Správy z kultúry: Na Hrebienku sa bude súťažiť, Kežmarok navštívi Janko Lehotský

Karpatskí Nemci na Slovensku

Dokument Anny Gruskovej zachytáva osudy karpatských Nemcov na Slovensku. Spolu s germanistom Jozefom Tancerom prináša režisérka pohľad na nemeckú kultúru a dialekty, ktoré sa zo Slovenska po niekoľkých storočiach vytrácajú. Karpatskí Nemci žijú na našom území od 13. storočia. Po 2. svetovej vojne od nás muselo kvôli Benešovým dekrétom 84 percent Nemcov odísť. Snímku Smutné jazyky uvidíte v stredu 9. januára o 19.00 h vo filmovom klube Iskra v Kežmarku. Vstupné je 4,50 eura, členovia klubu zaplatia 3 eurá.

Na Hrebienku bude Tatry Ice Master

Desať tímov sveta si v sobotu a nedeľu 12. a 13. januára zasúťaží na Hrebienku vo Vysokých Tatrách. Na 7. ročníku Tatry Ice Master – medzinárodných majstrovstvách v stavaní ľadových sôch premenia umelci na sochy 50 ton ľadu. Prvý deň sa budú držať témy gothic, druhý deň budú pracovať vo voľnom štýle. Podujatie v sobotu večer doplní skupina Peter Bič Project. V nedeľu vystúpi Billy Barman a dievčatá zo SĽUK-u. Časť sôch nájdete pri budove lanovky, časť v kupole vedľa Tatranského ľadového dómu.

Tatry Ice Master na Hrebienku. Ilustračná snímka: rov

Animované filmy privíta Alchýmka

V sobotu 12. januára sa o 18.00 h sa začne v čajovni Alchýmka v Spišskej Novej Vsi premietanie výberu toho najlepšieho zo svetovej animovanej tvorby. Kino fest Anča vám na veľkom plátne ukáže krátke filmy i grafické experimenty, ktoré inde neuvidíte. Organizátori festivalu v hodinovom pásme predvedú deväť snímok z Európy, ktoré predstavujú unikátne autorské prístupy, výtvarné štylizácie i techniky, aké ponúka animovaný film. Snímky sú určené pre divákov od 15 rokov. Vstupné je dobrovoľné.

Do Kežmarku príde Janko Lehotský

Líder skupiny Modus Janko Lehotský prichádza do Kežmarku s výtvarnou výstavou Moje druhé ja. Okrem spevu mu totiž učaroval i kameň, drevo a štetec. Vernisáž doplní svojím hudobným vystúpením. Hosťom večera bude architekt Pavol Mrázek, ktorý sa popri práci zaoberá kreativitou. Inšpiráciu na písanie dvoch motivačných kníh našiel i v tom, že materializmus nedovolí kreativite na školách dýchať. Vernisáž výstavy bude vo štvrtok 10. januára o 16.00 h vo výstavnej sieni Barónka. Vstup je voľný.

San Borondon Cyclo Fanfaria je doma

Skupina nomádskych muzikantov, ktorá cestuje po svete na bicykloch, vám po návrate na Slovensko prináša nové piesne a príbehy od Bodamského jazera až po grécke ostrovy. Ich balkánske, cigánske, židovské či latino piesne si môžete vychutnať v piatok 11. januára o 21.00 h vo Switch Clube v Tatranskej Lomnici a v sobotu 12. januára o 19.00 h v Ateliéri Ramagu v Spišskej Starej Vsi, kde bude vstupné na koncert 2,50 eura.