a my sme sa to už snažili ubrániť. Podržal nás aj Vošvrda, ale chlapci si to za bojovnosť a obetavosť zaslúžili,“ hodnotil tréner HK Poprad Roman Stantien.

Dávid Bondra bol hneď v pôvodnej nominácii Slovenska na Nemecký pohár. (Snímka: archív/mik)

Štyria si neoddýchnu

Tipsport Ligu teraz čaká reprezentačná prestávka, v ktorej si poriadne vyťažení hokejisti v prvom rade oddýchnu, no tí najlepší si zahrajú v národných tímoch. Tejto cti sa dostane hneď štvorici Popradčanov z troch rôznych krajín. Arturs Salija vypomôže Lotyšsku, Luka Gračnar Slovinsku a Slovensko bude reprezentovať Dávid Bondra a na poslednú chvíľu bol povolaný aj Patrik Svitana. „Som rád, že môžem reprezentovať Slovensko. Na Nemecký pohár sa veľmi teším, veď aj Pinči mi povedal, že ide tiež, tak si, dúfam, zahráme spolu a bude sa nám dariť. Ešte sa nepozerám na majstrovstvá, ale sústredím sa na Nemecký pohár,“ povedal na margo svojej pozvánky Dávid Bondra a slovo dostal aj Patrik Svitana: „Bol som náhradníkom a keďže sú niektorí zranení, povolali aj mňa. Neviem, ako to tréner poskladá, ale dúfam, že si zahráme aj spolu s Dávidom. Verím, že budeme nápomocní a ideme tam vyhrať.“