Správy z kultúry: Na fašiangy sa môžete tešiť v Kežmarku i v podaní Divadla Commedia

Blíži sa Vansovej Lomnička

Festival umeleckého prednesu poézie a prózy žien na počesť spisovateľky Terézie Vansovej, ktorá istý čas pôsobila v Lomničke, má 52 rokov. Cieľom je zachovať tradíciu zameranú na rozvoj osobnosti a prednesu žien na Slovensku. Okresné kolo bude v Mestskom kultúrnom stredisku Kežmarok 26. februára o 14.00 h. Prihlásiť sa v MsKS je potrebné do 15. februára. V Podtatranskej knižnici v Poprade bude okresné kolo 6. marca o 15.00 h. Prihlášky posielajte do 1. marca na monika.nasticka@gmail.com.

Glass, snímka inšpirovaná komiksom

Indický režisér M. Night Shyamalan, ktorý okrem réžie vypracoval aj scenáre k predošlým filmom Vyvolený s Bruceom Willisom a Samuelom L. Jacksonom a Rozpoltený s Jamesom McAvoyom, v snímke Sklenený spája hlavných hrdinov. Ide o kombináciu Willisovej nezraniteľnosti a predvídavosti, vysokého IQ krehkého L. Jacksona alias Pána Skleneného a desivých 24 osobností, ktoré v sebe prebúdza McAvoy. Film premieta kino Cinemax v Poprade v utorok 22. a stredu 23. januára o 20.20 h. Vstupné je 6,50 eura.

Inscenácia Jozef a Mária. Snímka: Archív Divadla Commedia

Začínajú sa Divadelné fašiangy

Popradské Divadlo Commedia vám v období fašiangov už tradične prináša svoje i hosťovské predstavenia. Tešiť sa môžete na desať inscenácií. Prvou je Čechovova tragigroteska Keď muži plačú v podaní domácej Commedie v nedeľu 27. januára. Fašiangy uzavrie opäť Commedia hrou Jana z Arcu, Boh a kat 31. marca. Všetky predstavenia uvidíte v divadelnej sále v Spišskej Sobote o 18.00 h. Platí jednotné vstupné 6 eur. Lístky zakúpite v Mestskej informačnej kancelárii Poprad alebo u režiséra Vlada Benka.

Stretnutie s Gabrielou Futovou

V rámci kampane Stonožkové čítanie sa vo štvrtok 24. januára máte možnosť stretnúť s autorkou desiatok kníh pre deti Gabrielou Futovou, ktorá v roku 2000 debutovala publikáciou Naša mama je bosorka! „Nepočítala som s tým, že to tak veľmi nadchne čitateľov aj mňa. A už vôbec som nerátala s tým, že mi knihy zmenia život,“ prezrádza spisovateľka. Beseda bude o 9.00 a 10.30 h v Ľubovnianskej knižnici v Starej Ľubovni. Cieľom projektu je šíriť knižnú kultúru a podporovať vzťah detí ku knihám.

Kežmarské fašiangy so zabíjačkou

V sobotu 26. januára od 10.00 do 16.00 h vás Boutique Hotel Hviezdoslav v Kežmarku pozýva na 7. ročník tradičnej fašiangovej zabíjačky. Gurmáni a vyznávači tradícií si prídu na svoje pri ukážkach výroby zabíjačkových jedál a produktov. K dispozícii bude aj predaj zabíjačkovej polievky, jaterníc, škvariek, bôčika či štrúdle, šišiek a horúcich nápojov. Nebude chýbať ani fašiangová veselica s ľudovou hudbou v čase od 10.30 do 14.30 h.