Deň snehu zasiahol aj náš región

V rámci Svetového dňa snehu, ktorý vyhlasuje Medzinárodná lyžiarska federácia FIS sa počas uplynulého víkendu v 45 krajinách konalo 469 podujatí pre širokú verejnosť.

Obrovský slalom v Spišskom Bystrom. (Snímka: Monika Haláková)

Sobota v Spišskom Bystrom patrila 6. ročníku verejných pretekov v obrovskom slalome Kubašok Cup. Na štart sa postavilo až 243 pretekárov v 15 kategóriách. Najpočetnejšou bola tá najmladšia super baby, kde súťažili deti narodené v roku 2012 a mladšie. Medzi mužmi zvíťazil Veľkolomničan Maroš Žemba pred Róbertom Budzákom zo Starej Ľubovne a Kežmarčanom Matejom Gemzom, ktorý je asistentom trénera Petry Vlhovej Livia Magoniho. Organizátori pozvali na odovzdávanie cien aj samotnú Vlhovú, no slovenská reprezentantka sa pre chorobu ospravedlnila. V kategórii žien triumfovala Mária Budzáková zo Starej Ľubovne, druhá skončila Popradčanka Dária Červenková a tretia Janka Plencer z Nálepkova. Putovný pohár získal za absolútne najrýchlejší čas junior Kristián Bortolini z domáceho ŠSDM Poprad-Tatry.

Verejné preteky Štrbské bežky. (Snímka: Martin Smolka)

Na Štrbskom Plese si zase v nedeľu prišlo na svoje vyše 300 nadšencov bežeckého lyžovania. Konal sa tam taktiež 6. ročník pretekov Štrbské bežky, ktoré každoročne podporuje aj kapela No Name a bratia Timkovci tak nemohli chýbať. Najviac lyžiarov súťažilo v pretekoch s hromadným štartom. Na dvojkilometrovej trati sa tešil Malek Tuko z Lipy, druhú priečku obsadil Peter Mráz z Jasnej a tretiu ďalší Lipták Miloš Mydliar. Ženskú kategóriu vyhrala Liliana Baculíková z ŠKP Banská Bystrica pred Paulínou Chudíkovou zo SportRysy Club a svojou oddielovou kolegyňou Vanesou Ruskovou.

Amatérski bežkári mali v štartovom poli priveľké sústo v podaní Petra Mlynára. (Snímka: Martin Smolka)

Organizátori však od prvého ročníka pripevňujú na staré drevené lyže štítky s víťazmi na najdlhšej päťkilometrovej trati. Tento rok to bude meno bývalého slovenského reprezentanta, ale i aktuálnej reprezentantky. Gerlachovčan Peter Mlynár nemohol nevyhrať nad druhým Lukášom Olejárom z Popradu a tretím Košičanom Lukášom Nemčíkom. Barbora Klementová z Novák medzi ženami zvíťazila pred Veronikou Holmíkovou z ŠKP Banská Bystrica a domácou Margarétou Sokolovou z ŠK Štrba. Pretekári si mohli vyskúšať aj prekážkovú 800-metrovú trať SnowKidz kros šprint, ktorú tvorilo deväť prekážok ako slalom, skok, rôzne obraty a odšliapávanie. Organizátori, samozrejme, nezabudli ani na deti.

Areál bežeckého lyžovania Snow Štrbské Pleso. (Snímka: Matúš Jančík)

Verejné preteky Beh víťazstva sa konali aj v sobotu v Kamienke. Na najdlhšej trati na 7,5 km vyhral Tomáš Hrebík z Hniezdneho pred Jaroslavom Hudáčom z Popradu a veteránom Ivanom Kormanikom z SCK Pieniny. Na päťkilometrovej ženskej trati bola najrýchlejšia Dáša Drobná zo Starej Ľubovne, druhá skončila Ľubomíra Jelenčíková taktiež zo Starej Ľubovne a tretia domáca Júlia Jedináková.