Výstava hračiek vás vráti do detstva

Podtatranské múzeum v Poprade otvorí zberateľskú výstavu starožitných plyšových hračiek a bábik.

Alica Tokarčíková vo svojom kráľovstve. Snímka: archív AT

Alica Tokarčíková sa k zberateľstvu dostala náhodou. „Presne si to pamätám. V decembri v roku 2010 som sa spolu so sestrou prechádzala po námestí Prešova, kde práve bola burza starožitností. Do oka mi vtedy padol maličký, poškodený medvedík. Stál presne 10 centov. Keď som prišla domov, zistila som, že je plnený slamou. Bola som prekvapená, a tak veľmi ma zaujal, že som k nemu postupne začala kupovať bratov a sestry. Mala som doma také malé Macíkovo. Začala som sa venovať štúdiám o starých hračkách a postupne som objavila aj iné starožitnosti,“ približuje Alica Tokarčíková.

Potešia vás aj svadobní medvedíci. Snímka: gro

Zaujímajú ju predmety staršie ako 40 rokov

Obyvateľka Hanisky pri Prešove svoju zberateľskú záľubu rozšírila o bábiky, vyšívané dámske bavlnené vreckovky, ručne háčkované, pletené či paličkované dečky a obrusy, dámske plesové kabelky s našitými korálikmi, starožitné gobelínové obrazy a strojovo tkané tapisérie. „Zbieram iba kúsky staršie ako 40 rokov, to znamená – starožitné. Som samouk, trvalo mi niekoľko rokov, kým som sa naučila rozpoznávať staré veci. Veľa predmetov, hlavne hračiek, som vytriedila, myslela som si, že sú staré, ale postupom času, a hlavne vzdelávaním, som zistila ich približný vek. Pomáha mi internet a zahraničné katalógy, kde vek zisťujem porovnávacou metódou. Chodievam na burzy, kde predávajú starožitníci, a tí mi ochotne pomôžu,“ vysvetľuje zberateľka, ktorej najstarší kúsok je hračka psa s predpokladaným rokom výroby 1910 či medvedíky z 20. rokov 20. storočia. „Veľa hračiek mám z obdobia rokov 1940 – 1950,“ dodáva Tokarčíková.

Aj takýchto macíkov vlastní starožitná zberateľka. Snímka: gro

Záľuba priniesla úspechy

V júni tohto roku získala pôvodom Spišskonovovešťanka sedem certifikátov za jeden deň. Šesť z nich sa týkalo ocenení za najväčšiu zbierku na Slovensku a siedmym ju uznali za slovenskú Top zberateľku. Certifikáty za vytvorenie slovenského rekordu si odniesla za strojovo tkané starožitné tapisérie v počte 16 kusov, plesové spoločenské kabelky v počte 85 kusov, gobelínové ručne vyšívané obrazy v počte 135 kusov, dámske vyšívané bavlnené vreckovky v počte 310 kusov, plyšové starožitné hračky a bábiky v počte 447 kusov a taktiež za vyšívané a ručne spracované dečky a obrusy v počte 520 kusov. Počty už nie sú aktuálne. „Vreckoviek mám k dnešnému dňu 621, kabeliek 128 a tapisérií 21 kusov. Z hračiek a obrazov mi ubudne. Časť zbierky porcelánových bábik venujem rusínskemu múzeu v Prešove, väčšiu časť obrazov – gobelínov dám Obecnému úradu v Haniske pri Prešove,“ prezrádza ďalej starožitná zberateľka. V novembri vytvorila nový slovenský rekord uznaný certifikátom. Nazbierala 159 kusov starožitných krojovaných bábik.

Výstavu skrášlia honosne oblečené bábiky. Snímka: gro

Najviac je hračiek a bábik

Zo všetkých predmetov vlastní Alica Tokarčíková v súčasnosti najviac starých hračiek a bábik a túto časť zbierky sa rozhodla vystaviť aj v Podtatranskom múzeu v Poprade. „Výstava sa začína v decembri a keďže v tomto období je už predvianočná nálada, som veľmi rada, že návštevníci potešia svoje srdcia ukážkou starých hračiek. Spolu s nimi, budem vystavovať aj časť prevažne francúzskych tapisérií,“ informuje Tokarčíková a dodáva: „Väčšina kúskov z celej zbierky pochádza z Rakúska, Nemecka a Francúzka, ale mám aj predmety z Ruska, Holandska, Japonska, Ameriky, Egypta, Indie, Švajčiarska či Maďarska a veľa hračiek mám z Čiech a Slovenska.“ Majiteľka starožitností verí, že každý si z výstavy odnesie radosť, a tí starší aj spomienky na detstvo.

Pozrieť si budete môcť aj tapisérie. Snímka: gro

„Celá výstava bude v duchu histórie a pripomenie, že každý bol raz malé dieťa a mal svoje hračky a tajomstvá. Dospelí môžu ukázať deťom alebo vnúčatám zabudnuté a veľakrát už neexistujúce hračky, ktoré ich sprevádzali. Mojím snom je zapožičať hračky a tapisérie aj na niekoľko rokov. Verím, že sa mi to raz podarí, aby som z hračiek nemala radosť iba ja, ale aj ľudia, ktorí si chcú pripomenúť históriu a zabudnuté detstvo,“ uzatvára Alica Tokarčíková.

V múzeu bude detský kútik

Keďže starožitnosti budú vo vitrínach, Podtatranské múzeum v Poprade sa rozhodlo do výstavných priestorov nainštalovať aj detský kútik s hračkami, aby deti o zážitok z hrania neprišli. Otvorenie výstavy Čaro detstva pre pozvaných hostí a médiá bude v utorok 11. decembra o 16.00 h. Verejnosť si bude môcť výstavu pozrieť od stredy 12. decembra každý utorok až nedeľu v čase od 9.00 do 16.00 h. V priestoroch múzea bude prístupná do 30. septembra 2019. Za vstup zaplatia dospelí 2 eurá, deti budú potrebovať 1 euro a najmenší do veku 6 rokov budú mať na výstavu vstup voľný.

Ľudmila GROMADOVÁ