„Kamzíci“ získali tri zámorské posily a rozlúčili sa s Lichancom

Popradskí hokejisti zdolali Budapešť, no po vyše roku podľahli „baranom“.

Peter Lichanec sa po mesačnom pôsobení pod Tatrami s HK Poprad dohodol na ukončení spolupráce a nasmeroval si to do Topoľčian. (Snímka: mik)

HK Poprad v stredu informoval, že sa mu úspešne podarilo rozšíriť káder o dvoch kanadských útočníkov a amerického obrancu. Trojica mala podobný osud v tom, že po mládežníckych súťažiach sa presunula do univerzitnej NCAA. Justin Buzzeo v nedeľu oslávil 29. narodeniny. Po pôsobení na univerzite pokračoval v tretej najvyššej seniorskej súťaži za oceánom ECHL. Po vynikajúcej sezóne 2016/17, kde nazbieral 66 bodov sa a presunul do Európy. Z rakúskeho Grazu smeroval do nemeckého Ravensburgu a v aktuálnej sezóne nastupoval v Anglicku za Sheffield. Jeho krajan Kevin Miller má 24 rokov a v ECHL pôsobil iba v tomto ročníku. Vystriedal tam hneď dva kluby a Poprad je jeho prvým angažmánom v Európe.

Alex Miner #68. (Snímka: mik)

Miner si to tu pochvaľuje

Defenzívu vystuží 27-ročný pravák Alex Miner, ktorý to v ECHL neskúsil a z univerzity šiel rovno do Štrasburgu, kde pozbieral solídnych 31 bodov. Z Francúzska sa presunul do anglického Coventry a aktuálnu sezónu začal v nemeckom Freiburgu. „O Slovensku som nevedel nič (smiech). Ale nie, počul som len dobré veci o Slovensku aj o tomto klube a odkedy som sem prišiel, je to neuveriteľné. Od fanúšikov, cez realizačný tím až po spoluhráčov je to vysoko profesionálne a som šťastný, že som prišiel. Už som strávil nejaký čas v Európe, niečo som už precestoval, ale tu je to skvelé,“ vyjadril sa Miner. Vedenie HK Poprad pracovalo na prestupoch odchovancov ako Dávid Buc, Dávid Skokan či Lukáš Hvila, no rokovania boli príliš zložité, takže sa pod Tatrami rozhodli pre spomínaných legionárov.

Po štyroch domácich porážkach „kamzíci“ konečne na vlastnom ľade zvíťazili. (Snímka: mik)

Prvý bod Američana

Pod Tatry sa Tipsport Liga vrátila po dvanástich dňoch a posilnení „kamzíci“ chceli pred  1 296 divákmi nadviazať na vydarenú sériu zo súperových klzísk. Pre zranenia stále laborujú Matúš Paločko s Patrikom Koyšom a do zostavy sa nezmestili obrancovia Petran s Ťavodom. Na predzápasovom rozkorčuľovaní si menšie zranenie privodil aj Paukovček, takže Kanaďanom robil centra Peter Kundrik, ktorý mal byť pôvodne len trinástym útočníkom. Úvodné dejstvo bolo obojstranne otvorené. Domáci síce nevyužili presilovku, ale skóre sa im podarilo otvoriť. Práve americký obranca Alex Miner poslal puk za Báliszovu bránu a odtiaľ Hezier bleskovo prihral do vyloženej pozície pred bránkovisko Bondrovi. Maďari odpovedali v početnej výhode. Rýchlu kombinačnú akciu sa snažil zakončiť Brown, ktorého Vošvrda síce vychytal, ale Erving nedokázal zabrániť v dorážke Dansereauovi.

Justin Buzzeo vo svojej premiére za HK Poprad proti MAC Budapešť. (Snímka: mik)

Erving hrdinom

V prostrednej časti, na nešťastie pre Podtatrancov, platilo otrepané nedáš-dostaneš. Zagrapan v úniku nenašiel medzierku medzi Báliszovými betónmi, „medvede“ kontrovali protiútokom. Dansereau pristavil na ľavom kruhu puk, Brown vystrelil cez Brejčáka a keďže si Vošvrda kľakol priskoro, americký útočník trafil pod brvno. Oba tímy mali následne po dvoch vylúčených hokejistoch a keď trestnú lavicu zohrieval v tretej tretine hosťujúci Bodó, prišlo vytúžené vyrovnanie. V pravom rohu síce Negrin nešetrne zrámoval Abdula, no „kamzíci“ hrali ďalej, napriek tomu, že ich spoluhráč ležal na ľade a urobili dobre. Mlynarovič spoza brány poslal puk do ohňa, kde opäť s prehľadom úspešne zakončil Dávid Bondra, ku ktorému sa nestihol vrátiť práve Negrin. Gól padol síce do mierne posunutej svätyne Bálisza, no keďže si to Maďari ani rozhodcovia nevšimli, platil. Do konca riadneho hracieho času mali obaja súperi ešte po jednej presilovke, no neuspeli, takže sa muselo predlžovať. Hra troch proti trom obvykle ponúka prečíslenia z jednej strany na druhú a presne takto sa zrodil aj rozhodujúci moment duelu. Po ľavom krídle trielil vpred Abudl a vpravo mu korčuľoval do tandemu Erving. Prihrávku so šťastím prepasíroval cez hokejku brániaceho Dansereaua, fínsky bek mal dosť času si puk ešte zamiešať a rozhodol o triumfe Popradu 3:2 pp. „Vedeli sme, že hostia budú hrať agresívny hokej. Mne sa však páčilo, ako sme hrali a tiež sme bojovali. Dva body sme si zaslúžili, no škoda, že nie sú tri. Teraz sa musia všetci viac snažiť v tej angličtine, čo je pre mňa jednoduchšie, takže som takým prekladateľom. Sú to fajn chalani. Dúfam, že zapadnú do nášho systému i do kabíny. Som rád, že prišli, pretože máme veľmi dobré mužstvo na play-off,“ vyjadril sa Dávid Bondra.

Dušan Brincko. (Snímka: mik)

Chcú semifinále

Po prvom zápase je ťažké hodnotiť nové posily, no svoje prvé dojmy z nich poodhalil jeden z asistentov Romana Stantiena Dušan Brincko: „Hľadali sme hokejistov, ktorí by oživili našu hru a pred play-off, kde sa chceme dostať aspoň do semifinále, sme potrebovali rozšíriť káder. Nie sú to nejakí agresívni hráči, ktorí by búrali protihráčov, ale majú dobré ruky, prehľad v hre a finálne prihrávky útočníkov sú na veľmi dobrej úrovni. Obranca Miner hrá dobre pozične a má aj dobrú rozohrávku. Keď sme zobrali nových hráčov, tak ich zapracujeme do jednej presilovkovej päťky a uvidíme, ako sa zhostia tejto pozície. Ostatní budú tiež musieť zvýšiť úsilie, aby si udržali svoje miesta v zostave.“

Justin Buzzeo #19. (Snímka: mik)

Buzzeo asistoval

„Kamzíci“ v nedeľu cestovali prvýkrát v sezóne pod Urpín, kde si chceli udržať priaznivú bilanciu proti Banskej Bystrici, s ktorou neprehrali už viac ako rok. Zmeny zastihli najmä obranu, kam sa vrátili Petran s Ťavodom, ktorým miesto urobili junior Brincko a z osobných dôvodov aj kapitán Fabian. Hostia mohli ísť do vedenia už po pár sekundách, no Abdula v tutovke vychytal Williams. „Barani“ však boli ešte nebezpečnejší a vylúčenie Petrana pretavili aj na gól. Marshall vyslal ľahkú strelu cez klbko hráčov a Selleck ju ideálne tečoval. Podtatranci boli často vylučovaní, ale poctivo ubránili aj výhodu Bystrice o dvoch hráčov a okamžite udreli. Bondra priťukol Bellušovi, ten presunul hru na Buzzeoa na pravom krídle a rýchly kombinačný protiútok efektívne zakončil Bondra.

Kevil Miller #94 už aj stihol aj skórovať. (Snímka: mik)

Miller skóroval

Ako rozhodujúca sa ukázala druhá tretina, kde mali domáci výborný úvod. Síce hrali v oslabení, no okatú prihrávku Abdula na modrej vystihol Bartánus, navyše sa Erving pošmykol, takže Bartánus unikol a s Vošvrdom si poradil. V závere tej istej presilovky rozhodcovia prehliadli sekeru na Saliju, na ktorého smerovala aj prihrávka. Puku sa tak poľahky zmocnil Higgs, vysunul do úniku Gabora, a ten predviedol krásny a úspešný bekhendový blafák. Popradčania odpovedali v presilovke, keď do Brejčákovej prudkej prihrávky vložil hokejku medzi kruhmi Miller a Williams to navyše cez cloniaceho Zagrapana zrejme ani nevidel. V závere prostrednej časti mohol vyrovnať po Williamsovej chybe za bránou Takáč, no miesto zasúvania puku do odkrytej brány zvolil prihrávku na pokrytého Abdula. Americký gólman následne svoje zaváhanie odčinil, keď sa na neho rútil Bondra. V treťom dejstve sa dalo očakávať, že o gól prehrávajúci tím zatlačí súpera, no dial sa pravý opak. Williams sa nudil a Vošvrda bol v plnej permanencii, takže Popradčania premiérovo v sezóne podľahli Banskej Bystrici 3:2.

Michal KLEIN