Za Harichovcami je v tabuľke poriadna tlačenica

Seriál futbalových hodnotení pokračuje hornou časťou V. ligy – podtatranskej VsFZ.

MŠK SLAVOJ SPIŠSKÁ BELÁ

Po jesennej časti sú Beľania na 6. mieste pred Kežmarkom iba o skóre s 23 bodmi za 7 triumfov a 2 remízy. „Úvod nám vyšiel, ale stred ani záver jesene vydarený nebol. Káder sa nám vinou zranení zúžil a chlapci sa ťažko uvoľňovali z práce. My sme vždy nastúpili v inej zostave, ale s tým sa pasuje každý. Doteraz sme boli zvyknutí, že aspoň obrana tvorila nejakú kostru, ale už ani na to sa nedalo spoliehať. Ani jeden z chlapcov neodohral plnú minutáž. Zostava sa skladala ťažko a aj preto boli výsledky najmä vonku také kolísavé. Doma to bolo ešte ako-tak dobré až na posledné dva duely. Dovtedy sme doma nestratili ani bod,“ vysvetlil príčiny mierneho ústupu z pozícií lodivod Slavoja Miroslav Barnáš a pokračoval: „Sme radi, že nám vyšiel posledný zápas v Nálepkove, lebo jedno víťazstvo, resp. jedna prehra môže v mimoriadne vyrovnanej súťaže urobiť veľké posuny. Na druhej strane sa to potom dá aj ľahko zvrátiť, lebo po porážke môžete dvakrát vyhrať a opäť to bude fajn. Trochu odskočili len Harichovce, ale od druhého až po 10. miesto je to nahustené, čo na nás vytvára tlak a stále sa musíme snažiť.“ Beľanom sa nedarilo ani v Slovnaft Cup-e, kde ich vyradili treťoligové Šarišské Michaľany.

„Už sme boli zrejme až príliš zvyknutí na popredné priečky, zapadli sme do stereotypu a zrejme sme potrebovali také prebudenie.  V novembri a v decembri mávame pravidelne pauzu, veď život nie je len o futbale, takže treba trošku vyčistiť hlavy. So zimnou prípravou by sme mali začať v polovici januára. Sme zvyknutí na umiestnenia v prvej päťke, takže by sme z nich nechceli ustúpiť. Hrať vieme, len potrebujeme nový impulz. Bolo by dobré počas zimy aj doplniť káder, ale uvidíme, čo sa podarí. Našu gólovú potenciu zdvihli najmä zápasy proti Odorínu a Olcnave, takže by sme potrebovali najmä zakončovateľa a zišiel by sa aj niekto do stredu poľa. Konkurencia môže pomôcť chlapcom k reštartu,“ uzavrel Barnáš. (mik)

Horný rad zľava: Prezident klubu Štefan Bieľak, tréner Miroslav Barnáš, T.Tomala, A.Hradický, V. Wojtas, M.Duleba, D.Slodičák, masér Ľ.Gallik, E.Jurčák, M.Knieznar, I.Jurský, vedúci mužstva F.Bukovina, manažér klubu M.Novoroľník, lekár D.Zeman. Dolný rad zľava: Ma. Barnáš, M.Čarnogurský, D.Galschneider, M.Heutschy, M.Siska, D.Vida, M.Milaňák, P.Ivančák, G.Žmijovský.(Snímka: MŠK Slavoj Spišská Belá)

TJ DUNAJEC SPIŠSKÁ STARÁ VES

Za 6 víťazstiev a 5 remíz získal nováčik taktiež 23 bodov, no o skóre je piaty. „Po nepretržitom napredovaní a postupoch v súťažiach PFZ sme sa tohto roku dokázali prebojovať až do najnižšej východoslovenskej súťaže. Veľkú zásluhu na vzostupe má už nebohý Július Lojek, ktorý počas svojho 40-ročného pôsobenia pri futbale v Spišskej Starej Vsi postavil pevné základy pre rozvoj klubu,“ začal predseda TJ Ján Kurňava a zhodnotil uplynulú jeseň: „Výborne zložené mužstvo sa úlohy nováčika zhostilo vynikajúco. Príležitosť nedostávali len skúsenejší, ale i dorastenci. Vďaka tomu sa nám podarilo, až na pár výnimiek, odohrať duely veľmi úspešne. O niekoľko bodov nás súperi nešťastne obrali gólmi v záveroch, keď sa dovtedy pre nás zápasy vyvíjali sľubne. Nebyť týchto strát, nepochybujem o tom, že by sme sa umiestnili aj v elitnej trojke. Napriek tomu sme však v klube spokojní. Darilo sa nám aj na ihriskách súperov, čo potvrdila deľba bodov u lídra z Harichoviec i v Hrabušiciach. Nadchli ma aj hladké víťazstvá vo Veľkej Lomnici, v Nálepkove či Odoríne. Vyrovnaná tabuľka svedčí o tom, že tímy sú kvalitné a nikoho nemôžeme podceniť. Nás však teší, že v konkurencii klubov z nášho okresu sme na tom momentálne najlepšie.“

V Spišskej Starej Vsi môžu za výborné skóre vďačiť najmä druhému i tretiemu najlepšiemu strelcovi súťaže Lukášovi Bednarčíkovi s René Matikom, ktorí sa postarali o 31 z 38 gólov. „Spoliehame sa na ich zakončovateľské umenie, ale nesmieme zabudnúť ani na kapitána Radoslava Babjaka a ostatných, bez ktorých by sme sa na ihrisku iba hľadali,“ povedal Kurňava, ktorý je optimistom aj pred jarnou časťou: „Novú motiváciu a odhodlanie by sme chceli zúročiť v jarnej odvete. Verím, že aj po zimnom prestupovom období sa nám podarí udržať káder pohromade. Pokiaľ chlapci v nastávajúcej zimnej príprave popracujú na pozdvihnutí hernej a kondičnej stránky, tak v druhej polovici súťaže nezaostaneme za očakávaním.“ (mdc)

FK 05 LEVOČA

Tri body navyše za 8 víťazstiev a 2 remízy už znamenajú 3. priečku. Pri Levočanoch však pozornosť vzbudzuje najmä skóre. Strelili síce len 21 gólov (menej má len posledné trio, pozn.), ale inkasovali iba 15-krát, čo je najlepšia bilancia z pelotónu. „Chceli sme sa posunúť vyššie, čo pre nás znamená prvú päťku. Základný cieľ sme teda na jeseň splnili, ale vnútorne som si vytýčil ďalšie dva. Prial som si, aby sme zvýšili streleckú produktivitu a aby som sa mohol viac spoľahnúť na strednú generáciu. Efektivita je stále mizerná a s výkonmi spomínaných chlapcov taktiež nie som spokojný. Defenzívu sme mali solídnu aj po minulé roky. Opierali sme sa o skúsených ako Brincko, Lešňovský, Melničuk a ťahúňmi boli mladíci Seman s dorastencom Csejtejom, ktorý je naším najlepším strelcom,“ hodnotil tréner Silvester Janík a pokračoval: „Mohli sme byť pokojne aj siedmi, pretože do posledného kola jesene to bolo veľmi tesné. Súťaž je vyrovnaná a bol by som rád, keby aj naše výkony boli vyrovnanejšie. Zvládli sme totiž zápasy, kde sme neboli lepší – napríklad s lídrom z Harichoviec, v Kežmarku či v Kluknave, ale, naopak, pokazili sme také, kde sme mali byť lepší, ako doma s Nálepkovom.“ Levočania v Slovnaft Cup-e nestačili na tradičného rivala zo Spišského Podhradia.

„Chlapcom som dal voľno, ale už ich svrbeli nohy a raz týždenne si zahrajú v telocvični. Od decembra by sme už chceli poriadne trénovať a na prelome januára s februárom vybehneme aj vonku. Uvidíme, ako budú pristupovať k zimnej príprave. Stredná generácia má ultimátum. Pokiaľ bude pracovať, ako má a zoberie produktivitu na seba, nepotrebujeme sem nikoho dotiahnuť,“ vysvetlil Janík, ktorý si uvedomuje, že šesťbodové manko na lídra nie je nedostižné: „Veľa napovie hneď prvý zápas v Harichovciach. Pokiaľ by sme tam uspeli, tak môžeme prehodnotiť ciele. Nemáme však veľké oči a nateraz sa na základnom umiestnení do piateho miesta nič nemení.(mik)

Jaroslav Kaprál. (Snímka: archív/mik)

FK 1931 HRANOVNICA

Víťaz predošlej sezóny na jeseň nadviazal na výborné výsledky a s 27 bodmi za 8 triumfov a 3 remízy prezimuje na 2. mieste. „Dokázali sme tu vytvoriť kompaktný kolektív so silným tímovým duchom. Hráči sa v zápasoch snažili ísť naplno a každý preukazoval množstvo kladných stránok a skúseností. Naši zverenci navyše poctivo pristupujú aj k tréningovému procesu. Súťaž má vysokú kvalitu, takže sme nemohli poľaviť ani v jedinom dueli. Prezentovali sme sa ofenzívnym štýlom a predvádzali kombinačný futbal. Priťahuje to do hľadiska množstvo priaznivcov, ktorí si už nenechajú ujsť ani jedno stretnutie,“ vyjadril sa tréner Jaroslav Kaprál, ktorý si pochvaľuje podmienky pre futbal v Hranovnici: „Všetky prostriedky vynakladáme aj na skvalitnenie hracej i tréningovej plochy, ale aj na nákup rôzneho materiálneho zabezpečenia či skultúrnenie zápasového prostredia. Súperi si taktiež pochvaľujú výborný stav hracej plochy.“

Horný rad zľava: Ján Marko Gavaler, Jaroslav Kaprál, Tomáš Sabo, Matúš Dulovič, Radovan Novák, Benjamín Farkáš, Ján Diabelko, Martin Palguta, Martin Maťaš, Marek Bohunčák Dolný rad zľava: Marek Petruľa, Erik Huceľ, Matej Lopuch, Matej Husár, Roman Ďurán, Denis Bednarčík, Radoslav Krišanda, Peter Kikta, Martin Oravec, Jozef Benko. (Snímka: FK 1931 Hranovnica)

Ani Hranovničania nevynechali Slovnaft Cu-p, no porúčali sa z neho hneď po prvom zápase, keď prehrali vo Veľkej Lomnici. Práve s týmto veľkým rivalom v roku 2015 zvádzali tvrdý boj o postup do piatej ligy a v minulej sezóne aj o primát v tejto súťaži. Hranovnica v ňom síce uspela, no pre zvýšené náklady spojené s ďalekým cestovaním vtedy postup odmietla. Zdá sa, že situácia sa už zmenila. Záujem o IV. ligu – sever prejavil aj Jaroslav Kaprál: „V zimnej príprave urobíme maximum, aby sa hráči čo najlepšie pripravili na jarnú odvetu. Určite to totiž nebude prechádzka ružovou záhradou, ale náročný boj o naplnenie postupového sna. Nepochybujem o tom, že podobne vyrovnaný priebeh súťaže bude pokračovať aj na jar, takže mužstvo bude musieť byť aj naďalej plne koncentrované a pripravené nielen po hernej, ale aj morálnej stránke. Postup do významnejšej súťaže by bol nielen pre náš klub, ale i samotnú obec veľkým víťazstvom. Kolektív má dostatok skúseností a určite by sa presadil aj v štvrtoligovej konkurencii.“ (mdc)