Hokejbalisti odohrali doma i v Pruskom mrazivý dvojzápas

Uplynulý víkend kežmarskí extraligisti ukončili jesennú časť.

Posledný domáci v roku 2018 odohral MŠK Autostyle Kežmarok proti Vrútkam. (Snímky: mik)

V sobotnom mrazivom počasí hostili aktuálneho majstra z Vrútok. Od začiatku sa hralo takticky, bez vylúčení a každý vyčkával na chybu súpera. Prvé veľké zaváhanie prišlo na strane žlto-modrých, keď sa Pisarčík snažil vyhodiť loptičku z pásma, no trafil spoluhráča Tomáša Pospíšila do tváre. Krátku nekoncentrovanosť využil Ruttkay na prudkú prihrávku popred bránkovisko a Kolčák z prvej nedal Hátorovi šancu. O chvíľku Podtatranci chybovali pri rozohrávke, k loptičke sa dostal Čipkala a zavesil do ľavého vinkla. Domáci tréner reagoval oddychovým časom. „Chcel som, aby sme sa skonsolidovali, lebo dva rýchle góly s mužstvom urobia veľa. Síce sa to podarilo, ale ak nedáme góly, nemôžeme vyhrať,“ odôvodnil Filip Roháčik a predznamenal najväčšiu šancu Kežmarčanov v stretnutí. Jeho zverenci v strednom pásme získali loptičku, Pospíšil nemal problém cez rozhodenú defenzívu Vrútok prihrať osamotenému Teplickému tesne pred bránu, no skúsený reprezentant trestuhodne minul. „Po krásnej prihrávke som len zasúval do prázdnej brány, no odskočilo mi to a loptička skončila niekde hore na sieťke pri tabuli. Bol to zlomový moment. Ak by som to premenil, zápas mohol vyzerať inak,“ vysvetlil Teplický. Následne prišlo už aj prvé vylúčenie, v tretej časti ďalšie dva, no presilovky nikto nevyužil. V závere Vrútočania zamkli Kežmarok, takže neprišlo ani k power-play a vyhrali 0:2.

Žalostná koncovka

„Bolo to vyrovnané, ale takéto počasie degraduje hokejbal. Podmienky majú mužstvá rovnaké, ale mali by sa zvážiť tieto predvianočné zápasy. Zima robí povrch neadekvátnym. Rozhodovali maličkosti. Dostali sme dva rýchle góly, prišla ďalšia porážka, ale nič sa nedeje. Trápime sa v koncovke a chlapci to už majú aj v hlavách. Liborova tutovka bola po Patrikovi Štefanovi v NHL druhá taká situácia, na ktorú asi nikdy nezabudnem,“ hodnotil tréner MŠK Autostyle Kežmarok Filip Roháčik.

Gólové hody

Studené počasie panovalo aj v nedeľu v Pruskom, kde Podtatranci dohrávali 13. kolo. Hostia opäť nastúpili v oklieštenej zostave a dres si obliekol aj tréner Roháčik. Súboj mal odlišný ráz a góly padali jeden za druhým. V prvej tretine sa za domácich presadili Husár s Vozárom, ale Teplický s Filipom Roháčikom dorovnali skóre. V druhom dejstve síce Teplický poslal Kežmarok do vedenia, ale Tichý s Balgom na jeho zásah odpovedali. Prušťan Vozár našiel v tretej časti odpoveď aj na gól Pospíšila, ale hostia sa nevzdali a keď Teplický dokonal hetrik, tak tréner Roháčik vybojoval predĺženie. V nadstavení nevyužil Kežmarok presilovku, ale v nájazdoch sa presadili Teplický i Reľovský, takže Podtatranci uzavreli jeseň triumfom 6:7 sn. „Bol to otvorený, no do posledných sekúnd vyrovnaný zápas. Keďže sme nastúpili s deväť a pol ľuďmi, snažili sme sa im kaziť hokejbal. Prišli sme prekvapiť súpera, ktorý nás možno aj podcenil a príliš nebránil, takže sa nám konečne podarilo streliť aj nejaké góly,“ povedal Filip Roháčik.

V zime sa vytrestajú

„Naša sezóna bola v prvej polovici katastrofálna, no končí sa až posledným zápasom. Či sme prví alebo poslední, nevypustíme ani sekundu, ideme ďalej, chceme play-off a vyhrať posledný zápas. Už neraz sa to podarilo tímom zo 7. či 8. miesta. Doplnia sa kádre, prídu zranenia a stať sa môže hocičo. Aj my máme teraz nejaké choroby i zranenia, veď nás bolo desať. Dve až tri zmeny v kádri zrejme nastanú, ale mali by to byť len príchody,“ vyjadril sa Filip Roháčik a pokračoval: „Teraz dám chlapcom voľno, potom sa na tréningoch potrestáme a podusíme za nepodarenú jeseň. Do jarnej časti chceme vbehnúť v inom rozpoložení. Zapracovať musíme úplne na všetkom a vrátiť sa k základným veciam. Mali sme síce aj dobré zápasy, ale keď nedokážeme udržať výkonnosť celých 45 minút, dobré veci sa strácajú. Tento šport je dávno vymyslený, takže stačí dodržiavať štandardné systémy či pokyny a verím, že sa to prelomí.“

Zlá dochádzka

Kežmarok sa vždy vedel spoľahnúť aj na silné individuality, no v tomto ročníku mu chýbajú. Brankár Glevaňák odišiel do Francúzska, Boris Oravec odohral na jeseň len tri zápasy a až na šesťbodový zápas v Pruskom sa vôbec nedarilo Liborovi Teplickému: „Takú krízu som nikdy nemal, ale je to zvláštne, lebo som mal výbornú letnú prípravu. Počas zimy budem na sebe pracovať, aby sa tá forma otočila. Celkovo sa nám nedarí, dávame málo gólov, čo sa v minulosti nestávalo. Veľa hráčov má iné povinnosti, takže dochádzka je zlá, naša forma ani nálada taktiež nie je ideálna. Niektorí hrávame aj hokej, ale keďže je to reštartovacia sezóna, s trénerom i vedením sme sa dohodli, že hokejbal má zatiaľ prednosť. Niekedy sa stane, že sú aj dva zápasy denne, ale snažíme sa to zvládnuť.“

Michal KLEIN