V minulosti pojem vianočný trh neexistoval. Na konci článku nájdete aj prehľad aktuálnych vianočných jarmokov v regióne

Adventné obdobie so sebou už tradične prináša vianočné trhy. Tie ale nie sú pôvodné, vyvinuli sa z klasických trhov.

Dobová ilustrácia trhu v minulosti. Snímka: archív Nory Baráthovej

Hoci sa vianočný trh alebo jarmok začal rozvíjať už v stredoveku, vtedy sa takto ešte nenazýval. „V minulosti mali takmer všetky spišské mestá a mestečká týždenné trhy – teda raz do týždňa. Viaceré postupne získali aj právo výročných trhov, napríklad Spišská Belá, Levoča, Ľubica, Spišská Sobota či Spišská Nová Ves. Na týchto trhoch sa dalo pred niekoľkými storočiami kúpiť všetko možné, keďže na ne prichádzali obchodníci, remeselníci a kupci prakticky z celej Európy. Nedivme sa, pretože cez Spiš viedla obchodná cesta z Orientu na sever Európy,“ približuje kežmarská historička a spisovateľka Nora Baráthová.

Jeden z trhov bol na Luciu

Slobodné kráľovské mesto Kežmarok dostalo v roku 1419 právo dvoch výročných trhov do roka. „Pripadli na 2. februára – na sviatok Očisťovania panny Márie a na 29. júna – na Petra Pavla, ale tieto termíny sa neraz zmenili. Jeden predavač nesmel predávať menej než 6 poľských šatiek, 3 kolínske šatky, 12 nohavíc, 10 balov flámskych čipiek, 30 obliečok na periny, 1 funt šafránu, 1 kameň korenia a celkove nesmeli predávať tovar v hodnote pod 1 zlatý. To určoval obchodný štatút Kežmarku z roku 1435,“ hovorí Nora Baráthová a dodáva: „V roku 1655 panovník Ferdinand III. rozšíril toto právo na štyri výročné trhy – na nedeľu Invocavit (pozn. prvá pôstna nedeľa), na prvú nedeľu po sv. Trojici, na deň pozdvihnutia sv. Kríža a sv. Luciu. Na deň svätej Lucie pripadol výročný trh možno preto, že bola blízko Vianoc.“

Takto kedysi vyzeral starý trh v Kežmarku. Snímka: archív Nory Baráthovej

Trhy trvali aj dva týždne

Predaj otvárali vyvesením trhovej zástavy a trhový richtár, zvolený len na túto príležitosť, prečítal všetkým prítomným trhové právo. „Prípadní zlodeji boli uviazaní k pranieru alebo posadení do klady uprostred. Do regiónu prúdili napríklad súkna anglické, holandské, nemecké, sliezske, poľské, francúzske i moravské, plátno poľské, sliezske a flámske alebo kožušiny z Ruska. Ďalej to bola poľská a rumunská soľ, ruské a poľské ryby, olej, rôzne orientálne korenia a tzv. kramársky tovar – hracie karty, hračky, zrkadielka, nožíky. Svojimi výrobkami sa, samozrejme, prezentovali aj miestni remeselníci – mäsiari, pekári, vinári (mesto Kežmarok malo vinice v Tokajskej oblasti), pivovarníci, medovnikári, ševci, krajčíri, medikováči, zlatníci či hrnčiari – niekedy bolo v meste i sto druhov remesiel,“ informuje historička.

V Poprade predávali na Mikuláša

Aj v Poprade kedysi fungoval čulý svet trhov. Jeden z výročných jarmokov bol na sviatok sv. Mikuláša 6. decembra. Ďalšími jarmočnými dňami boli sviatky sv. Terézie 15. októbra, sv. Ladislava 27. júna a jarmok sa konal i dva týždne pred Veľkou nocou, alebo v týždni po piatej pôstnej nedeli. V Poprade, Spišskej Sobote, Veľkej a Matejovciach sa konali aj pravidelné týždenné trhy. Začínalo sa v utorok vo Veľkej, pokračovalo v stredu v Poprade, v piatok v Matejovciach a týždeň uzatvárala Spišská Sobota. Neskôr pribudli výročné jarmoky aj v Strážach.

Tradičný vianočný jarmok v Poprade. Ilustračná snímka: rov

Tradícia sa zachovala po stáročia

Systém štyroch trhov do roka pretrval až do čias prvej Československej republiky. V porovnaní s minulosťou vníma dnes trhový predaj Nora Baráthová s rozpakmi. „Kvalita nových či pašovaných výrobkov sa nedá porovnať so starými. Po nie dobrých skúsenostiach – napríklad vetrovka sa mi po troch dňoch doslova rozpadla – na trhoch nič nekupujem okrem želé a medoviny, ktorá je občas tiež riedená,“ priznáva Kežmarčanka a pokračuje: „Remeselné výrobky, ktoré boli kedysi na trhu samozrejmosťou, po vojne zmizli, pretože sme likvidovali súkromnú výrobu. Teraz nám to pripadá ako čosi nové, hoci to je práve to staré. A tie rozličné handry – ako hovoríme textilu – sú už okukané a v hociktorom seknhende dostaneme lacnejšie a krajšie.“ Na vianočných trhoch či jarmokoch sa dnes bežne robia zabíjačky. Príkladom je Poprad i Kežmarok. V minulosti sa verejne nerobili. „Starí mäsiari prinášali na trhy hotové výrobky. Alebo na tzv. dobytčom trhu, ktorý sa konal v jeden deň výročného trhu, predávali živý dobytok,“ uzatvára historička Nora Baráthová.

Poprad uprednostní domácich predajcov

Na XVI. ročník Tradičného vianočného jarmoku, ktorý bude na Námestí sv. Egídia od piatka 14. do nedele 16. decembra, hľadalo mesto Poprad najmä remeselníkov. „Snažíme sa zabezpečiť čo najväčšiu pestrosť ponúkaného vianočného tovaru – od drevených, keramických či drotárskych výrobkov až po perníky, medovinu alebo orechy. Pri výbere uprednostňujeme domácich predajcov a vystavovateľov z Popradu alebo regiónu Spiša. Aj tento rok sa môžu návštevníci tešiť na bohatú gastronomickú ponuku a nebude chýbať ani vianočný punč, med, oblátky, drevené betlehemy, ručne vyrábané šperky a sladkosti,“ vymenúva komunikačný manažér mesta Poprad Marián Galajda. Nájom za stánok platia na jarmoku iba občerstvovacie stánky, remeselníci majú účasť bezplatnú. Návštevníci námestia majú okrem trojdňového trhu k dispozícii aj Adventné mestečko. „Je v prevádzke každoročne prakticky celý december až do 10. januára. V prípade záujmu nájomcov môžu prevádzkovať stánky až do 25. januára,“ uvádza Marián Galajda. Mestečko sa tohto roku otváralo 2. decembra.

Tradičný vianočný jarmok v Poprade. Snímka: archív mesta Poprad

Nájom za stánky zaplatia všetci

Na 28. Kežmarskom vianočnom trhu, ktorý trvá od 10. do 13. decembra, všetci predávajúci platia za nájom. „Ponúkajú textilné, odevné výrobky, domáce potreby, kozmetiku, hračky, koženú galantériu, vianočné dekorácie, pečivo, medovinu, punč, víno či trdelníky,“ opisuje komunikačná manažérka mesta Kežmarok Zuzana Šlosárová a dodáva: „V prvom rade chceme, aby si občania nakúpili darčeky v domácom prostredí. Okrem nákupov nám ide aj o to, aby sme v centre vytvorili vianočnú atmosféru, k čomu určite prispeje pekný kultúrny program. Trojdenný program je bohatý na folklórne a ďalšie milé vystúpenia. Deti sa môžu tešiť na premietanie rozprávok v kine.“ V Kežmarku bude od pondelka 17. do stredy 19. decembra prvý rok aj Vianočné mestečko, kde bude pre predajcov platiť bežný nájom za ambulantný predaj. „Cieľom je podporiť remeselníkov a spropagovať ich. Pôjde najmä o ručné výrobky ako sviečky, vianočné ozdoby, čaj, kávu, med, maľovaný textil, šperky i bižutériu. Tešiť sa môžete aj na živý Betlehem a zvieratká, ľadový bar a rôzne domáce pochutiny,“ uzatvára prehľad manažér kultúrnych činností MsKS Kežmarok Juraj Paštrnák.

Ľudmila GROMADOVÁ

 

Okrem Popradu a Kežmarku vás potešia vianočné trhy aj v týchto mestách a obciach:

Vysoké Tatry

Pred Hotelom Lomnica v Tatranskej Lomnici si budete môcť zakúpiť výrobky ľudovo-umeleckej tvorby a vianočné gastronomické špeciality. V Tatrách budú trhy v piatok 14. a v sobotu 15. decembra v čase od 10.00 do 21.00 h a v nedeľu 16. decembra od 10.00 do 16.00 h.

Šuňava

V sobotu 15. decembra vás obec Šuňava pozýva na podujatie Vianočný punč. Program bude pri obecnom úrade a v sále kultúrneho domu. Začne sa vianočným koncertom o 13.00 h. Bude aj ochutnávka zabíjačkových jedál či súťaž o najkrajšie ozdobený stromček, rozsvietenie stromčeka a vianočné trhy s dekoráciami a ďalšími predmetmi.

Stará Ľubovňa

V parku na Námestí generála Štefánika budú predajné vianočné trhy od piatku 14. decembra do soboty 15. decembra. Čakať tam na vás budú remeselné výrobky, vianočné dekorácie, živé alebo údené pstruhy či rôzne koláče a kultúrny program.

Levoča

Vianočný remeselný trh otvoria v sobotu 15. decembra o 14.00 h v severnom parku. O 15.00 h sa môžete tešiť na vianočnú adaptáciu známej rozprávky O Jankovi a Marienke a o 15.45 h si vypočujete koledu od Charlesa Dickensa. V pracovné dni od 13. do 20. decembra od 8.00 do 13.00 h vám v múzeu predstavenie Najkrajší príbeh priblíži tajomstvá vianočného príbehu. Na nádvorí budú aj trhy s ukážkami tvorby oblátok.

Ľubica

V telocvični základnej školy na vás čakajú vo štvrtok 13. decembra o 16.00 h Vianoce s Perinbabou. Nájdete tam vianočné trhy, punč, koláče, pečenie oblátok i sviatočné piesne a melódie.

Štrba

Obec Štrba pripravila vianočné trhy neskôr. Ich piaty ročník sa začne v sobotu 22. decembra o 14.00 h. Pre návštevníkov budú pripravené stánky s vianočným sortimentom a občerstvením. Vystúpia deti z Materskej školy v Štrbe, Veronika Rabada s kapelou, Barbora Hazuchová, Anka Gajová a zasúťažíte si o najkrajší vianočný stromček.