Uvidíte výstavu Andyho Warhola

Galéria mesta Levoča odhalí takmer neznámu stránku jeho tvorby.

Výstava zameraná na sakrálnu tematiku v diele Andyho Warhola je v réžii kurátorov Múzea moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach. „Ponúkli nám ju ako súčasť projektu Warhol Tour, ktorým chce medzilaborecké múzeum predstaviť osobnosť a tvorbu Andyho Warhola postupne vo všetkých okresoch Prešovského kraja,“ informuje vedúci útvaru kultúry a propagácie Mestského kultúrneho strediska v Levoči Vladimír Maľák. „Warhol Tour by mal trvať tri roky. Je rozdelený do okruhov Sakrálna tematika v tvorbe Andyho Warhola, Vstúpte do môjho života, Z Mikovej do New Yorku a poslednou oblasťou je Známy a neznámy – Andy Warhol,“ uvádza riaditeľ MMUAW Martin Cubjak, ktorý je aj jedným z troch kurátorov výstavy.

Andy Warhol. Snímka: archív Múzea moderného umenia Andyho Warhola

Warhol Tour začína v Levoči

Korene amerického umelca siahajú do slovenskej dediny Miková, ktorá je neďaleko Stropkova. „Andy Warhol nebol iba celebrita kultúrnej a umeleckej scény, ale aj syn jednoduchých a chudobných rodičov, pochádzajúcich z východného Slovenska. Chceme verejnosti predstaviť kráľa pop-artu aj z inej perspektívy, z akej je svetovo známy. Cieľom výstavy je hlbšie vstúpiť priamo do osobnosti Andyho Warhola a upozorniť aj na jeho náboženský aspekt, vplyv východobyzantskej kultúry na jeho tvorbu, a to, že do komplexnosti jeho kontroverznej osobnosti bola vštiepená viera v Boha, najmä jeho matkou Júliou,“ prezrádza ďalej riaditeľ medzilaboreckého múzea.

Výstava je osobná

Kurátori výstavy si na otvorenie vybrali predvianočný čas. „Súvisí to s koncepciou výstavy. Tá reflektuje aj časť tvorby Andyho Warhola, ktorá svojím obsahom zvestuje príchod Spasiteľa Ježiša Krista až po Poslednú večeru. Táto Warholova téma je oproti ostatným osobnejšia, a tým aj krehkejšia, keďže autor sa v nej konfrontoval sám so sebou, svojou gréckokatolíckou vierou, ale najmä s úzkosťou a so strachom zo smrti. V rámci jeho pop-artovej tvorby túto tému môžeme považovať za ,okrajovú‘, no cez ňu sa môžeme dozvedieť viac o umelcovej stránke, ktorú dlho nepoznali ani jeho najbližší,“ približuje Martin Cubjak.

Posledná večera očami amerického umelca. Snímka: archív Múzea moderného umenia Andyho Warhola

Niektoré predmety majú premiéru

Vystavené diela pochádzajú zo zbierky Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach a tiež zo zbierky Spoločnosti Andyho Warhola v Medzilaborciach. MMUAW pritom vlastní najväčšiu stálu expozíciu Warholových diel v Európe. V Levoči bude mať niekoľko predmetov slovenskú premiéru. „Medzi dielami sú aj fragmenty z Poslednej večere, fotky z Mikovského cintorína i kresby s vianočnou a sakrálnou tematikou, ktoré verejnosť na Slovensku ešte nevidela,“ vymenúva kurátor Martin Cubjak a pokračuje: „Návštevníci uvidia 37 diel Andyho Warhola, jednu kresbu jeho matky Júlie, z artefaktov napríklad jej modlitebnú knižku alebo videodokumenty.“

Zmenil charakter reklamy a dizajnu

Sakrálna tvorba Andyho Warhola je takzvanou výstavnou tlačou vytvorenou sieťotlačovou technikou na papieri alebo plátne. Téma výstavy v súčasnosti podlieha výskumu odborného tímu MMUAW, na ktorom sa podieľajú aj traja kurátori Martin Cubjak, Michal Bycko a Carmen Cilipová. V duchu hesla – radšej raz vidieť, ako stokrát počuť alebo tisíckrát vygúgliť – chcú kurátori vytvoriť možnosť vnímať jeho tvorbu a osobnosť aj mimo stálych expozícií medzilaboreckého múzea. „Je to jedna z najrevolučnejších osobností umenia 20. storočia, umelec, ktorý nebol iba výtvarníkom, ale aj hudobným producentom, fotografom, filmovým tvorcom, vydavateľom časopisu, autorom divadelných hier či tvorcom televíznej šou. Bol multimediálnou osobnosťou, portrétistom doby, povýšil predmet každodennej spotreby na umelecké dielo, zmenil charakter reklamy a dizajnu a jeho umelecký odkaz je prítomný aj v súčasnom umení,“ opisuje Martin Cubjak.

Autoportrét Andyho Warhola v červenom. Snímka: archív Múzea moderného umenia Andyho Warhola

Warhola v Levoči ešte nemali

„Zatiaľ sme diela Andyho Warhola v Galérii mesta Levoča nevystavovali, preto sme sa potešili záujmu zo strany MMUAW v Medzilaborciach a prispôsobili sme galerijný plán tak, aby sa mohla táto výstava realizovať práve vo vianočnom období,“ hovorí Vladimír Maľák z mestského kultúrneho strediska. V galérii ste v minulosti mohli vidieť diela slovenských umelcov, ako je Peter Pollág, Lucia Tallová alebo Marek Ormandík. Zo zahraničia tu vystavovali Rus Leonid Tishkov, Kanaďan Dan O’Neill či Čech Petr Veselý, ktorého Škvíru ste mohli navštíviť do pondelka 17. decembra. Sakrálnu tematiku v diele pop-artového umelca uvedú v piatok 21. decembra o 18.00 h. Ako hudobný hosť podujatia vystúpi Igor Kucer s rusínskymi ľudovými piesňami matky Andyho Warhola. Výstava potrvá do 27. januára. Vstup do galérie je voľný.

Ľudmila GROMADOVÁ