Správy z kultúry: Nenechajte si ujsť mrazivý festival či českých a slovenských vojakov, ktorí bojovali vo Vietname

Ponúknu knihu o predkoch

Na podujatí Charitný kahanček lásky si v Kultúrnom dome v Novej Ľubovni v nedeľu 2. decembra od 14.00 h budete môcť kúpiť knihu Márie Folvarčíkovej – Putovanie časom Nová Ľubovňa. Publikácia predstavuje zvyky, tradície, radosti i starosti goralských prastarých otcov a materí. „Pri získavaní informácií pre túto knihu sme zaznamenali poznatky o mnohých udalostiach zo života našich predkov, o ich trápeniach a bôľoch,“ uvádza v knihe kolektív autorov. Knihu zakúpite aj na www.putovaniecasom.sk.

Vojnový film uvedie režisér osobne

Historický dokument Pochoduj alebo zomri mapuje pomocou autentických výpovedí osudy českých a slovenských vojakov v službách francúzskej cudzineckej légie po prevrate v roku 1948 v Indočíne. Druhá línia zobrazuje boje Čechoslovákov ako príslušníkov armády Spojených štátov vo Vietname v rokoch 1955 až 1975. Režisér, scenárista a kameraman Michael Kaboš uvedie snímku vo Filmovom klube Iskra v Kežmarku v pondelok 3. decembra o 19.00 h. Za lístok zaplatíte 4,50 eura, členovia klubu 3 eurá.

Československí vojaci bojovali v Indočíne aj vo Vietname. Snímka: archív FK Iskra Kežmarok

Spišiaci oslavujú Mesto SNoV

V rámci osláv 750. výročia prvej písomnej zmienky o Spišskej Novej v stredu o 16.00 h v Kaviarni eLAra predstavia román o zvonolejárstve s názvom Zvony v srdci. 750 svetelných rokov zobrazí mesto na evanjelickom kostole na Radničnom námestí od 18.00 do 22.00 h. Pri pamätníku oslobodenia bude od 18.00 do 24.00 h hviezdny koberec Andromeda. Vo štvrtok získate od 18.00 do 19.00 h na hlavnej pošte odtlačok príležitostnej pečiatky a v piatok o 18.00 h zavíta na Radnicu Solamente Naturali. Vstup na koncert je 5 eur.

Festival má v Kežmarku premiéru

Snow Film Fest prichádza do Kežmarku prvýkrát. Program sa začne v piatok 30. novembra o 18.30 h v kine Iskra. Pri vstupe do sály uvidíte fotografie z expedície v ruskom Laplandskom Zapovednikovi. O 19.00 h sa trojica dobrodruhov vo filme Into Twin Galaxies podujme na kajaku prejsť po nepreskúmanej grónskej rieke. Nasledovať bude o 19.55 h snímka In Gora, ktorá vám ukáže svahy Balkánskeho polostrova a o 20.40 h Frozen Road odhalí výpravu cyklistu naprieč zimnou Kanadou. Vstupenka stojí 4 eurá.

V kostole zaznie Biela uspávanka

V evanjelickom kostole a. v. na Námestí sv. Egídia v Poprade vystúpi v nedeľu 2. decembra o 10.15 h na predvianočnom koncerte päť hudobníčok z La Speranza. Nebudú chýbať slovenské či svetové skladby, hity, ale aj netradične upravené ľudové piesne. Súčasťou predstavenia bude i poézia, pričom predčítať z diela Prorok bude Tatiana Husárová z Art Academy. Špeciálnou hostkou bude 12-ročná Bibiana Macková, ktorá predvedie svoj spev i hru na husliach. Vstup na podujatie bude voľný.