V krajskej fotosúťaži z nášho regiónu bodovali Pieniny

Šiesty ročník súťaže Choď a foť pozná víťazov.

Grand Prix získal záber zo skanzenu v Bardejovských kúpeľoch. Snímka: Karina Kaľatová

Odborná porota sa tento rok musela „prelúskať“ 493 fotografiami od 155 autorov v kategóriách Black & white, Kultúra, tradície a história, Príroda, Šport, športové aktivity a Historické fotografie. Cieľom súťaže je propagovať zaujímavosti Prešovského kraja prostredníctvom fotografií a putovnej výstavy.

Grand Prix získal Bardejov

„Oceňujem, že som mal možnosť hodnotiť veľmi veľa dobrých fotografií, pri ktorých bolo vidieť autorov zámer odfotografovať danú vec inak. To svedčí o tom, že fotografi pri komponovaní premýšľajú, aby sa ich fotografia odlíšila od podobných záberov,“ povedal predseda poroty Ján Štovka. Už tradične patrili k najčastejšie fotografovaným lokalitám Vysoké Tatry a Pieniny. Nechýbali drevené kostoly, UNESCO pamiatky, hrady či Poloniny, ale aj menej známe miesta. „K obľúbeným motívom, ktoré dominovali medzi ocenenými fotografiami patrili folklórne motívy spojené s krásami prírody a ľudskými výtvormi. K takým patrí aj víťazná snímka mladej Bardejovčanky Kariny Kaľatovej s názvom Ďakujem, Pane Bože,“ uviedla PR manažérka Krajskej organizácie cestovného ruchu Barbora Čechová. Za fotografiu z dreveného chrámu v Bardejovských Kúpeľoch získala ocenenie Grand Prix a prvé miesto v kategórii Kultúra, tradície a história.

Záber Za dažďovou stenou získal tretie miesto v kategórii Príroda. Snímka: Ľubomír Majerský

Spod Tatier išli ceny len za Pieniny

Finálové fotografie budú súčasťou putovnej výstavy Choď a foť 2018. Výstavu odštartuje vernisáž 12. decembra o 17.00 h v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Na budúci rok bude výstava putovať po rôznych mestách na Slovensku i v zahraničí.

Druhé miesto v kategórii Príroda získala snímka Hmlistou cestou. Snímka: Marián Kuric

Okrem víťazov v jednotlivých kategóriách boli vybrané aj finálové fotografie. Spolu s víťaznými snímkami ide o 47 záberov. Spomedzi nich vyberá najobľúbenejšiu fotografiu verejnosť v internetovom hlasovaní na stránke Severovýchod Slovenska na Facebooku do 19. novembra 2018. V kategórii Príroda získal Marián Kuric druhé miesto za snímku Hmlistou cestou a tretie miesto Ľubomír Majerský s fotografiou Za dažďovou stenou. Oba zábery vznikli v Pieninách.