Správy z kultúry: Starý Smokovec predstaví čipkovanie, Kino Tatran filmový festival

Poučia vás o hodrušskej čipke

Kaviareň a čajovňa U vlka v Starom Smokovci vám prináša po- dujatie, ktoré je súčasťou festivalu Živé leto, pestrá jeseň. V piatok 9. novembra o 19.00 h vám Žofia Fridrichová za klavírneho sprievodu Miriam Veselej porozpráva o histórii a umení paličkovania. V sobotu si o 19.00 vypočujete rozprávanie o hodrušskom závoji kráľovnej Alžbety II. a v rovnakom čase vám v nedeľu ukážu techniky paličkovania a originálne motívy. Vstupné na každý večer sú 3 eurá. Lístky si rezervujete na t. č. 0908 704 412.

Telefonát spustí boj s časom

V pondelok 12. novembra premieta o 19.00 h Filmový klub Iskra Kežmarok dánsku drámu v réžii Gustava Möllera. Tiesňové volanie je film o bývalom policajtovi Asgerovi Holmovi, ktorý prijme volanie od unesenej ženy. Po prerušení telefonátu začne po únoscovi a žene pátrať a zločin, ktorý odhaľuje spoza kancelárskeho stola, je väčší, než by sa mohlo zdať. Snímka v pôvodnom znení a s českými titulkami je prístupná divákom od 15 rokov. Vstupné je 4,50 eura, členovia filmového klubu zaplatia 3 eurá.

Uvidíte festival o životnom prostredí. Snímka: ekotopfilm.sk

Kino Tatran uvedie filmový festival

Popradské kino vám tento štvrtok predstaví festival Ekotopfilm – Envirofilm. Cieľom putovného festivalu je pomocou filmových premietaní a sprievodných diskusií ovplyvniť správanie populácie voči životnému prostrediu. O 16.00 h sa môžete tešiť na zrod života v dokumentárnom filme Medvede z Kamčatky. Pytliacke podsvetie vám o 19.00 h odkryje rôzne nelegálne praktiky. Sprievodný program poukáže na domácnosť bez odpadov či potrebu slamiek alebo bielych šálok. Vstup na podujatie bude voľný.

Sviťan Ján Marton krstí nový román

Knižná novinka Spod striech je o skupine ľudí a ich uzavretom priestore, ktorý si chránia. Za každú cenu sa snažia ostať samí sebou, avšak život ich vrhne do prúdu vodopádov, nad ktorými by malo vyjsť slnko. Dielo pokrstia autorovi priatelia spisovateľ Pavel Hirax Baričák a hudobníci Róbert Mikla a Juraj Hnilica vo štvrtok 8. novembra o 18.00 h v kaviarni Malý princ v OC Výkrik v Poprade. Za vstup zaplatíte v predpredaji 3 eurá, na mieste 4 eurá. Rezervovať miesto si môžete na 0948 299 297.

Bude vernisáž výstavy Na ceste

V Scherfelovom dome v Poprade-Veľkej otvoria túto stredu 7. novembra o 17.00 h výstavu pod značkou daviddoros. Súbor viac ako 40 fotografií z posledných štyroch rokov naráža na román spisovateľa stratenej generácie Johna Kerouaca Na ceste, ale i na cestu z bodu A do bodu B, či cestu životom. Zbierka vystavená v Poprade bude doplnená o dosiaľ neprezentované fotografie. Celok obsahuje napríklad krajinársku či dokumentárnu fotografiu, ktorej význam však treba hľadať hlbšie. Vstup je voľný.