Krátke správy z regiónu – 49. týždeň

Liptovská Teplička vyčistí skládku

Obec Liptovská Teplička získala dotáciu na odstránenie skládky v časti Kufajka vo výške 48-tisíc eur. Jednej z najkritizovanejších a najnebezpečnejších nelegálnych skládok v tejto podtatranskej obci by mal byť koniec. S prácami by mala samospráva začať po dokončení verejného obstarávania, malo by sa tak stať na budúci rok. Na Slovensku je už dlhodobým problémom nezákonne uložený odpad, tzv. čierne skládky. Enviroportál odhaduje, že je u nás asi šesťtisíc čiernych skládok.

Liptovská Teplička. Ilustračná snímka: rov

Mikulášsky darček pre Levoču

Na Mikuláša dostane Levoča aj riadne zvoleného primátora. Už vyše roka – od nástupu Milana Majerského do kresla župana –bolo mesto pod vedením zástupkyne primátora Lýdie Budziňákovej. O 14.00 h sa v Mestskom divadle začne ustanovujúce zasadnutie levočského zastupiteľstva, na ktorom zložia sľuby poslanci aj nový primátor Miroslav Vilkovský (NEKA). Ten získal vo voľbách 1 958 hlasov, o sto menej mala Lýdia Budziňáková, ďalší traja kandidáti získali spolu necelých 900 hlasov.

Štefan Bieľak končí ako primátor

Ustanovujúce zasadnutie so zložením sľubov sa začne v nedeľu o 16.00 h v kinosále. Štefana Bieľaka, ktorý viedol mesto od roku 2002 a v ostatných voľbách nekandidoval, nahradí Jozef Kuna. Ten získal 1 155 voličských hlasov, Lukáš Hotáry oslovil 803 voličov a ďalší piati kandidáti mali spolu 760 hlasov. Štefan Bieľak v nasledujúcom funkčnom období pokračuje ako poslanec. Získal najväčšiu dôveru, zakrúžkovalo ho 1 703 Beľanov, čo je dvojnásobok oproti druhej najúspešnejšej kandidátke.

Štefan Bieľak. Snímka: www.obecne-noviny.sk

S novým vedením aj Svit a Spišská Stará Ves

V utorok 4. decembra o 17.00 h budú v dome kultúry v Spišskej Starej Vsi sľubovať aj poslanci a novozvolený primátor Ján Kurňava (NEKA), ktorý vo voľbách porazil svojho kandidáta Radomíra Babiaka. Primátor Jozef Harabin umrel 24. marca tohto roku po ťažkej chorobe. Odvtedy vedie mesto zástupca primátora Peter Minčík. Vo štvrtok o 16.00 h hoteli Spolcentrum čaká zmena aj Sviťanov. Miroslava Škvareka vystrieda primátorka Dáša Vojsovičová (NEKA), ktorú volilo 38,09 percenta voličov.

Stará Ľubovňa ocení osobnosti

V stredu 5. decembra si laureáti na slávnostnom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Starej Ľubovni prevezmú ceny mesta a primátora. Poslanci zastupiteľstva na rokovaní ešte 25. októbra 2018 rozhodli o udelení Ceny Mesta Stará Ľubovňa za rok 2018 Jánovi Bronekovi a Štefanovi Dlugolinskému. Primátor Ľuboš Tomko udelil Cenu primátora mesta Petrovi Mosorjakovi a Michalovi Sovičovi. Slávnostné oceňovanie bude v obradnej sieni mestského úradu.

Ľubovniansky hrad, Snímka: rov

Súťaž časopisov vyhrali Stretnutia

Minulú stredu ocenili najlepšie stredoškolské časopisy v Prešovskom kraji. Tentoraz odbornú porotu najviac zaujali Stretnutia z Gymnázia P. O. Hviezdoslava v Kežmarku. V zlatom pásme sa umiestnili štyri časopisy, z toho tri boli z nášho regiónu. Za Stretnutiami skončili na druhom mieste Gymploviny z Gymnázia Terézie Vansovej v Starej Ľubovni, tretie miesto putovalo do Bardejova a zlaté pásmo získala Life Academy v Poprade za Life in the Academy spolu s cenou za najlepšiu titulku.

Zbierka pre ľudí bez domova

Riaditeľka ADS Charitas Spišská Stará Ves vyhlásila charitatívnu zbierku šatstva pre zariadenie Resoty – resocializačnú komunitu Antona Srholca, ktorá pomáha ľuďom bez domova. Organizátori vás žiadajú, aby ste prezreli svoje skrine. Ak v nich nájdete šatstvo, ktorého by ste sa chceli zbaviť alebo ho už nenosíte, doneste ho do pondelka 10. decembra na Charitu do Kantorky na ulici 1. mája 310 v Spišskej Starej Vsi. Pomôže pánske teplé oblečenie, posteľná bielizeň či výrobky pre dennú hygienu.

Výzva pre Spišské Podhradie

Ministerstvo kultúry SR vyzýva predložiť žiadosti o poskytnutie dotácie v programe Obnovme si svoj dom. Obnova kultúrnych pamiatok v lokalitách svetového kultúrneho dedičstva sa zameriava na podporu projektov záchrany, obnovy a reštaurovania národných kultúrnych pamiatok zapísaných v Ústrednom zozname pamiatkového fondu, ako aj takých pamiatok, ktoré sa súčasne nachádzajú v lokalitách zapísaných v UNESCO. Žiadosti môžete predkladať do 31. decembra. Podrobnosti nájdete na stránke ministerstva.

Spišské Podhradie. Snímka: jat

Kežmarok hľadá smart riešenia

Kežmarok navštívili zástupcovia spoločnosti OMS, aby prezentovali Smart technológie určené pre budovanie inteligentných miest. Na stretnutí prediskutovali zástupcovia mesta a OMS otázky zo strany samosprávy a načrtli spoluprácu v oblasti dodávok Smart prvkov, ktorými disponuje firma. Ide najmä o inteligentné stĺpy, tzv. Smart City Pools. Tie poskytujú kamerový systém, dotykový panel, nabíjačku pre e-bicykle či integrovanú meteostanicu.

Pod Tatrami padli teplotné rekordy

Najchladnejšie v rámci Slovenska bolo v noci z 30. novembra na 1. decembra vo Vernári a v Liptovskej Tepličke. Teplotné minimum bolo na úrovni -19,1 stupňa Celzia. Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu padli na niektorých miestach k 1. decembru historické teplotné rekordy. Stalo sa tak napríklad v Podolínci, kde teplota poklesla na -18 stupňov Celzia.