Priebežná tretia priečka basketbalistov spod Tatier je príjemným prekvapením

Sviťania síce minulý týždeň nestačili na Inter, ale koncovku s Handlovou zvládli.

Saša Avramovič (vpravo) v Bratislave do hry nezasiahol. (Snímka: mik)

Po porážke s úradujúcim majstrom v Leviciach cestovali „medvede“ v stredu za lídrom Eurovia SBL do Bratislavy, kde mali napriek absencii Avramoviča výborný úvod. Viedli 0:7, no za stavu 4:12 Inter ukázal, že sa v kľúčových pasážach môže oprieť o trojkovú streľbu. Trafil sa Abrhám a dvakrát aj Arik Smith, čo spoločne so zlepšenou obranou znamenalo, že Inter sa dotiahol a prvú štvrtinu, dokonca, o bod vyhral. Keď Bratislavčania začali v druhej časti aj zásluhou Mrvišovej trojky odskakovať, Iskra už potrebovala odpovedať rovnakou kartou a Davis spoza perimetra aj úspešne skóroval. „Medvede“ sa následne ešte poslednýkrát za stavu 30:31 dokázali dostať do vedenia. Na Vučičevičovu trojku rovnako odpovedal zároveň s klaksónom domáci Skiner, takže do kabín sa šlo za stavu 41:36.

Michal Madzin vie, že na Interi sa každá chybička trestá. (Snímka: archív/mik)

Dvojminútovka rozhodla

V tretej štvrtine sa síce za tri body presadili aj Baldovský s Davisom, ale ich koše nič zásadné nemenili. Sviťan Washburn dokázal naposledy v zápase vyrovnať na 50:50. Záverečné dejstvo sa začalo úspešnou trojkou Smitha a Inter si už vedenie strážil. Triumf domácich 69:58, ktorý zakončil krásnou alley-oop akciou Fusek, nezmenili ani premenené trojky Davisa či Baldovského. „Odohrali sme výborný zápas, no chýbal nám jeden hráč, takže pri takej úzkej rotácii bolo ťažké s Interom súperiť. Tam sa každá chybička trestá. V poslednej štvrtine prišla nejaká dvojminútovka, kedy nám odskočili na osem bodov a už sme nenašli ani mentálne, ani fyzické sily na zvrat,“ hodnotil tréner Iskry Michal Madzin.

DeAndre Davis nastrieľal Handlovej 10 bodov. (Snímka: mik)

Dramatický finiš

V sobotu na domácej palubovke Iskra už aj s Avramovičom v zostave privítala Handlovú, ktorej chcela oplatiť porážku z prvého stretnutia a zároveň si zachovať vynikajúcu domácu bilanciu. Vo Svite totiž v aktuálnom ročníku dokázal zvíťaziť iba bratislavský Inter, ale podobnú ambíciu mali aj „baníci“, ktorí pod Tatry prišli aj s dvojicou nových legionárov – krídelníkom Ericom Kibim a rozohrávačom K. C. Ross-Millerom. Omnoho lepšie začali efektívni hostia, ktorým padalo takmer všetko vrátane trojok Haladu, Mikulića a po trefe Tresača si za stavu 8:18 bral Michal Madzin oddychový čas. „Medvede“ sa nakopli, postupne skresávali manko, až sa Guillory rozhodol s klaksónom vystreliť za tri body. Ross-Miller ho však fauloval a Guillory vyrovnal na 20:20. V druhej desaťminútovke sa Sviťanom podarilo odskočiť maximálne na sedem bodov, takže výborne hrajúci „baníci“ boli stále na dosah a premenený trestný hod Ross-Millera ich dostal, dokonca, do polčasového vedenia 41:42.

Andrew Guillory (vpravo) sa v sobotu stal s 21 bodmi najlepším strelcom zápasu. (Snímka: mik)

Svitu po prestávke zabezpečila relatívne slušný náskok až trojka Baldovského, no hostia sa zubami-nechtami stále dokázali udržiavať v zápase. Na konci tretej štvrtiny trafil ďalšiu trojku Guillory, ale v záverečnej časti prišiel výborný finiš Handlovej, až 85 sekúnd pred koncom vyrovnal Nór Skouen. Prišlo teda na klasickú basketbalovú dramatickú koncovku, kde rozhodla individualita hviezdneho Sviťana Avramoviča. Davisa parádne zblokoval Petráš, no Davis loptu zachytil, pripravil pozíciu pre srbského spoluhráč a Iskra pred posledným útokom „baníkov“ viedla. Skouena však pri prieniku zdvojili Avramovič s Washburnom a Srba musel Petráš faulovať aj za cenu nešportovej chyby. Avramovič oba trestné hody premenil a keďže Iskra ostávala pri lopte, triumfovala 85:81.

Saša Avramovič proti „baníkom“ opäť preukázal svoju extratriedu. (Snímka: mik)

Vydreté víťazstvo

„Úvod nebol podľa našich predstáv, ale vlastne ani celý zápas. Museli sme tvrdo bojovať, aby sme sa dostali späť do hry a urobili sme si nejaký náskok, ktorý sme napokon aj tak stratili. Bol to veľmi náročný duel a spôsob, akým hrala Handlová, vôbec nezodpovedá jej postaveniu v tabuľke. V obrane sme sa poriadne nadreli. Môžeme byť veľmi radi, že sme zvíťazili, pretože naše výkony dnes neboli optimálne. Takéto koncovky vždy bývajú nervydrásajúce, ale doma máme tú silu, aby sme situácie riešili správne,“ hodnotil kapitán Svitu Maurizio Galata a doplnil ho aj tréner Michal Madzin: „Keďže Handlová na začiatku premenila skoro všetko, čo vystrelila, prehrávali sme hneď o desať bodov, čo ovplyvnilo celý zápas. Dobre, že sme nespanikárili a ostali pri svojej hre, ale víťazstvo sme museli vydrieť až do konca. Takýto záver je síce krásny pre divákov, ale my sme radšej, keď vedieme o dvadsať bodov. Tesné koncovky môžu dodať sebavedomie, ale budeme radšej, ak stretnutia vyriešime skôr.“

Peak hráč mesiaca november Eurovia SBL Andrew Guillory. (Snímka: mik)

Zatiaľ je to vynikajúce

Základná časť Eurovia SBL sa blíži k polovici a basketbalisti spod Tatier sú príjemným prekvapením. K Avramovičovi navyše pribudla ďalšia veľká individualita v podobe rozohrávača Guilloryho, ktorý sa stal aj Peak hráčom mesiaca november. Sviťanom za deväť triumfov v 14 stretnutiach patrí vynikajúca 3. priečka. „Je to aj pre mňa trochu prekvapením, ale máme veľmi kvalitných hráčov. Na rozohrávke je Andrew, ale aj pod košom robia chalani výbornú robotu. Nikto z nás však zrejme neočakával, že povyhrávame niektoré zápasy, v ktorých sme nakoniec zvíťazili. Hráme tímovo, pomáhame si, máme dobrú partiu, bojujeme jeden za druhého. Nemôžeme sa uspokojiť, ale sme spokojní, ako nám to zatiaľ ide. Pred nami je ešte dlhá cesta, ale naďalej chceme hrať dobrý basketbal a vybojovať si čo najlepšiu priečku do play-off, aby sme mohli postúpiť do druhého kola a tam útočiť možno aj na finále,“ povedal kapitán Galata a na jeho slová nadviazal aj tréner Madzin: „Na výsledkoch vidíme, že liga je neskutočne vyrovnaná. Doma môže úplne každý rozmýšľať nad víťazstvom s každým súperom. Inter síce trošku odskočil, ale jednorázovo sa dá hrať aj s ním. Je dôležité ísť od zápasu k zápasu, ostať vždy koncentrovaný a hlavne zdravý. Každý hráč pridáva svoj dielik do mozaiky, chlapci dokážu spoločne ťahať zápasy. Vždy nás potiahne niekto iný, čo je ideálne. Za vydarený vstup do súťaže sme radi, ale netreba sa zaoberať tým, čo je v polovici, ale tým, čo bude na konci. Musíme drieť ďalej, aby sme potom mohli povedať, že sezóna bola úspešná.“ Čo-to napovie aj stredajší duel Svitu v Prievidzi, ktorý si netradične môžete vychutnať aj v priamom prenose RTVS.

Michal KLEIN