Editoriál: predvianočnému zhonu sa dá jednoducho vyhnúť. Uprednostňujete umelé alebo ručne vyrobené ozdoby?

Mikuláš už rozdal v sprievode anjela a čerta všetkým poslušným deťom sladké darčeky, lyžiarska sezóna sa pomaly ale isto rozbieha a na rad v plnej sile prichádza obdobie predvianočného zhonu a nakupovania. Priznám sa, ani ja som sa tomu nevyhla (i keď internet vás vie pred davmi v obchodoch celkom účinne zachrániť) a koniec koncov, ak hľadáte inšpiráciu ako niekoho potešiť, redakcia Podtatranských novín vám do tejto stredy 12. decembra ponúka možnosť zapojiť sa do súťaže o praktické Drinkitky či balíček rusínskych produktov. Ak by ste ale mali chuť podporiť tradičný spôsob nakupovania a zažiť sviatočnú atmosféru, môžete navštíviť predajné vianočné trhy, o ktorých histórii či termínoch konania sa dozviete viac na str. 8.

V tomto období máte taktiež na viacerých miestach možnosť vyrobiť si počas tvorivých dielní vlastné ozdoby na vianočný stromček. Ak ste si ho doteraz ešte neozdobili a zvažujete ako na to, myslím, že stojí za to prehodnotiť, čomu dáte prednosť – či predmetom vyrobeným poctivo a z lásky, či chladnému lesku – pretože, keď som tento rok po dlhom čase chcela dokúpiť nejaké klasické ručne zdobené vianočné gule, zarazila ma ich až príliš jednotvárna, neosobná ponuka. To, že v jednoduchosti je krása, podľa mňa pri takýchto dekoráciách celkom neplatí, veď už len tá námaha, akú musia remeselníci vynaložiť na vyfúknutie skla, akosi prirodzene svedčí o tom, že výrobok následne aj precízne ozdobia. Výsledkom je, že každý z nich je síce iný, možno nie dokonalý, ale unikátny. A toto strojová výroba do obchodov jednoducho neprináša…

Prekvapiť a potešiť blízkych sa dá aj spoločne prežitými chvíľami. Tento týždeň vás okrem vianočných trhov čaká viacero koncertov s vianočným nádychom, ktoré si môžete spestriť výstavou anjelov od Helmuta Bistiku či Vianocami v prostredí Kežmarského hradu. Ak by ste mali chuť obohatiť sa z literárnej stránky, v kultúrnom prehľade nájdete besedu so spisovateľkou Luciou Sonntag i pozvánku na prednes veršov Milana Rúfusa. O básnikovi Miroslavovi Válkovi ako aj o činnosti Popradského literárneho klubu a o tom, ako sa možno stať jeho členom, nám na str. 4 porozprávala Lenka Fábryová.

Ľudmila GROMADOVÁ