Parádny zápas proti majstrovi ukončilo pošmyknutie Galatu

Svitskí basketbalisti majú za sebou dva duely s tabuľkovými susedmi.

Davorin Kuntič. (Snímka: mik)

Iskre sa v aktuálnej sezóne darí a patrí medzi špičku Eurovia SBL. Napomáhajú k tomu aj vynikajúce výkony rozohrávača Guilloryho. Keďže Mareka Ivana dlhodobo trápia zdravotné problémy, Američan k sebe nemal alternanta, čo vedenie Svitu ešte v decembri vyriešilo angažovaním srbského rozohrávača s maďarským pasom Davorina Kuntiča. „Na tréningoch, ale aj v zápasoch, ktoré odohral, ukázal dobrú kvalitu. Do hry dáva obrovskú energiu a dokáže ju aj zrýchliť, čo nám pasuje. Keď s ním pobudneme nejaký čas a chalani sa zohrajú, môže nám ešte veľmi pomôcť,“ opísal svoje dojmy z novej posily tréner Michal Madzin.

Cenný skalp

V stredu sa „medvede“ predstavili v Žiline, ktorá im v tabuľke dýcha na chrbát. Odzrkadľovalo sa to aj priamo na palubovke, kde Podtatranci väčšinou tesne viedli, no domáci ich nikdy nenechali príliš odskočiť. Mierny náskok potvrdila aj parádna trojka Gajana na 33:27 s polčasovým klaksónom. Žilinčania napriek bodovému manku pôsobili sebavedomo, predviedli aj krásne alley-up akcie a po návrate zo šatní sa im začalo viac dariť aj pri trojkovej streľbe. Keď sa necelé tri minúty pred koncom skóroval Traveon Jackson, tak vedenie išlo, dokonca, na ich stranu. Vučičevič však odpovedal rovnakou kartou. Na domácej strane síce výborný výkon predvádzal Oliver Tot, ktorému k triple double chýbal jediný doskok, no v absolútnom závere nepremenil kľúčovú trojku, takže Svit triumfoval pod Dubňom 67:73. „V Žiline v tejto sezóne už prehral každý. Domáci dokázali poraziť majstra z Levíc i bratislavský Inter. Pre nás je to teda veľmi vzácne víťazstvo a neskôr sa zrejme ukáže jeho dôležitosť, veď to bol súboj s tabuľkovým susedom,“ vyjadril sa Michal Madzin.

Andrew Guillory. (Snímka: mik)

Žiak vyučoval

Podtatranci v sobotu doma vyzvali majstrovské Levice, no museli sa zaobísť bez kľúčového hráča Stanislava Baldovského. Už na začiatku sa „patrioti“ chceli dostať do trháku, no ich snahy zmrazila trojka z boku v podaní Tomáša Gajana, ktorý dostal v šlágri kola celej súťaže na svoje pomery nesmierne veľa priestoru. Hostia síce ešte minútu a pol pred koncom prvej desaťminútovky viedli o sedem bodov, no trojky Vučičeviča s Kuntičom a kôš Davisa otočili skóre po úvodnej štvrtine na stranu Svitu. „Medvede“ sa vo vedení držali až po trojku Alexandra, no v závere polčasu sa opäť vyhecovali. Napriek tomu, že Levičan Žiak trafil dve trojky, do kabíny sa šlo za stavu 39:37 pre domácich. Veľmi zaujímavý bol aj koniec tretej štvrtiny. Domáci Galata efektne zblokoval Krajčoviča a z následného protiútoku premenil kôš s faulom Washburn. Nasledovali trojky na oboch stranách a parádnu pasáž ukončil Krajčovič s klaksónom cez trištvrte ihriska. V záverečnej štvrtine síce Iskru potiahol dvoma trefami spoza perimetra Gulliory, ale na druhú odpovedal Žiak dvoma trojkami za sebou. „Patrioti“ si do absolútneho záveru vypracovali trojbodové vedenie, ktoré mohol stihnúť zlikvidovať Galata, no pošmykol sa a Levice v stretnutí na úrovni play-off s vynikajúcou atmosférou zvíťazili 80:83.

Chris Washburn. (Snímka: mik)

Nechceli sa vyhovárať

„Bol to súboj o druhé miesto v tabuľke, čo každého motivuje na maximálny level. Bol to veľmi ťažký zápas s nasadením na vysokej úrovni. Žiaľ, nepokryli sme ich strelcov, pričom nešlo o hráčov, ktorí by to nevedeli. Maco Galata mohol mať na záver strelu, ktorá by možno znamenala predĺženie. Predtým sa pošmykol aj Davis, čím otvoril strelu, ktorú premenil Gačeša. Oni však hrali na tej istej šmykľavej palubovke ako my, takže sa na to nemôžeme vyhovárať,“ hodnotil tréner Madzin a doplnil ho mladík Tomáš Gajan: „Zápas bol bojovný, ale prehra nás veľmi mrzí. Mňa o to viac, že mi spoluhráči vytvorili množstvo voľných pozícií, no nepremenil som ich. Dovolím si tvrdiť, že aj v tom je dôvod, prečo sme prehrali. Jednoznačne som to mal dať. Už pred stretnutím som vedel, že asi dostanem veľa priestoru, pretože jeden z našich najlepších hráčov Stanislav Baldovský je chorý. Zrejme bolo na mne vidieť aj trému, ale na to sa nedá vyhovárať. Táto skúsenosť mi ukázala veci, na ktorých musím pracovať, takže som rád, že mi tréner dal šancu, aj keď sám zo seba som sklamaný.“

Tomáš Gajan. (Snímka: mik)

Trochu si oddýchnu

Sviťania majú teraz v súťaži voľno a najbližšie až v stredu 23. januára privítajú lídra z Bratislavy. Dovtedy si potrebujú najmä oddýchnuť, nabrať mentálnu silu, ale, samozrejme, zapracujú aj na činnostiach, ktoré im v zápasoch až tak nejdú. „Medvede“ odohrajú v základnej časti ešte 12 stretnutí, pričom začiatkom februára ich čaká trojzápasová domáca séria a aktuálna 3. priečka tabuľky im velí, aby zabojovali o výhodu domáceho prostredia vo štvrťfinále play-off.

Michal KLEIN