Rekordman Arne Kroták ukončil kariéru, ktorú však neozdobil titulom

Minulý týždeň zavesila korčule na klinec legenda popradského hokeja.

Arne Kroták sa na Mestskom úrade v Poprade v 21. januára slávnostne rozlúčil s aktívnou kariérou. Primátor mesta Anton Danko mu daroval hokejové srdce, ktoré zhotovil akademický sochár Peter Smik. (Snímka: mik)

Arne Kroták v posledných rokoch patril medzi to najskúsenejšie, čo na slovenských klziskách korčuľovalo. Narodil sa 6. júna 1972 v Třinci, kde vtedy hrával jeho otec Matej. Prvé hokejové kroky však robil v Poprade. Jeho nesporný talent si všmili aj tréneri mládežníckych reprezentácií Československa, kde si zahral nielen s kamarátom Slavomírom Pavličkom, ale i takými menami ako Jozef Štümpel či, dokonca, Jaromír Jágr. Vyvrcholením jeho reprezentačnej kariéry boli európsky šampionát osemnásťročných v roku 1990, kde proti Nórom aj skóroval.

Arne odohral za seniorský tím Popradu 23 sezón vrátane 1. Slovenskej národnej hokejovej ligy, na ktorú sa pri jeho štatistikách často zabúda. (Snímka: archív/mik)

Práve sezóna 1989/90 bola pre Krotáka dôležitá v tom, že prvýkrát okúsil aj seniorský hokej. V rámci 1. Slovenskej národnej hokejovej ligy strelil svoj prvý gól 2. decembra 1989 v Poprade proti Topoľčanom. V nasledujúcom ročníku už Popradčan zarezával v košickom drese vo federálnej lige. Po popradskom postupe medzi elitu Československa sa Kroták vrátil domov a za Podtatrancov odohral osem sezón za sebou. Pokúšal sa presadiť aj v Čechách, no v Zlíne ani v Třinci mu to príliš nevyšlo. Už ako elitný hráč extraligy túžil po titule, takže v roku 2001 odišiel do Košíc, kde však ani za štyri roky na vytúženú métu nedosiahol a na ďalších sedem rokov sa opäť vrátil pod Tatry. Už ako štyridsiatnik sa rozhodol, že jednu sezónu strávi vo francúzskom Nice, no s hokejom sa mu ešte nechcelo skončiť a kariéru si o štyri roky predĺžil v Poprade. V roku 2017 však mal zdravotné problémy, no po doliečení ho vtedajší tréner Marcel Ozimák nechával rozohrať sa vo štvrtom útoku, ktorý často z hry sťahoval. Začali sa tak aj interné problémy v klube. Arne Kroták absolvoval svoje posledné stretnutie za HK Poprad 26. januára 2018. V histórii najvyššej slovenskej súťaže zanechal nezmazateľnú stopu, pretože 520 gólov, ktoré strelil v 1 259 stretnutiach, je méta, na ktorú už pravdepodobne nikto nedosiahne.

Po ukončení pôsobenia v Poprade pomáhal reštartovať kežmarský hokej. (Snímka: mik)

Ani po spomínaných peripetiách a ani napriek 46. narodeninám sa však Kroták hokeja nedokázal vzdať. Akceptoval teda ponuku znovuzrodeného MHK Kežmarok, ktorý chcel pomôcť opäť naštartovať. Za žlto-modrých však odohral iba päť zápasov a pre zranenie sa ešte v závere roku 2018 rozhodol, že do súťažného kolotoča sa už nevráti. Oficiálne zavesil korčule na klinec 14. januára a hneď v pondelok 21. januára ho na Mestskom úrade v Poprade prijal primátor Anton Danko, aby mu poďakoval za vzornú reprezentáciu mesta.

Krotákova slávnostná rozlúčka sa uskutočnila pod patronátom popradského primátora Antona Danka. (Snímka: mik)

„Vydýchol som si. Prijatie bolo milé i dojímavé, mal som slzy na krajíčku. Posledný impulz skončiť s hokejom prišiel minulý rok v novembri, keď som sa zranil. Po doliečení som to ešte skúsil, ale už nebolo možné hrať. Všetko sa dá stráviť, samotná hra nebola pre mňa problémom, ale v mojom veku je náročná najmä regenerácia. Kedysi mi pri takomto zranení stačilo pár týždňov, kým som sa vyliečil, no teraz prešli už dva mesiace a stále cítim bolesť v kolene. Tento moment úplne ukončil moju kariéru. Na svoj posledný tipsportligový zápas som však nastúpil ešte  26. januára. Hrali sme doma proti Novým Zámkom, a to, čo sa tam dialo, ma utvrdilo v tom, že pomaličky, ale isto prichádza koniec,“ vyjadril sa po prijatí na mestskom úrade Arne Kroták a zaspomínal si aj na dôležité momenty bohatej kariéry: „Najťažší bol pre mňa prvý rok v seniorskom hokeji, keď som ako osemnásťročný chlapec prestúpil do Košíc. Zo športovej stránky bol najhorší môj koniec v HK Poprad. Samozrejme, hokej mi priniesol aj veľa radosti a vždy ma najviac potešil plný štadión. Jedno z najlepších období mojej hokejovej kariéry bolo v sezóne 2005/06, no dones sa neviem zmieriť s tým, že ten posledný finálový zápas dopadol tak, ako dopadol. Dnes by som nemusel každému vysvetľovať, že osobné rekordy sú síce fajn, ale v kolektívnom športe sa berie hlavne víťazstvo v poslednom zápase sezóny. Na to som nikdy nedosiahol a som z toho trošku smutný, ale hokej prináša aj takéto veci.“

Posledný Krotákov zápas za HK Poprad. (Snímka: archív/mik)

Prostredníctvom svojho facebookového konta sa Krotákovi za verné služby poďakovali aj v HK Poprad, kde má legenda dvere otvorené a radi by ho privítali napríklad ako trénera mládeže.

Michal KLEIN