Krátke správy z regiónu – 50. týždeň

Vavrinec už doletel do Zambie

Správa TANAP-u na svojej webovej stránke uverejnila novinky o migrácii bociana Vavrinca. Ten sa po viac ako mesiaci odmlčania ohlásil na hraniciach Ugandy a Kene z lovísk afrických saván v blízkosti známeho Viktóriinho jazera. V týchto dňoch sa podľa informácií pracovníkov Správy TANAP-u nachádza v Zambii a pokračuje ďalej smerom na juh. Prehľad Vavrincovej trasy si môžete pozrieť na webe Správy TANAP-u v sekcii aktuálne. K dňu našej uzávierky (pondelok) Vavrinec putoval už 7 025 kilometrov.

Ilustračná snímka: rov

Pozriete si Hatiarov film o skialpinizme

V sobotu 15. decembra vás v Kaviarni a čajovni U vlka v Starom Smokovci čaká dokument Rastislava Hatiara Obyčajní chlapci. Dvojica liptovských skialpinistov Dušan Trizna a Milan Madaj zanechala v 90. rokoch v pretekárskom skialpinizme nezmazateľnú stopu. Film aj pomocou archívnych záberov podáva neskreslený obraz známej dvojice v najslávnejšom období slovenského skialpinizmu. Premietanie v rámci série najlepšie filmy v roku 2018 sa začne o 19.00 h, vstupné je jedno euro.

Nemecká menšina má bábkovú hru

Predstavenie Glück auf! Gašpar im Hauerland, teda Gašpar v Hauerlande zažíva v decembri premiéru. Bábková hra je venovaná nemeckej menšine na Slovensku a je inšpirovaná legandami a povesťami zo stredoslovenskej obce Krahule a jej okolia. Hlavný hrdina Gašpar, potomok slávneho Kasperleho a Meistra Hämmerleina, sa vydáva na dobrodružné putovanie po stopách nemeckej menšiny do stredoslovenského Hauerlandu. Predstavenie režisérky Zoje Zupkovej si pozrú aj žiaci ZŠ Grundschule v Kežmarku.

Základná škola Grundschule v Kežmarku. Snímka: jat

Zahreje vás kapustnica či víno

Obec Gerlachov pozýva obyvateľov i návštevníkov na podujatie Vianočná kapustnica obce Gerlachov. V sobotu 15. decembra vás, vašich priateľov, kamarátov i známych o 17.00 h pri obecnom úrade čaká tradičná vianočná kapustnica. Od predvianočného zhonu si oddýchnete pri varenom víne a zahreje vás i liptovské hriatô. Vstup na podujatie bude voľný, pozvaní sú domáci aj všetci hostia dobrej vôle. Z ponuky ďalších predvianočných punčov a akcií si vyberiete aj na strane osem.

Hovoriť budú o hozeleckom poklade

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi vás túto stredu pozýva na slávnostnú prezentáciu monografie Hozelec a reč bude aj o poklade, ktorý našli v obci v lokalite Dubina. Hneď na začiatku výskumu sa archeológom podaril unikátny nález, ktorým je depot šperkov z doby bronzovej aj so zachovalými časťami tritisícročnej kože. Dvorné dialógy na tému Hozelec a jeho poklady sa začnú o 16.00 h v prednáškových priestoroch múzea Spiša.

Bronzový poklad z Hozelca. Snímka: rov

Kampus „rozlúsknu“ čoskoro

Pýtali sme sa, či bude projekt študentského kampusu v Kežmarku pokračovať, alebo padne. Podľa hovorkyne PSK Dáši Jeleňovej sa kraj uplynulé mesiace dôkladne venoval analýze zámeru, ale aj alternatívnym možnostiam. „Po zhodnotení všetkých alternatív a ich finančných dopadov na rozpočet PSK chceme predložiť naše rozhodnutie väčšinovému vlastníkovi areálu – mestu Kežmarok,“ uviedla Jeleňová. Malo by sa tak stať v priebehu najbližších týždňov alebo dní. PSK sa vyjadrí po kľúčovom stretnutí.

Pripomenú kežmarské cechy

Na meštianskych domoch pribudlo päť závesných štítov so znázornením cechu. Remeselná cesta pripomína, že Kežmarok bol v minulosti sídlom mnohých remeselníkov. Na Hl. námestí č. 25 sídlil krajčírsky cech, na Hl. námestí č. 46 v „Barónke“ bol dom niekdajšieho majstra tkáčskeho cechu. Cech kníhviazačov znázorňuje štít na Hl. námestí č. 3, kde bola prvá tlačiareň v meste. Medikováčsky majster býval v dome na Hlavnom námestí č. 30 a kožušnícky majster sídlil v dome na Ulici Dr. Alexandra 16.

Stará Ľubovňa chystá zmeny v MHD

Zmeny sa od 1. januára dotknú aj cestovných poriadkov autobusových spojov, ktoré budú viac zosúladené so spojmi železničnej a autobusovej dopravy, predovšetkým pre študentov cestujúcich do škôl v iných mestách. Pribudnú štyri nové zastávky, a to pri Tescu, železničnej stanici, cirkevnej škole a pri novom cintoríne. MHD však bude ku novému cintorínu premávať len raz za týždeň. Radnica pracuje aj na vytvorení prehľadnejších a vizuálne príjemnejších grafikonov, ktoré zverejní do 21. decembra.

Ilustračná snímka: rov

Predstavujú horskú aplikáciu

Horská záchranná služba predstaví túto stredu aplikáciu Záchranka. Aplikácia by mala byť od tohto dňa napojená na HZS na Slovensku. V susednej Českej republike ju má vo svojich smartfónoch nainštalovanú takmer 800-tisíc používateľov. Pokiaľ bude človek v núdzi na slovenských horách potrebovať záchranu, po stlačení červeného tlačidla sa jeho GPS súradnice, ale tiež jeho zdravotné údaje a kontakty na blízke osoby, stav batérie a ďalšie informácie, odošlú priamo horským záchranárom.

Pomôžte s Vianočným zázrakom

Aj vy môžete pomôcť osamelým seniorom, aby mali krajšie Vianoce. Na stránke www.vianocnyzazrak.sk nájdete zoznam darčekov, ktoré si prajú seniori pod stromček. V minulom, pilotnom ročníku sa podarilo splniť 650 prianí seniorom z 32 zariadení na celom Slovensku. Tento rok sa už našlo 1 494 darcov. Ešte stále však v zozname ostávajú seniori, ktorých môžete potešiť a vyplniť želanie, ktoré si zo svojho dôchodku sami zabezpečiť nedokážu.