Na Štrbskom Plese sa lyžuje, príroda je na sneh skúpa, aj keď za ostatné dni v Tatrách snežilo

V piatok odštartovala nová lyžiarska sezóna vo Vysokých Tatrách.

Prvú lyžovačku si mohli užiť lyžiari na Štrbskom Plese. V prevádzke sú tu tri zjazdovky, a to Interski, Turistická i Junior. Lyžiari tak mali v prvý deň k dispozícii takmer 1,8 kilometra zjazdoviek. „Snehové podmienky na týchto troch zjazdovkách sú veľmi dobré. Nasnežených máme približne 40 až 45 centimetrov snehu,“ uviedol vedúci horského strediska Štrbské Pleso Peter Tomko. Prvý sneh na Štrbskom Plese využilo niekoľko desiatok lyžiarov.

Na Štrbskom Plese sa začala aj bežkárska sezóna

S prípravou zjazdoviek začali na Štrbskom Plese takmer pred tromi týždňami. Z toho sa asi desať dní nedalo vôbec zasnežovať. Bez technického zasnežovania by už dnes lyžovačka nebola možná. Reálne mohli zasnežovať len asi sedem dní. „Ja som zažil už aj Vianoce na blate,“ dodal Tomko. V tomto období pokračuje v stredisku Štrbské Pleso zasnežovanie zjazdoviek Esíčko, Solisko či Furkota. Tie by mali byť v prevádzke najneskôr do Vianoc. V tomto týždni očakávajú v Tatrách ďalšiu periódu chladného počasia, ktoré umožní pokračovať v zasnežovaní svahov. Prírodného snehu bolo pred spustením lyžovačky na Štrbskom Plese len minimum.
Slávnostné otvorenie novej lyžiarskej sezóny na Štrbskom Plese sa uskutoční túto sobotu. Sezónu otvoria tradičným pokrstením snehovej vločky. Presne napoludnie zložia lyžiarski inštruktori sľub. V sobotu a nedeľu sa v Areáli bežeckého lyžovania Snow Štrbské Pleso uskutoční 46. ročník Tatranského pohára, ktorý je súčasťou Kontinentálneho pohára Slavic Cup. Prvý štart je o 9.30 h, organizátori očakávajú okolo 150 pretekárov registrovaných v Medzinárodnej lyžiarskej asociácii FIS z desiatich štátov. Bežkársky areál je už teraz bezplatne k dispozícii milovníkom bežeckého lyžovania.

V Tatranskej Lomnici otvoria sezónu

Na sobotu sa chystá aj slávnostné otvorenie lyžiarskej sezóny v stredisku Tatranská Lomnica. „V stredisku budú návštevníkom k dispozícii osobní poddaní, ktorí im s úsmevom pomôžu s prenosom lyžiarskej výbavy, oprášia ich od snehu, pomôžu s navoskovaním lyží či s naleštením lyžiarok,“ uviedol manažér obchodu a marketingu pre Vysoké Tatry Lukáš Brodanský. Začiatok programu je naplánovaný na 8.20 h v podobe animácií, tanečného vystúpenia a slávnostného otvorenia lanovky.
V tento deň si na svoje prídu aj zberatelia Euro souvenir bankoviek. Špeciálna edícia bankovky s nulovou hodnotou a motívom Lomnického štítu bude v predaji od soboty až do vypredania na Skalnatom plese. „V rámci predaja bankovky s nulovou hodnotou bude počas celého dňa pripravený program 75 Tajomstiev lanovky na Skalnatom Plese,“ dodal Brodanský.

Rastislav OVŠONKA