Mestských policajtov ocenili za záchranu ľudského života

Snem náčelníkov mestských a obecných polícií sa konal vo štvrtok v Hoteli Borovica. Okrem ocenení priniesol aj isté novinky.

Prezídium Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska (ZNOMPS) udelilo ocenenie za záchranu ľudského života 13 policajtom. Tí zasahovali ako privolaná mestská policajná hliadka v piatich prípadoch, v ktorých bol ohrozený život človeka. „Dnešok je dôkazom, že tu nie sme zbytočne. Za posledných 10 rokov máme už viac ako 70 policajtov, ktorých sme ocenili za záchranu života, čo je veľká vec a potvrdzuje tú oprávnenosť, prečo na Slovensku mestské polície sú a prečo tu majú byť,“ uviedol prezident ZNOMPS Ján Andrejko.

Ocenení policajti z Kežmarku, sprava Marián Frankovič, Mária Šoltésová, Tibor Rak a Jozef Marhefka (v zastúpení Ľubomíra Pacanovského). Snímka: jat

Vyznamenal sa i Kežmarok

Zastúpenie na slávnostnom oceňovaní mali Bratislavský, Trnavský a Prešovský samosprávny kraj. Okrem bratislavských, modrianskych a skalických mestských policajtov sa o záchranu ľudského života pričinili aj mestskí policajti z Kežmarku a zo Svitu. „Príslušníci Mestskej polície Kežmarok dostali ocenenie za záchranu života človeka, ktorý upadol do epileptického záchvatu počas EĽRO 2018. Poskytli mu maximálnu možnú pomoc, ktorú poskytnúť vedeli. Človek modravel, upadal do kómy. Podarilo sa im ho stabilizovať, udržať všetky životné funkcie až do príchodu rýchlej zdravotnej pomoci,“ informoval po oceňovaní náčelník Mestskej polície Kežmarok Jozef Marhefka a dodal: „Nie je to prvý prípad, kedy moji podriadení zachránili človeka. Jednoznačne som na to hrdý a som rád, že to títo príslušníci mestskej polície urobili.“ Ocenenie za záchranu človeka získali kežmarskí policajti Marián Frankovič, Mária Šoltésová, Tibor Rak a Ľubomír Pacanovský. „Vnímame to ako každodennú súčasť našej práce, neberieme to tak, ako keby to bolo niečo výnimočné. Sme radi, že sme boli ocenení, lebo verejnosť by nás nemala považovať len za represívnu, ale aj pomáhajúcu zložku,“ povedal Marián Frankovič.

Vo Svite vyslobodili z auta dieťa

Ešte v júni tohto roka prijali Peter Čech a Pavol Chalúpka, členovia hliadky Mestskej polície Svit, hlásenie, že na parkovisku pred predajňou Lidl sa vo vozidle už minimálne 20 minút nachádza spiace dieťa. „Ja som utekal rovno dnu, vyhľadať matku a kolega ostal pri vozidle a snažil sa to dieťa vytiahnuť. Bolo príliš teplo na to, aby tam to dieťa bolo samo,“ ozrejmil Peter Čech. „Nebol čas na rozmýšľanie, reagoval som rýchlo. Na aute bolo trochu otvorené okno, ktoré som stiahol, a tak som to dieťa vytiahol vonku. Keď som videl, že žije, že sa hýbe, tak prišiel ten dobrý pocit, ale nemôžem povedať, že by som bol hrdinom. Je to moja robota,“ dodal jeho kolega Pavol Chalúpka z Mestskej polície Svit.

Ocenení policajti zo Svitu Pavol Chalúpka a Peter Čech. Snímka: jat

Policajti chcú jednotné označenie

Pri príležitosti storočnice od vzniku Československa udelil prezident ZNOMPS Ján Andrejko počas snemu na Štrbskom Plese aj 14 čestných odznakov za mimoriadne aktívny prístup v oblasti spolupráce, rozvoja, legislatívy či sociálneho zabezpečenia obecných a mestských polícií. „Teraz by mala byť na programe prezentácia firmy, ktorá dodáva pre mestské a obecné polície výstrojné súčiastky, čo sa týka oblečenia i obuvi. Nasledovať by mala firma propagujúca systémy, ktoré napomáhajú pri zisťovaní a ukladaní priestupkov, a potom chcú ešte vystúpiť odborové organizácie, ktoré majú byť založené pri mestských políciách,“ vymenoval hostiteľ snemu, náčelník Mestskej polície Vysoké Tatry Miroslav Kolodzej. „Ďalšia novinka, ktorou sa budeme zaoberať, je, že chceme jednotné označenie mestských a obecných polícií na Slovensku. Každá polícia má plukovníka, inšpektora, koncipienta a podobne. Teraz to chceme zjednotiť podľa vzoru českej mestskej polície. Chceli by sme, aby nebolo, že niekto má na ramene hviezdičky, niekto ratolesti, niekto véčko a niekto len čiarky,“ uzavrel Miroslav Kolodzej.

Ľudmila GROMADOVÁ