Vianočnú atmosféru už cítiť na každom kroku

Zapálením prvej sviece na adventnom venci na Námestí sv. Egídia a otvorením Adventného mestečka už túto nedeľu sa začnú Popradské Vianoce 2018.

Neodmysliteľnou súčasťou Popradských Vianoc je už niekoľko rokov anjel v strede veľkej okružnej križovatky. Ilustračná snímka: rov

Mesto Poprad pripravilo od nedele 2. decembra až do 6. januára budúceho roku viac ako 50 podujatí, na ktorých sa predstavia účinkujúci zo Slovenska i zahraničia. Hneď v prvý deň sa po požehnaní adventného venca rozsvieti aj prvé adventné svetlo na veži Kostola sv. Egídia. Súčasťou programu bude vežový koncert Dychovej hudby Tatramat Matejovce. V ten istý deň sa v evanjelickom Kostole sv. Trojice uskutoční poeticko-hudobný program popradských umelcov Biela uspávanka.

Ako prvý príde Mikuláš

Už tradičným a jedným z najnavštevovanejších podujatí Popradských Vianoc je Príchod Mikuláša. Ten najprv 2. decembra ako Putujúci Mikuláš zavíta do jednotlivých častí mesta, aby sa v stredu 5. decembra stretol so všetkými deťmi na Námestí sv. Egídia a spoločne rozsvietili vianočnú výzdobu. K top podujatiam Vianoc v Poprade patrí Tradičný vianočný jarmok, ktorý sa bude konať 14. až 16. decembra. Okrem jarmočníkov sa môžu návštevníci tešiť aj na bohatý sprievodný program, v ktorom nebude chýbať tradičná zabíjačka či koncerty.
Na 23. decembra pripravilo mesto detskú burzu hračiek a rozprávkových kníh. Tradíciu má v Poprade aj Živý betlehem. Ten uvidia domáci i návštevníci 25. decembra večer v centre mesta. Ani tohto roku nebudú chýbať Vianoce na ľade. Verejné korčuľovanie na zimnom štadióne bude 25. a 31. decembra. Vianoce budú mať aj opustené psy v mestskom útulku, a to 27. decembra.
Okrem tradičných adventných koncertov sa v Poprade predstavia aj Pavol Hammel a Prúdy, Lucie Bílá, Backwards, Duchoňovci, veľčianske cirkevné spevokoly, Ivan Ožvát, Kristína, Ad Gloriam Dei a na Troch kráľov aj La Speranza. Okrem toho vystúpia deti z viacerých škôl v meste. Špeciálne programy počas Vianoc pripravili aj Tatranská galéria, Podtatranské múzeum či kino Tatran.

Ilustračná snímka: archív PN

Tatry ponúknu trhy i koncerty

Mesto Vysoké Tatry v spolupráci s partnermi pripravilo na december seriál podujatí pod názvom Tatranské Vianoce. Prvým podujatím bude Príchod Mikuláša, ktorý príde do Starého Smokovca 6. decembra. Aj Tatranci sa môžu tešiť na Vianočné trhy. Tie sa uskutočnia pred hotelom Lomnica v Tatranskej Lomnici od 14. do 16. decembra. Kombinovaný vianočný program v podaní detí z tatranských základných škôl pod názvom Detské Vianoce je naplánovaný na 19. decembra v Teniscentre v Tatranskej Lomnici. Chýbať nebudú ani kvalitné koncerty. Vianočný koncert exclusive v podaní folklórneho súboru PUĽS a Roba Opatovského sa uskutoční 22. decembra v Grandhoteli Bellevue v Hornom Smokovci. V ten istý deň si budete môcť vypočuť aj opernú drámu Erindo v podaní študentov Operného štúdia Konzervatória v Bratislave. Podujatie Vianoce s operou sa bude konať v Retro hoteli Morava. Už po vianočných sviatkoch uvedie Anton Marec 27. decembra svoju najnovšiu knihu Po stopách tatranských názvov. O dva dni neskôr v kongresovej sále Kúpeľov v Novom Smokovci uvedie Divadlo Commedia hru Jozef a Mária. Posledným podujatím Tatranských Vianoc bude Vianočný chrámový koncert miešaného speváckeho zboru Laudamus v Kostole sv. Petra a Pavla v Novom Smokovci.

Trhy budú aj v Kežmarku

Na Hlavné námestie príde Mikuláš aj s rozprávkovými bytosťami vo štvrtok 6. decembra. Tešiť sa môžete i na ohňovú šou. O pár dní, od pondelka do štvrtka 10. až 13. decembra, sa na Hlavnom námestí v Kežmarku uskutoční 28. Kežmarský vianočný trh. Súčasťou bude aj bohatý kultúrny program, v ktorom vystúpia Podtatranec, Maguráčik a Katka Koščová v pondelok, Goralik a Martin Jakubec s Božankou v utorok a Podtatranček a Nebeská muzika v stredu. V tento deň si budete môcť pozrieť aj program folklórnych súborov s vianočnými zvykmi. Každý deň budú kultúrny program otvárať deti z miestnych škôl.

Medovníkové mestečko Evy Hradiskej. Snímka: Vladimír Maľák

Svit chystá parnú jazdu

Mikuláš prinesie vianočnú atmosféru aj do Svitu vo štvrtok 6. decembra. Členovia Klub železničných historických vozidiel z Popradu pripravili na sobotu 8. decembra Mikulášsku parnú jazdu. Na ten istý deň pripravila popradská skupina Karpatsko-nemeckého spolku na Slovensku Spišsko-nemecké Vianoce v evanjelickom kostole vo Svite. V tom istom kostole sa 14. decembra uskutoční adventný koncert speváckeho zboru Laudamus. Vyvrcholením vianočných programov vo Svite bude benefičný koncert, ktorý sa uskutoční 28. decembra v Dome kultúry vo Svite pod názvom Aký je to (S)vit…?

Rastislav OVŠONKA