Nočný beh v Štrbe pre seba ukoristili Kraviansky a Mihoková

Zimná bežecká séria v sobotu pokračovala druhým kolom.

Historickú osadu si bežci v tme príliš nevychutnali. (Snímka: sportTATRY.sk)

Pretekári, „vyzdobení“ čelovkami, sa tentoraz stretli v centre Štrby, odtiaľ vyrazili na sedemkilometrový okruh Okolo Šoldova. Bežcov i nordic walkerov privítala magická nočná predvianočná atmosféra, trasa dvakrát pretínala cez mosty diaľnicu D1 a v najvyššom bode zaviedla účastníkov aj do miest, kde sa kedysi rozkladala stredoveká osada Šoldov. Prvý sa v cieli v čase 24:58 min objavil Košičan Daniel Kraviansky, druhý skončil Popradčan Štefan Bachratý a tretia priečka v absolútnom poradí patrí Banskoštiavničanovi Marekovi Vidličkovi. „Potreboval som si oddýchnuť od trénovania, takže posledný týždeň som mal takú lenivosť. Cítil som sa oddýchnuto, čo sa prejavilo aj na výkone, ktorý síce nebol nič extra, ale na druhé miesto stačil. Stúpanie hore Štrbou je fajn na selekciu. Bol som rýchlejší ako minulý rok a zlepšil som si čas, čomu napomohli aj odlišné podmienky. Bol som rád, že sa bežalo po suchom asfalte. Plánujem odbehnúť aj zvyšné preteky,“ povedal Štefan Bachratý, ktorí si oproti prvému kolu vylepšil umiestnenie o jednu pozíciu.

Medaily víťazom odovzdával bronzový medailista z olympiády vo Vancouveri Pavol Huratj (vľavo). (Snímka: sportTATRY.sk)

Mihoková opäť vyhrala

Medzi ženami nadviazala na triumf zo Steeplechase Batizovčanka Timea Mihoková, ktorá preteká za Bežecký klub Poprad a časom 28:14 min prevalcovala konkurentky. Ako tak s ňou držala krok aspoň Krompašanka Denisa Martonová a tretie miesto obsadila Jana Tatarková. Patrícia Puklová sa 2. kola ZBS nezúčastnila. „Minulý rok som na Šoldove nebola, takže teraz som tu pretekala prvýkrát. Keďže nebol sneh, nemuseli sme sa brodiť a bol to taký ľahší asfaltový beh. Prvá polovica sa šla do kopčeka, a potom to šlo dole, takže celkom pohodička. Nebehalo sa mi až tak dobre, ale máme po lete a v zime už ani nechcem podávať maximálne výkony. Navyše mám skúškové obdobie, takže to bolo akurát, dalo sa. Osadu Šoldov som si však ani nevšimla, aj keď viem, ako to tam vyzerá, no teraz bola tma. Doposiaľ sa mi nikdy nepodarilo odbehnúť celú sériu, lebo som bola či už v škole alebo som ochorela. Ak budem mať čas, tak zvyšné kolá pôjdem, ale ak nie, tak to nebudem siliť,“ vyjadrila sa Timea Mihoková.

V Štrbe nechýbali ani rýchlochodci s paličkami. (Snímka: sportTATRY.sk)

Manželské víťazstvo

Okolo Šoldova sa zúčastnilo aj 28 nordic walkerov, medzi ktorými vyčnieval Viktor Lapšanský zo Starej Ľubovne pred Gerlachovčanom Jánom Pajerchinom a tatranským otužilcom Vlastimilom Papežom. Medzi ženami zvíťazila manželka Viktora Lapšanského Urszula, druhá skončila domáca Štrbianka Mária Novotná a tretia Mária Oberhauserová z Prešova.

ZBS je v polovici

V januári sa ešte vo Veľkej Lomnici pobeží Sunrise a 6. ročník Zimnej bežeckej série vyvrcholí na Grand Finále vo februári tradične na Sliezskom dome vo Vysokých Tatrách.

Michal KLEIN