Krátke správy z regiónu – 4. týždeň

Postupne ubúda aj Levočanov

Ako sme vás informovali v prvom tohtoročnom vydaní Podtatranských novín, mestá v našom regióne s výnimkou Spišskej Belej bojujú s dlhodobým úbytkom obyvateľov. Téme nepriaznivej demografie sa venujeme aj v tomto týždni v súvislosti s Popradom. Počet obyvateľov klesá aj v Levoči. K 31. decembru 2017 evidovali 14 516 obyvateľov, ku koncu roka 2018 to bolo 14 484. V roku 2018 sa tu narodilo 148 detí a zomrelo 126 ľudí. Do mesta sa prisťahovalo 150 obyvateľov a odsťahovalo sa 229.

Levoča. Snímka: rov

V Poprade je najviac krížencov

Poprad má za sebou aj „sčítanie“ štvornohých miláčikov. K 7. januáru 2019 je v Poprade evidovaných 2 152 psov. Najväčšiu skupinu tvoria kríženci, tých je 524. Najviac Popradčanov si zaobstaralo yorkshirských teriérov (279), na druhé miesto v rebríčku populárnych plemien sa zaradil maltézsky psík (125) a nasleduje rovná stovka nemeckých ovčiakov. Obľúbené sú ďalej Jack Russel teriéry (88) a labradory (83). Najviac psov „býva“ na ulici Ludvíka Svobodu, ktorá je zároveň aj najľudnatejšou.

Macejka predstavili v Tatrách

V sobotu ostávalo 111 dní do začatia hokejových majstrovstiev sveta, preto na Štrbskom Plese „pokrstili“ maskota Macejka. Do života ho uviedol brankár Ján Laco. Slovenský medveď Macejko si oblieka vybíjaný opasok a na hlave nosí goralský klobúk. V roku 1925 sa na Štrbskom Plese odohrával európsky šampionát v hokeji, symbolicky sa tu tak obľúbený šport vrátil. Macejko si svoje poslanie baviť ľudí vyskúšal priamo na svahu. Stretnúť ho budete môcť napríklad aj v Tatranskej Lomnici.

Levoču ocenili za spoluprácu s Poliakmi

Mesto Levoča získalo za dlhodobú spoluprácu s poľským Starým Saczom cenu im. Petra Buriana. Súťaž vyhlásilo Združenie Euroregión Tatry. S poľským partnerom Levoča pracovala na obnove fontány dobročinnosti, rekonštrukcii vstupu do veže Baziliky sv. Jakuba, obnove átria Mestského kultúrneho strediska. Podieľali sa aj na vzdelávacích aktivitách pre pracovníkov v cestovnom ruchu, výmenných pobytoch kultúrnych telies alebo propagácii miest na spoločných výstavách.

Bežkuje sa už aj v Spišskej Starej Vsi

Spišská Stará Ves udržiava lyžiarske bežecké trate v lokalite za základnou školu, kde môžete športovať na štvorkilometrovom okruhu. Upravená trať je aj na futbalovom štadióne v Spišskej Starej Vsi. Bežecké trate môžu využívať všetci obyvatelia aj návštevníci mesta. Futbalový štadión pre bežeckých lyžiarov upravili aj v Kežmarku, stále tam môžete bežkovať medzi 8.00 a 18.00 h na 400-metrovom okruhu.

Spišská Stará Ves. Snímka: rov

Stretnú sa svitskí poslanci

Tento štvrtok 24. januára o 15.30 h sa na Mestskom úrade vo Svite zíde mestské zastupiteľstvo. Na programe je voľba členov komisií aj členov školských rád, zmena organizačnej štruktúry mesta, a tiež zmena členov dozornej rady Bytového podniku Svit. Poslanci budú schvaľovať aj dotácie pre Súkromnú ZUŠ Fantázia a pre súkromnú MŠ Kidsfun či na podporu basketbalu a futbalu. Zastupiteľstvo rozhodne aj o spoluúčasti na projekte pre základné školy na Komenského a Mierovej ulici.

Lavínová situácia sa zlepšila

Vo vysokohorskom teréne trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, teda druhý stupeň z päťdielnej stupnice, situácia sa všeobecne zlepšila. Snehová pokrývka je s výnimkou niektorých strmých svahov všeobecne dobre spevnená. Hlavným lavínovým problémom na určitých svahoch ostáva vetrom previaty sneh z posledného sneženia. Uložený je najmä na záveterných svahoch východných, juhovýchodných a južných expozícií, kde vytvoril doskový sneh rôznej tvrdosti snehové vankúše a preveje.

Lomnické sedlo. Ilustračná snímka: tmr

Spišská Belá má vlastnú znelku

Každá krajina sa dá identifikovať podľa štátnej hymny a v Spišskej Belej sa rozhodli, že by to mohlo byť obdobne aj s ich mestom. Od januára do polovice septembra minulého roku prijímali na mestskom úrade návrhy na znelku Spišskej Belej. Nakoniec sa prihlásili len traja kandidáti, z ktorých uspel Branislav Miko. Okrem toho, že sa podpísal pod spišskobeliansku „hymnu“, získal aj odmenu sto eur. Znelka zazneje prvýkrát na tradičnom júnovom podujatí Dni mesta Spišská Belá.

Lyžiari mali ťažkú sobotu

V sobotu mali horskí záchranári plné ruky práce v lyžiarskom stredisku Tatranská Lomnica. Po zrážkach ošetrili dvoch lyžiarov s poraneniami hlavy s krátkodobým bezvedomím a jedného s luxáciou ramena. Všetkých troch transportovali skútrom a odovzdali posádke RZP. Vážne sa zranil aj 30-ročný Slovák, ktorý si pri páde vážne poranil predkolenie. Záchranári mu na mieste poranenú nohu zafixovali. Kvôli rýchlemu a šetrnému transportu požiadali záchranári o súčinnosť posádku VZZS.

Uvedú knihu o rode Münichovcov

Múzeum Spiša vás pozýva v stredu 23. januára o 16.00 h na prezentáciu novej publikácie Iglovská elektráreň – Spišský šľachtický rod Münnich autora Jána Petríka. Prvá časť publikácie sa venuje histórii spišskonovoveskej elektrárne, ktorá vznikla najmä zásluhou Kolomana Münnicha v roku 1894, druhá časť hovorí o histórii šľachtického rodu Münnich, ktorý sa výrazne zapísal najmä do dejín banského podnikania, vedy a školstva. Publikácia vyšla pri príležitosti 750. výročia mesta.