Bachledka chce prilákať viac Poliakov

Na jeden skipas budú môcť lyžiari využiť služby strediska v Ždiari i v Poľsku.

Stredisko Bachledka Bachledka Ski&Sun. Ilustračná snímka: Bachledka Ski&Sun

Stredisko Bachledka Ski&Sun v Ždiari je ako jediné zo slovenských lyžiarskych stredísk už tretí rok členom slovensko-poľského zoskupenia TatrySki. Uplynulý týždeň sa toto zoskupenie rozšírilo o ďalších päť stredísk na poľskej strane Tatier a zoskupenie prijalo nový názov Tatry Super Ski. Vďaka tomuto projektu budú môcť návštevníci už túto sezónu lyžovať v štrnástich strediskách na Slovensku a Poľsku. Celkovo ponúka toto zoskupenie 71 prepravných zaradení a 54 kilometrov zjazdoviek. Spoločné lístky budú túto sezónu už jednodňové, doteraz boli minimálne dvojdňové. Pre návštevníka to prakticky znamená, že už po pár hodinách na lyžiach môže zmeniť lyžiarske stredisko a kým cez deň lyžuje v jednom stredisku, večer sa môže lyžovať už v inom.

Na jeden skipas ponúkajú 54 kilometrov zjazdoviek

„Spájanie sa je aj podľa väčších a skúsenejších stredísk najlepšou možnosťou ako zaujať klienta a predĺžiť jeho pobyt. Vidieť to možno vo viacerých strediskách v Rakúsku či Taliansku. My chceme o klientov bojovať a vytvoriť produkt, ktorý zaujme nielen lokálnych hostí.
Chceme zaujať klientov, ktorí zvažujú či ísť lyžovať do Rakúska, Talianska, Slovinska, Gruzínska alebo možno ostať doma a lyžovať v slovensko-poľskom pohraničí,“ uviedla Martina Múdra zo strediska Bachledka Ski&Sun. Partneri projektu si uvedomujú, že 54 kilometrov zjazdoviek je oproti stovkám kilometrov zjazdoviek v zahraničných strediskách málo, avšak tomu je aj prispôsobená cena skipasov. Tá je podľa Múdrej vyhovujúca pre priemernú slovenskú, poľskú či maďarskú rodinu.
Stredisko Bachledka Ski&Sun už teraz navštevuje približne 40 percent návštevníkov z Poľska. „Veríme, že ich počet ešte stúpne a možnosť nákupu skipasu v Poľsku v lokálnej mene a následne možnosť striedať strediská motivuje lyžiarov v Zakopanom pre výlet na Slovensko,“ uviedla Múdra. Cieľom jediného slovenského partnera projektu je osloviť návštevníka natoľko, aby sa rozhodol vrátiť už nie iba na jednodenný výlet, ale na celú dovolenku na Slovensko.
„Ide nám o dva hlavné ciele. Pritiahnutie ďalších poľských turistov, ktorí sa tu zo zvedavosti zastavia, keď už im tu platí skipas. Zapáči sa im a nabudúce už môžu prísť cielene na Slovensko. Rovnako dôležité je aj predĺženie pobytov hostí a zvýšenie predaja viacdenných skipasov. Tým, že sa klient nemusí viazať na jedno stredisko a kúpou viacdenného lístku výrazne ušetrí, môže ísť o vysokú motiváciu zotrvať na mieste viac dní,“ dodala Martina Múdra.

Ilustračná snímka: Bachledka Ski&Sun

Jeden skipas je len začiatok väčšej spolupráce

V spoločnom skipase je zahrnuté aj večerné lyžovanie, ktoré je populárne najmä v Poľsku. Strediská skupiny Tatry Super Ski používajú jednotný cenník a návštevník tak má záruku rovnakých cien a podmienok vo všetkých členských strediskách. Vytvorenie spoločného skipasu je podľa Múdrej prvým krokom na vytvorenie ucelenej ponuky služieb v regióne Tatry – Podhalie. Ďalšie plány rozvoja sa budú zameriavať na rozširovanie lyžiarskych stredísk, ako aj na zlepšenie komunikácie medzi jednotlivými lyžiarskymi areálmi, komerčnými subjektmi a samosprávou.
Na jeden skipas budú môcť lyžiari využiť služby 14 stredísk v desiatich obciach a mestách regiónu. Okrem slovenského Ždiaru sú to poľské strediská v obciach a mestách Białka Tatrzańska, Kluszkowce, Czarna Góra, Jurgów, Zakopane, Suche, Witów, Palenica a Mosorny Groń. „Sme hrdí na dohodu, ktorú sme dosiahli. Celý proces a rokovania boli výzvou, ktorú sme sa rozhodli podstúpiť so zodpovednosťou za rozvoj zimného športu a turizmu. Vďaka Tatry Super Ski vstupujeme do širokej spolupráce, rozvoja, propagácie a vplyvu na celý región,“ uviedol jeden z koordinátorov projektu na poľskej strane Roman Krupa.

Rastislav OVŠONKA