Snow Film Fest zmrazí Levoču

V sobotu 10. novembra vás čaká maratón zimných cestovateľských a športových filmov.

Into Twin Galaxies zobrazuje splav grónskej rieky na kajaku. Zdroj snímky: organizátori festivalu

Kino Úsmev v Levoči si pre vás v spolupráci s organizátormi festivalu Snow Film Fest pripravilo celovečerný program zložený zo šiestich snímok o extrémnych zážitkoch, arktickej divočine či čerstvom snehu. Festival vznikol v Českej republike v roku 2011. „Na začiatku bola vášeň k cestovaniu, dobrodružstvu a športu. Prirodzene, človek hľadá možnosti, ako zažiť podobné pocity i v bežnom živote – napríklad formou vhodných filmov. Naším cieľom je vyberať také, ktoré by sme radi zdieľali s čo najväčším počtom divákov. Preto sa snažíme dostať nielen do kín, ale i do kultúrnych stredísk, knižníc alebo klubov,“ predstavila česko-slovenský projekt manažérka festivalu Jana Ryantová.

Úspech závisí od spoluorganizátora

Snow Film Fest môžete každoročne navštíviť v takmer 200 českých a slovenských mestách alebo obciach. Snímky si od októbra do decembra postupne pozrie asi 25-tisíc ľudí. „Záujem divákov o festival v Čechách i na Slovensku je podobný. Všetko záleží od miestneho usporiadateľa. Keď je niekto schopný, organizuje festival srdcom a urobí z premietania nielen prehliadku filmov, ale aj udalosť s atmosférou a duchom, bude mať vždy plno, i keď nebude mať špičkovú premietaciu techniku,“ prezradila Jana Ryantová.

Surférske duo sa vo filme Freezing predvedie na vlnách Islandu. Zdroj snímky: organizátori festivalu

Uvidíte Freezing či The Frozen road

Inšpiráciu pre výber filmov čerpajú usporiadatelia na svetových festivaloch, ale aj lokálnych premietaniach. „Hlavné filmy musia spoluorganizátori pustiť na každom mieste premietania. Pri bonusových si môžu vybrať, či pustia jeden, všetky alebo žiadny. Časovo sa snažíme priblížiť k dvom hodinám hlavných a dvom hodinám bonusových filmov,“ informovala manažérka festivalu. Tento rok uvidíte snímku Into Twin Galaxies o splave najsevernejšej grónskej rieky na kajaku. In Gora pozýva objavovať nedotknuté balkánske svahy, Kámen, nůžky, Vagus poodhaľuje svet českého lyžiara Ondřeja Banka, The Frozen road zobrazuje osamelého cyklistu v severnej Kanade, Freezing ponúka dvojicu surfistov na vlnách pobrežia Islandu a návrat na fínsku rieku Ivalo na lyžiach a saniach zachytáva Lapin Kulta.

Severnú Kanadu z pohľadu osamelého cyklistu vám ukáže The Frozen road. Zdroj snímky: organizátori festivalu

Festival má aj letnú verziu

Starším bratom Snow Film Festu je Expedičná kamera, ktorá budúci rok oslávi desiate narodeniny. „Zatiaľ čo Snow Film Fest sa drží zimných aktivít, expedícií a športov, Expedičná kamera je viac o cestovaní, poznávaní, exotike, osobnostiach. Oba tieto festivaly sa veľmi úzko prelínajú. Hlavným rozdielom je termín premietaní – Snow Film Festom sa snažíme divákov naladiť na prichádzajúcu zimu, jarná Expedičná kamera má inšpirovať k letnému dobrodružstvu,“ uzavrela Jana Ryantová. Premietanie v levočskom kine bude v sobotu od 17.00 do 21.00 h za vstupné jedno euro.

Ľudmila GROMADOVÁ