Krátke správy z regiónu – 1.-2. týždeň

Tatranský národný park oslávil 70-tku

Na Nový rok si TANAP pripomínal 70. výročie vzniku. Štátne lesy TANAP-u jubileum oslávili medzinárodnou konferenciou ešte 19. decembra. Súčasťou konferencie bolo aj oceňovanie ľudí, ktorí zohrali významnú úlohu v histórii TANAP-u. In memoriam bol ocenený zakladateľ Múzea TANAP-u historik Ivan Bohuš st. Ocenenie za dlhoročnú prácu, zásluhy a rozvoj TANAP-u si osobne prevzal bývalý riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Mikuláš Michelčík. Ceny získali aj dlhoroční zamestnanci Štátnych lesov.

Botanická záhrada v Tatranskej Lomnici. Snímka: MP

Ťažká silvestrovská noc polície

Príchod Nového roka bol náročný aj pre mestských policajtov v Poprade – minimálne pre tých v službe. Hliadky najprv v spolupráci s okresnými policajtmi zasahovali na Hviezdoslavovej ulici, kde malo dochádzať k fyzickému násiliu medzi manželmi. V dome vznikol aj požiar. Hodinu pred polnocou na Dostojevského ulici zaistili policajti mladíkov z Popradu pod vplyvom alkoholu vo veku 18 a 19 rokov, ktorí kopali do lámp, a tiež mladistvú Popradčanku a Spišskoštiavničanku, ktoré konzumovali alkohol.

Prešovský kraj hľadá športovca roka

Prešovský samosprávny kraj pripravuje vyhlásenie najúspešnejších športovcov kraja za rok 2018. Hľadá sa najúspešnejší športovec, kolektív dospelých, mládeže, študenti stredných škôl a najúspešnejšia stredná škola. Návrhy na ocenenia úspešných športovcov a športových kolektívov môžete posielať aj vy. Športovec alebo klub musí pôsobiť na území prešovského kraja. Nominácie pošlite najneskôr do 31. januára na email: sportovec@vucpo.sk, prípadne poštou na adresu: Úrad PSK, Športovec 2018, Námestie mieru 2, 080 01 Prešov.

 

Sliezsky dom pre lavínu evakuovali

Prístupovú cestu k Horskému hotelu Sliezsky dom zasiahla v nedeľu lavína. Silná víchrica navyše nedovoľovala hosťom opustiť priestory hotela. Zamestnanci preto požiali o pomoc pri evakuácii horských záchranárov. Personálu hotela sa čiastočne podarilo pomocou snežného vozidla prejsť cez lavínovú dráhu a evakuovať hostí na Batizovskú zákrutu. Odtiaľ horskí záchranári transportovali pásovým vozidlom 36 osôb do Tatranskej Polianky.

Ilustračná snímka: HZS

Lavína úradovala aj pod Rysmi

Lavína sa pustila aj na Chatu pod Rysmi ešte v piatok 4. januára. Náhodní svedkovia videli pád lavíny spod Ťažkého štítu. Sneh narazil na chatu zo strany, kde nie sú žiadne okná. Interiér chaty je podľa chatára Pavla Beránka bez väčšej ujmy, poškodenie je zvonku najvyššie položenej chaty vo Vysokých Tatrách. Odtrh lavíny mal výšku približne dva metre, šírku približne 300 metrov a dĺžku 400 metrov. V chate sa v tom čase nikto nenachádzal.

Pravoslávni veriaci slávia Roždestvo

V pondelok 7. januára si pravoslávna cikev pripomínala podľa juliánskeho kalendára Roždestvo Isusa Christa – narodenie Ježiša Krista. Na Štedrý deň, 6. januára, sa zväčša od rána nekonzumuje žiadne jedlo. Pokrmom je štedrá večera s pôstnymi jedlami bez mäsa, mlieka a mliečnych výrobkov. Roždestvu predchádzal 40-dňový pôst. Sviatok zjavenia a krstenia Pána, ktorý si katolícka cirkev pripomínala 6. januára, budú pravoslávni veriaci sláviť 19. januára.

Futbalistov striedajú bežkári

Od 5. januára po roku opäť môžete využívať bežecký ovál na novom futbalovom štadióne v Kežmarku. Mesto pozýva nadšencov bežeckého lyžovania do areálu medzi 8.00 a 18.00 h. Zatiaľ je k dispozícii 400 metrov dlhá trať na korčuliarsku techniku. Klasika si musí počkať na ďalšie sneženie, tretinu oválu totiž pokrýva len minimálna vrstva snehu. Verejnosť môže bežkovať bez poplatku. Úpravu trate na futbalovom štadióne zabezpečili Martin Trajčík a príslušníci Hasičského zboru Kežmarok.

Stará Ľubovňa rieši výstavbu balkónov

Od 1. novembra 2018 je účinná novela bytového zákona. Hovorí aj o balkónoch a lodžiách, ktoré patria k spoločným častiam domu a nie je možné s nimi svojvoľne nakladať. Často dochádza k ich realizácii bez vydania potrebných povolení, či získania súhlasu ostatných vlastníkov bytov v bytovom dome. Dizajn balkónov je tiež rôznorodý, pôsobí mnohokrát rušivo a deformuje vzhľad bytového domu. Stará Ľubovňa preto vypracovala manuál pre žiadateľov o prístavbu balkónu, ktorý nájdete aj na webe mesta.

Vavrinec slávil Vianoce pri Lesothe

Správa TANAP-u na svojej webovej stránke uverejnila ďalšie novinky o migrácii bociana Vavrinca. Za posledný mesiac preletel ďalších 3 200 kilometrov. Zo Zambie sa cez Zimbabwe dostal až na juh Juhoafrickej republiky. Vianoce strávil neďaleko východných hraníc Lesotského kráľovstva. „Svoju migráciu na čas zavŕšil a oslávil tam aj Nový rok,“ uvádza na svojom webe Správa TANAP-u. Na tejto stránke v sekcii akutálne si môžete pozrieť Vavrincovo putovanie.

Mesto Svit. Snímka: www.svit.sk

Svit prenajíma priestory v Dome kultúry

Mesto Svit plánuje vyhlásiť novú obchodnú verejnú súťaž na nájom nebytových priestorov v Dome kultúry vo Svite s účelom prevádzkovania reštaurácie. V prípade záujmu vás vedenie mesta pozýva na prehliadku priestorov dnes, v utorok 8. januára o 13.00 h v Dome kultúry vo Svite na prvom poschodí. Bližšie informácie získate na telefónnom čísle 0917 670 023 alebo 052/78 75 128.