Poľskú hegemóniu na Štrbskom Plese narušil Gerlachovčan Peter Mlynár

Víkend patril 46. ročníku Tatranského pohára v behu na lyžiach. Tradičné podujatie zároveň odštartovalo Slovenský pohár, ale i kontinentálny FIS Slavic Cup. Takže medzi 130 športovcami sa okrem Slovákov našli aj Poliaci, Česi, Maďari, Ukrajinci či Litovčania.

46. ročník Tatranského pohára v behu na lyžiach. (Snímka: Martin Smolka)

Bežkári sa počas hmlistej a mrazivej soboty postavili do klasickej stopy a pretekalo sa na čas, teda intervalovým štartom. Ženy absolvovali 7,5 kávania prevalcovala konkurentky olympijská víťazka z Poľska Justyna Kowalczyk, ktorá sa už stáva tvárou Tatranského pohára. Druhá prišla do cieľa jej krajanka a zároveň najlepšia juniorka Eliza Rucka a poľskú dominanciu podčiarkla tretia priečka Agaty Warlo. Slovenky Klementová, Michaličková a domáca Mária Danielová uzatvárali najlepšiu desiatku.

Justyna Kowalczyk si Štrbské Pleso už tradične zaraďuje do programu. (Snímka: Matúš Jančík)

Napriek tomu, že Peter Mlynár tento rok oznámil koniec vrcholovej kariéry, Gerlachovčan na Tatranskom pohári časom 23:22 min obhájil titul na 10 km pred Poliakom Jánom Antolcom a ďalšími Slovákmi Jánom Koristekom či Andrejom Segečom.

Spolu s oceňovaním víťazov prvého dňa Tatranského pohára sa na Štrbskom Plese otvorila lyžiarska sezóna a pokrstila sa snehová vločka. Lyžiarski inštruktori zložili sľub a prevádzkovateľom Areálu bežeckého lyžovania Snow bolo odovzdané nové snehové pásové vozidlo. Program spestrila hudobná skupina Country duo Weteráni.

Súboj Ruckej s Klemenotovou o prvenstvo v šprinte. (Snímka: Martin Smolka)

Nedeľa priniesla okrem šprintov voľnou technikou aj nádherné zimné počasie. Pre ženy bol pripravený 1,4 km dlhý okruh, ktorý najlepšie zvládla Eliza Rucka pred Barborou Klementovou a víťazkou kvalifikácie Weroinou Kaleta z Poľska. Muži mali o 200 metrov dlhšiu trať a dominantný výkon podal Poliak Pawel Klisz, ktorý vyhral kvalifikáciu i finále. Druhý skončil Jan Antolec a tretí Ján Koristek.

Areál bežeckého lyžovania Snow Štrbské Pleso je výborne pripravený či už na preteky, ale i pre rekreačných bežkárov. (Snímka: Martin Smolka)

Organizátorom 46. ročníka Tatranského pohára bol z poverenia Slovenskej lyžiarskej asociácie Športový klub Štrba. O hladký priebeh podujatia sa postaralo 40 dobrovoľných rozhodcov. Na Štrbskom Plese sa koncom roka v rámci Memoriálu 24 padlých hrdinov SNP uskutoční aj 2. kolo FIS Slavic Cup-u, Štrbania 20. januára organizujú aj verejné preteky v behu na lyžiach Štrbské bežky pod záštitou bratov Timkovcov z hudobnej skupiny No Name a v marci aj medzinárodné Majstrovstvá Slovenskej republiky.

(red)