„Kamzíci“ otočili skóre proti Košiciam i Zvolenu a v Detve museli obratu zabrániť

Hokejisti majú za sebou tri úspešné zápasy.

Sedemnásťročný Adrián Valigura má za sebou premiéru medzi seniormi. (Snímka: mik)

Podtatranský lazaret sa rozšíril, keď k zraneným Paločkovi, Brejčákovi a Ervingovi pribudol Heizer a navyše ochorel aj Koyš. Ďalšiu šancu tak dostal junior Semaňák, ale debut medzi seniormi v utorok v Košiciach zažil dorastenec Adrián Valigura. Prednosť pred Vošvrdom dostal Nechvátal a hneď pri prvej strele Nagya mu pomohla konštrukcia. „Oceliari“ mali celkovo lepší úvod a práve ich kapitán Nagy to dokumentoval aj gólovo, keď mu Fabian smolne nachystal puk na strelu z medzikružia. Domáci boli ofenzívnejší aj v druhej tretine, ale nevyužili ani dve presilovky a tutovku spálil Suja. Za aktivitu boli odmenení, keď Hričina v úniku zvládol bekhendový blafák. Vzápätí mohol zvýšiť aj Nagy, no opäť z medzikružia, ale z prvej na Nechvátala nevyzrel. Nepresadil sa ani v prečíslení s Kafkom a ani Suja nenapodobnil v úniku úspešného Hričinu. Keď hneď skraja tretej časti využil Mlynarovičovo vylúčenie delovkou od modrej Šedivý, zdalo sa, že je rozhodnuté.

Ilustračná fotografia z východniarskeho derby. (Snímka: archív/mik)

Dostali neskutočnú silu

Podtatrancov pokropilo živou vodou stiahnutie hry na tri útoky. K obratu zavelil doťuknutím do odkrytej brány Abdul, keďže pred tým vymiešal Habala Zagrapan. O pár sekúnd už bolo opäť o čo hrať, pretože do košickej defenzívy sa vydal na vlastnú päsť Belluš a strelou spoza Dudáša prekvapil Habala. Keby Bondra lepšie prečítal situáciu po Svitanovej strele, mohlo byť okamžite aj vyrovnané. „Kamzíci“ si predĺženie teda museli poctivo vydobyť a najskôr ubrániť dve oslabenia. Až po nich prišlo štandardné nahodenie do pásma a Takáč od mantinelu našiel zadovkou v jazde nestráženého Abdula, ktorý vyrovnal. V predĺžení najskôr v tutovke Nagya vychytal Nechvátal, takže hrdina vzišiel na opačnej strane. Patrik Svitana napriahol a svoju strelu precedil cez Habala, takže Popradčania triumfovali v derby 4:3 pp. „Dve tretiny sme neboli tímom, ktorý poznám a suverénne sme ťahali za kratší koniec. Keď som vsietil prvý gól, dostali sme neskutočnú silu, dali sme aj druhý, podarilo sa nám vyrovnať a v predĺžení sme brali bod navyše, takže krásny zápas,“ hodnotil Jindřich Abdul.

Ani líder divákov pod Tatrami príliš nelákal. (Snímka: mik)

Ozbíjali lídra

Ani súboj prvého s tretím v piatok pod Tatrami nezlomil dvojtisícovú hranicu v návšteve a na tribúny prilákal 1 703 divákov. Pre problémy s chrbtom zo zostavy „kamzíkov“ vypadol aj Boris Česánek, ale vrátili sa Erving s Danielom Brejčákom. Skúsený popradský odchovanec však absolvoval len pár striedaní a zranenie sa mu obnovilo. Popradčania na Zvolen vybehli poriadne zostra a keby Tomeka nezachránilo brvno, Bondra mohol už po pár sekundách otvoriť skóre. Domáci boli v prvej tretine omnoho nebezpečnejší, no niekoľko šancí nepremenili a nevyužili ani dve presilovky. Zvolen ich za to v druhej časti potrestal nielen zlepšenou hrou, ale aj gólom. V početnej výhode si vytvoril tlak a bezprostredne po naskočení Bondru na ľad Handlovský trafil z medzikružia presne k ľavej žŕdke. Vošvrda kapituloval aj v tretej dvadsaťminútovke, keď Vandas pri prieniku na seba nalákal Saliju i Ťavodu a pomedzi nich našiel v ideálnej pozícii osamoteného Kytnára.

Popradčania predviedli ďalší obrat. (Snímka: mik)

„Kamzíci“ však opäť zavelili k obratu. Bondra vysunul do úniku Zagrapana, ktorý nekompromisne zavesil. Zagrapan síce spálil tutovku v následnej presilovke a neuspel, ani keď sa opäť rútil sám na Tomeka, ale Takáč z následnej dorážky bekhendom zdvihol puk tak, ako mal. Išlo sa teda do predĺženia a keď už každý očakával aj nájazdy, tak Abdul poslal puk do jazdy Zagrapanovi. Ten si ho spracoval na červenej čiare asi tri sekundy pred klaksónom, no v poslednej desatinke sekundy ešte stihol odpáliť fľašu na pravom vinkli. Poprad tak triumfoval nad Zvolenom 3:2 pp. „V utorok sme dali šancu dostať sa na koňa Košiciam, teraz Zvolenu, ale znova sa nám to podarilo zvrátiť. Pred rozhodujúcim gólom, keď som skákal na ľad, už neostávalo do konca veľa času. Pod tlakom časomiery som sa snažil rýchlo zakončiť a prinieslo to body,“ vyjadril sa Marek Zagrapan.

Poprad – Zvolen 3:2 pp. (Snímka: mik)

Svitanov hetrik

V nedeľu sa pod Poľanou do zostavy „kamzíkov“ vrátil Česánek, ktorý v defenzíve zaujal Brejčákovo miesto. Popradu sa proti Detve až na zopár výnimiek dlhodobo darí a potvrdzovali to od začiatku stretnutia. Kým Vošvrda čakal na prvý zásah, na Zalivina smeroval jeden puk za druhým a v prvej tretine hneď dva skončili za jeho chrbtom. Najskôr vyhral osobný súboj za jeho bránou Mlynarovič, posunul Bondrovi a po jeho prihrávke Svitana nemohol nedať. Premiérového gólu za Poprad v Tipsport Lige sa dočkal Peter Kundrik, ktorý zaútočil po pravom krídle a prudkú strelu zápästím namieril presne do vzdialenejšieho vinkla. Rovnaké miesto trafil aj Patrik Svitana pri početnej výhode o dvoch hráčov a keď o tri minúty neskôr z medzikružia cez Šimona dokonal hetrik, Zalivina striedal Petrík.

Ilustračná fotografia zo zápasu Poprad – Detva. (Snímka: mik)

Vošvrda prišiel o čisté konto v úvode záverečnej časti, keď Žilka vyhral buly, vystrelil i úspešne dorazil. Detvanov to nakoplo a Gašpar síce v tutovke zlyhal, ale z dorážky sa po Hraškovej strele presadil Murček. „Medvede“ si následne vytvorili množstvo vyložených príležitostí a len vďaka Vošvrdovi hostia odolávali. Keď ho však od ľavého mantinelu nachytal Kuklev, zrazu bol rozdiel iba jednogólový. Poprad sa spod súvislého tlaku dokázal dostať až v záverečnej dvojminútovke, no výsledok 3:4 si udržal.