Správy z kultúry: Čaká na vás duchovný festival, tvorivé dielne i koledníci

Otvoria obecnú knižnicu

V Kultúrnom dome v Hranovnici vás v sobotu 8. decembra pri príležitosti znovuotvorenia knižnice čaká o 15.30 h burza kníh, vianočných darčekov ako aj vianočné fotografovanie. O 16.30 h uvidíte divadelnú ukážku z knihy Poškoláci v podaní členov OKM v Hranovnici, ktorí vám o 17.00 h predstavia aj príbeh o anjeloch. O 17.30 h zistíte, aké nové knihy bude mať knižnica, vyhlásia čitateľskú súťaž i tombolu a o 19.00 h sa rozsvieti vianočný stromček. Súčasťou programu bude aj vystúpenie FS Kochman.

Rozospieva vás duchovný festival

V nedeľu 9. decembra sa o 13.30 h začne v Gréckokatolíckom chráme Matky ustavičnej pomoci v Starej Ľubovni 24. ročník festivalu duchovnej piesne. Cieľom podujatia je podporiť rozvoj cirkevného spevu v okrese, spopularizovať zborový spev medzi mladšou generáciou, zvýšiť interpretačnú i umeleckú úroveň zborov, podporiť vznik nových zborov či priniesť menej známe piesne. Vyhlasovateľom festivalu je Ľubovnianske osvetové stredisko a spoluorganizátorom Gréckokatolícka farnosť v Starej Ľubovni.

Gréckokatolícky zbor bl. Metoda Dominika Trčku, Stará Ľubovňa. Snímka: Michal Petrilák

Žiaci tvoria na Kežmarskom hrade

Múzeum v Kežmarku hostí vo svojich administratívnych priestoroch podujatie Vianočné tvorivé dielne na Kežmarskom hrade. Počas pracovných dní od 3. do 14. decembra v čase od 8.00 do 16.00 h sa môžu žiaci základných škôl oboznámiť so zvykmi a tradíciami spojenými s Vianocami našich predkov. V praktickej časti tvorivých dielní si môžu sami z prírodných materiálov vyrobiť vianočné ozdoby alebo darčeky. Účasť na podujatí je potrebné nahlásiť vopred na 0918 742 726. Za vstup zaplatíte 1,50 eura.

Čarovné Vianoce v Starej Ľubovni

O Vianociach sa dozviete viac aj na hrade v Starej Ľubovni. Ľubovnianske múzeum si pre vás od 10.00 do 14.00 h od utorka 4. decembra do nedele 9. decembra pripravilo vianočné podujatie. Šľachtické Vianoce vám odhalia slávnostné stolovanie, zvyky a typické jedlá šľachty. Tradičné ľudové Vianoce, naopak, priblížia štedrú večeru či symboliku jedál na dedine. Na podujatie určené pre skupiny nad osem osôb sa objednáte na info@hradlubovna.sk alebo na 0910 340 050. Vstupné je 6 eur za osobu.

Do Popradu zavítajú koledníci

Základná umelecká škola na Letnej ulici v Poprade prináša vianočný koncert s názvom Koledníci idúúú. V nedeľu 9. decembra vystúpi v divadelnej sále domu kultúry o 17.00 h Detský folklórny súbor Letnička, Folklórny súbor Vagonár Poprad, učitelia a žiaci z hudobného odboru ZUŠ, Ul. Letná, Poprad, La Speranza, Suita kráľa Mateja a žilinský Folklórny súbor Rozsutec. Vstupné na podujatie je 5 eur. Predpredaj lístkov je v MIK Poprad alebo na t. č. 052/43 61 192.