Marek Petruš: Káder má potenciál a má na to, aby uspel aj vo finále pohára

Seriál futbalových hodnotení po jesennej časti ukončíme rozhovorom s trénerom druholigového FK Poprad Marekom PETRUŠOM.

Marek Petruš. (Snímka: mik)

V 17 stretnutiach ste 9-krát zvíťazili a trikrát remizovali, čo predstavuje 30 bodov a 5. priečku.

» Mali sme úspešný úvod, kde sme si v dvoch domácich zápasoch pripísali 4 body, ale následne sme dvakrát za sebou prehrali. Neočakávali sme, že hneď v treťom kole doma zakopneme s Prešovom. Potom prišli zranenia kľúčových hráčov Kukoľa, Galloviča i absencia Stana Šestáka. Porážka so Skalicou nás posunula do stredu tabuľky, ale zaznamenali sme aj povinné víťazstvá s Lipanmi a Lokomotívou, po dobrom zápase sme remizovali v Žiline. Opäť sme však stratili domáce body s Komárnom, i keď výkon bol v poriadku. Zvládli sme stretnutia so Šamorínom i Interom, v Žiari nad Hronom sme najmä v druhom polčase proti lídrovi predviedli veľmi dobrý výkon, no výsledkovo to opäť nestačilo.

Popradu sa dlhodobo nedarí najmä s Liptovským Mikulášom, čo potvrdzuje aj jesenný výprask 0:5 na domácom ihrisku…

» Neviem, či to už majú chlapci v hlavách, že Liptovský Mikuláš je strašiakom popradských futbalistov. Pôvodne sme mali hrať na Liptove, ale zmenilo sa to, takže pre nás to bol tretí domáci zápas za sebou. Málokto takúto sériu zvládne a prišiel výbuch, nad ktorým premýšľame doteraz. Do čoho súper kopol, dal gól, ale to sa podarilo aj nám v Šamoríne. Tabuľka však ukazuje kvalitu súťaže, pretože okrem Prešova sme prehrali práve so súpermi, ktorí sú nad nami. Okrem spomínaného duelu s Liptovským Mikulášom a druhopolčasovým skratom v Skalici sme so všetkými hrali vyrovnanú partiu.

Liptáci sú strašiakom Podtatrancov. (Snímka: FK Poprad)

Ktoré stretnutie bolo podľa vás najzaujímavejšie?

» Naposledy sme absolvovali ťažký domáci zápas proti Banskej Bystrici a chceli sme sa rozlúčiť víťazstvom. Navyše sme vedeli, že by sme sa tak priblížili najlepším. Ešte v 60. minúte sme prehrávali 0:1, no na ihrisko prišiel Šesták a potvrdil svoju veľkú kvalitu.

Fanúšikov však vaše výkony príliš nenadchli a iba v troch prípadoch ich do NTC prišlo viac ako tisíc. Nad Lokomotívou ste zvíťazili, ale pred slušnou kulisou vás zdolal Prešov i Komárno, čo mohlo priaznivcov odlákať…

» Popradský divák nie je hlúpy, takže nás mrzia spomínané prehry. Je možné, že porážky, ale niekedy aj naše výkony, mohli diváka odradiť. Verím, že sa to otočí a dotiahneme ich na štadión opäť.

Stanislav Šesták je lídrom ofenzívy. (Snímka: FK Poprad)

Máte najlepšiu ofenzívu s 37 gólmi a o 11 z nich sa postaral štvrtý najlepší strelec súťaže Stanislav Šesták…

» V minulých sezónach sa mužstvo trápilo so slabšími súpermi, ktorí sem prichádzali brániť. Teraz sa nám proti nim darilo kombinačne dominovať a doma sme ich rozstrieľali. Stano Šesták je extratrieda a videli sme, že ho nie je ľahké nahradiť, aj keď sa už konečne presadzovali aj iní, ako Holiš či Jančo, ktorého by som nazval skokanom roka v Poprade. Vypýtal si miesto v základe.

Futbal však nie je iba o strelcoch. Akých ďalších hráčov by ste vyzdvihli?

» Napriek svojmu veku predvádzal mimoriadne kvalitné výkony Štefan Zošák a v niektorých zápasoch aj Kukoľ. Napriek tomu, že gólov sme inkasovali viac, v defenzíve nás potešili najmä Horváth s Pajerom. V Petržalke i v Šamoríne nás podržal najmä brankár Malec.

Lídrom záložnej formácie je zase Štefan Zošák. (Snímka: archív/rov)

Popri Malecovi však dostal neobvykle veľa príležitostí aj Knurovský.

» Letnú prípravu sme štartovali od nuly a obaja predvádzali výborné výkony, takže nebol dôvod vstúpiť do sezóny so stálou jednotkou. Príležitosť tak dostali obaja, no striedali sme ich najmä pre ten rozpačitý úvod. Prehry však nešli na ich vrub.

Pred sezónou prišla aj pätica posíl, no okrem Pajera ste nikoho z nich medzi opory nezaradili…

» Títo futbalisti nesklamali. Keďže Grešáka trápilo zranenie, príliš sa neprejavil, ale mohol by byť pre nás zaujímavý pre jarnú odvetu. Zekucia so Streňom dostali dostatok príležitostí a niekedy sme s nimi boli spokojní, no inokedy sme očakávali viac, než predviedli. K lídrom určite nepatrili. Zadné rady prišiel vystužiť skúsený Peťo Maslo, ktorý mal uprostred jesene výkyv výkonnosti, ale v závere bol pilierom obrannej formácie.

Vo Fortunalige sa to hemží legionármi a už aj v II. lige začínajú hrať cudzinci významnú rolu…

» Kvalita II. ligy sa zvýšila a veľkú rolu zohráva aj to, že vypadávajú štyri mužstvá. Tí, čo sa obávajú o druholigovú príslušnosť, zháňajú posily a obzerajú sa aj do zahraničia. Môžeme iba polemizovať, či je to správne, alebo by mali šancu dostávať slovenskí hráči. Realita je taká, že prichádza kvalita zo zahraničia. V Šamoríne majú Brazílčanov na vysokej úrovni, podobne aj Inter Bratislava disponuje cudzincami, ktorí hosťujú z Trenčína. Každé mužstvo má aspoň dvoch či troch. Celoslovenským problémom je nájsť slovenského kanoniera, o čom svedčí aj štatistika strelcov, ktorú vedie Vujošević z Dubnice a za ním sú Nurković z Komárna s Matheusom zo Šamorína.

Chorvát Medak Mareka Petruša nepresvedčil a v Poprade končí. (Snímka: archív/rov)

Ak nepočítame Čechov, FK Poprad mal k dispozícii Chorváta Medaka a Zambijčana Lunguho. Prečo odohrali väčšinu zápasov len za rezervu?

» Od zahraničných futbalistov očakávam, že budú lídrami. Medy dostal v úvode sezóny príležitosť, ale nechopil sa jej správne, takže sme ho preradili do B-mužstva. Počítali sme s tým, že si vstúpi do svedomia, ale ani tam to nebolo najlepšie. Jožko Lungu nemal kvalitu na základnú zostavu, ale poctivým prístupom k zápasom rezervy dokazoval, že je slušným futbalistom, no na II. ligu to zatiaľ nestačilo.

FK Poprad má kvalitné B-éčko a dorast hráva najvyššiu súťaž. Ako vyzerala vaša kooperácia s trénermi týchto družstiev?

» Je to na veľmi dobrej úrovni. Z dorastencov je v našom tréningovom procese Tibor Slebodník, ktorý za nás v dvoch stretnutiach aj nastúpil. Do B-mužstva posielame hráčov, ktorí neodohrali veľkú minutáž, aby mu pomohli postúpiť do III. ligy. Bez hundrania za nich chodia hrať. Naopak, do druholigového kádra si miestenku vypýtal Robo Ujčík, pretože za B-tím strieľal góly, ktoré sme pri absencii Šestáka potrebovali. V základe síce nenastúpil, ale svoju úlohu si splnil a stále má čo ukázať.

Už aj Popradčania lákali fanúšikov na štadióny menších klubov ako napríklad v Spišskom Podhradí. (Snímka: archív/rov)

V Slovnaft Cup-e ste tretíkrát za sebou medzi najlepšou osmičkou. Mali ste však jednoduchšiu úlohu, lebo ste sa doteraz pri žreboch vyhli prvoligistom…

» Cez týchto súperov bolo povinnosťou prechádzať, ale v Šamoríne to bol náročný boj. Domáci boli vo forme, v lige vyhrávali, ale po výbornom zápase sme síce so šťastím, no zaslúžene, zvíťazili po jedenástkach my. Pri každom žrebe sme si však priali fortunaligistu, ale doposiaľ sme nemali to šťastie. Stretneme sa s Michalovcami, no opäť nie na domácom ihrisku. Poznám ich veľmi dobre, pretože ich tréneri sú moji kamaráti. Hrávali sme proti nim v prípravných obdobiach. Úvod sezóny mali síce veľmi zlý, ale potom začali zbierať body a už bojujú o prvú šestku, čo svedčí o ich kvalite. Pri absenciách Slovana, Trenčína, Dunajskej Stredy a Ružomberka sú tam asi s výnimkou Žiliny hrateľní všetci, takže nevidím nejakého veľkého favorita. Michalovce síce hrajú najvyššiu súťaž, ale šancu postúpiť máme. Náš káder má potenciál a má na to, aby uspel aj vo finále pohára.

Aká je aktuálna situácia v tíme a ako ste si naplánovali zimnú prípravu?

» Po poslednom zápase chlapci dostali týždenné voľno a následne sme až do 6. decembra štyrikrát za týždeň trénovali. Vystriedali sme posilňovňu, ihriská, terén, mali sme aj túru či teambuilding, takže sme si po ťažkej jeseni aj vyčistili hlavy. Dôležité bolo, aby sme si doliečili zranenia a od januára nás čaká zaujímavé prípravné obdobie. Aj tentoraz sme sa prihlásili do českej Tipsportligy. V utorok 8. januára hráme s Prešovom vo Vranove nad Topľou. V piatok a v sobotu nás potom čakajú stretnutia s Ostravou a Prostějovom a víťaz skupiny pocestuje na finále na Maltu. Počas zimy sa stretneme aj s Banskou Bystricou či Dubnicou, s ktorými sme už ligové dvojkolo absolvovali. Vo februári nás čaká sústredenie v Turecku.

(Snímka: FK Poprad)

V zimnom období sa opäť otvára prestupové okno. Využijete to?

» Momentálne žiadneho nového hráča nemáme, ale je to v štádiu riešenia. Pohyby sú v kádri pri každom prestupovom období. Túžili by sme po jednom kvalitnom futbalistovi do každej formácie, ale aj aktuálny káder má potrebnú kvalitu, takže sa bavíme o maximálne dvoch hráčoch pre základnú jedenástku. Privítali by sme aj mladších, ktorí by síce toľko priestoru nedostávali, ale už prevyšujú dorastenecký vek a mohli by sa zapojiť do tréningového procesu s nami.

Na vedúce Pohronie strácate šesť bodov a na druhú priečku len tri, takže aké budú vaše jarné ambície?

» Hneď začiatok bude pre nás veľmi dôležitý, pretože hráme v Stropkove proti Prešovu, a potom doma so Skalicou. Do toho je vložený Slovenský pohár v Michalovciach, takže už štart do jari môže veľa napovedať, čo sa týka našej budúcnosti. Síce sa nám doposiaľ nedarilo ideálne, ale nechceme predsezónne ciele podliezať. Manko troch bodov na druhé miesto môže vyriešiť jeden zápas a Pohronie i Skalicu máme na domácom ihrisku. Ak uspejeme, môžeme sa posúvať v tabuľke vyššie. Chceme obstáť lepšie, než v minulom ročníku, čo znamená aspoň 2. miesto a možný následný postup by bol pekný.

Michal KLEIN